Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  grit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Eliminacja uciążliwych zapachów w obiektach oczyszczalni ścieków wymaga ich przekrycia w celu ograniczenia ich rozprzestrzeniania się do atmosfery oraz zasysania powietrza znad lustra ścieków do dezodoryzacji. Dotyczy to przede wszystkim takich obiektów jak kraty, piaskowniki i osadniki wstępne. Przy projektowaniu przekryć i dezodoryzacji odciąganego powietrza nie uwzględnia się korozyjnego oddziaływania na beton powietrza nad lustrem ścieków. Najczęściej przyjmuje się, że jest ono zbliżone do tego, jakie występowało przed wykonaniem przekrycia. Dlatego do oceny korozyjnego oddziaływania na beton w odkrytych obiektach przyjmowano przede wszystkim agresywność ścieków. Jednak po przekryciu piaskowników i osadników wstępnych znacznie wzrosło zagrożenie korozyjne betonu ponad lustrem ścieków. Mimo intensywnego odciągania powietrza z przekrytej przestrzeni, nieodpowiednio zabezpieczony beton ulega intensywnej korozji kwasowej w przestrzeni ponad lustrem ścieków.
PL
Miejskie oczyszczalnie ścieków - w myśl idei zrównoważonego rozwoju - stają się tzw. zakładami odnowy wody i odzysku surowców, które pozwalają na zminimalizowanie śladu środowiskowego. Surowcem, który może zostać odzyskany już w początkowej fazie oczyszczania ścieków miejskich, jest piasek. Mimo powszechności zastosowania piaskowników okazuje się, że odzysk piasku prowadzony jest na poziomie niewystarczalnym, co generuje nie tylko dodatkowe koszty eksploatacyjne, ale także ogranicza możliwości zagospodarowania tegoż surowca. Maksymalizacja efektywności akumulacji zawiesiny mineralnej w ostatnich latach zaowocowała badaniami nad możliwością zaawansowanych metod zagospodarowania piasku z oczyszczania ścieków - z naciskiem na sektor budowlany. Na podstawie funkcjonowania wybranej oczyszczalni ścieków miejskich w Poznaniu przedstawiono najważniejsze problemy związane z prowadzeniem procesu odzysku piasku ze ścieków oraz nakreślono aspekty prawne związane z gospodarką tym odpadem. Bazowano na wynikach badań z okresu styczeń 2015 - luty 2018. W tym okresie dokonano modernizacji układu odzysku zawiesiny mineralnej podczas oczyszczania mechanicznego, co umożliwiło porównanie jego efektywności pod kątem jakościowym i ilościowym dla dwóch instalacji - bez wbudowanej płuczki piasku i z wykorzystaniem płuczki piasku zintegrowanej z separatorem.
EN
Municipal WWTPs are no longer focused only on wastewater treatment by achieving required outflow parameters, but - in accordance with sustainable development - become so-called water, raw material and energy recovery facilities that allow to minimize the environmental footprint. Grit is an example of a raw material which can be recovered in the early phase of municipal wastewater treatment. Despite the widespread use of grit traps, it appears that the recovery processes are still inefficient. This generates additional operating costs and limits the possibilities of managing this raw material as well. Maximizing the efficiency of mineral accumulation in recent years has resulted in research into the possibility of advanced grit management methods - with emphasis on the construction sector. On the basis of chosen municipal WWTP in Poznań, the most important problems related to the process of sand recovery from sewage and the legal aspects of this waste management were outlined, taking into account the peroid: January 2015 - February 2018. During this time, grit recovery system was modernized during mechanical treatment, which made it possible to compare its efficiency in terms of quality and quantity for two installations - standard and advanced.
PL
W kopalniach piasku i żwiru wydobycie oraz transport technologiczny to procesy które mogą stanowić nawet 80% całości kosztów zmiennych kopalni. Bardzo ważne jest zatem optymalne zaplanowanie systemów i metod wydobycia oraz transportu technologicznego w zależności od warunków złożowych.
PL
W przypadku niemalże każdej kopalni odkrywkowej niezbędne jest sporządzenie raportu o odziaływaniu inwestycji na środowisko. Jakość takiej oceny może inwestorowi zaoszczędzić wielu problemów lub odwrotnie - dostarczyć niejednego zmartwienia. Jak zatem postępować, by uniknąć kłopotów z tym związanych?
PL
W Polsce złoża piasków i żwirów często pokrywają się z obszarami cennymi przyrodniczo, w tym również z siecią Natura 2000, co sprzyja powstawaniu wielu konfliktów na linii górnicy-przyrodnicy. Z jednej strony piaski i żwiry są podstawowym materiałem w budownictwie oraz drogownictwie, z drugiej ze względu na swój charakter odkrywkowa eksploatacja w większym lub mniejszym stopniu wpływa na środowisko. Jak jest faktycznie, sprawdzono na terenach żwirowni w Trzcianie.
PL
Naturalne piaski i żwiry, występujące powszechnie na obszarze całego kraju są rozpoznawane i wykorzystywane od lat na potrzeby gospodarki w zakresie związanym z pracami budowlanymi. Używane w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, także w drogownictwie, są kopaliną stosunkowo łatwą do udokumentowania i prostą w eksploatacji, której zakres może szybko reagować na potrzeby rynku. Stosunkowo niewielkie koszty związane z dokumentowaniem i uruchamianiem złóż spowodowały w ostatnich latach niezwykle szybki przyrost ilości nowych złóż, nie wpływając jednocześnie na gwałtowny przyrost zasobów. W artykule szczegółowej analizie poddano ostatnie dwudziestolecie, czyli od roku 1988 (ostatni rok przed przełomem) po rok 2007, czyli rok ostatniego zakończonego i wydanego "Bilansu zasobów kopalin i wód podziemnych" (6). Dla porównania dołączono jeszcze dwa poprzednie dziesięciolecia, ale już w odstępach dziesięcioletnich - a więc lata 1968 i 1978. Dopiero w takim zestawieniu widać wyraźnie rozwój branży.
PL
Pozyskiwanie kruszyw naturalnych żwirowych oraz łamanych rosło w Polsce w ostatnich latach, zwłaszcza w związku z rozbudową i modernizacją sieci drogowej. W 2007 r. wydobycie kruszyw piaszczysto-żwirowych oraz kamieni drogowych i budowlanych wyniosło ponad 185 mln ton, w tym niemal 140 mln ton (przeszło 75%) pochodziło ze złóż piasków i żwirów [Bilans zasobów, 2008]. Poziom ich zużycia na jednego mieszkańca ciągle odbiega wyraźnie od wielkości średniej w krajach UE i USA [Górecki, 2006]. Nawet w obliczu dekoniunktury związanej z kryzysem gospodarczym w skali globalnej krajowe wydobycie kruszyw nie powinno istotnie zmaleć. W artykule scharakteryzowano typy genetyczne i rozmieszcenie złóż w kraju, opisano stan udokumentowania i zagospodarowania złóż oraz przytoczono czynniki atrakcyjności i bariery zagospodarowania złóż kruszywa żwirowego.
PL
W referacie omówiono sposoby zagospodarowania żużli odpadowych z pieca szybowego i żużli odpadowych z pieca elektrycznego, powstających w procesach produkcyjnych hut miedzi KGHM Polska Miedź SA, w kierunku wytwarzania kruszyw drogowych, podsadzek hydraulicznych do wypełniania pustek, ścierniwa do prac strumieniowo-ciernych i innych możliwości zastosowań udokumentowanych aktualnie prowadzonymi badaniami. Przedstawiono charakterystykę produkcji kruszyw łamanych z żużla szybowego, obejmującą warunki procesu produkcji kruszyw oraz stosowany mobilny sprzęt krusząco - sortujący. Zaprezentowano oferowany asortyment produkcji, parametry jakościowe otrzymywanych kruszyw oraz stosowany system zapewnienia jakości. Ponadto, przedstawiono aktualne sposoby zagospodarowania pomiedziowych żużli granulowanych, a także wstępne wyniki badań wykorzystania żużla odpadowego pieca elektrycznego jako surowca do produkcji kruszyw drogowych.
EN
In a paper the utilization of slug (which arises from copper production) for the road ballast production was presented. The characteristic of broken aggregates (from copper production) containing process conditions of aggregates production and appropriate mobile bursting and sorting equipment was presented. The range of goods, quality parameters and quality system of aggregates was introduced. Moreover the current ways of granular slag (from copper production) managements and possibilities of using it as a component for mixture used in mechanical stabilization was shown.
PL
Artykuł opracowano na podstawie wizji lokalnej obiektów wykonanych z betonu na kruszywie dolomitowym wraz z kontrolnymi badaniami na miejscu oraz pobraniem próbek do badań laboratoryjnych i analizie wieloletnich wyników tych badań oraz rezultatach badań reaktywności kruszyw z cementem wysokoalkalicznym. Opisano wyniki wizji lokalnych i badań konstrukcji, rezultaty badań laboratoryjnych pobranych próbek kruszywa, analizę wyników badań betonów z kruszywa DUBIE z okresu dwunastu ostatnich lat.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.