Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  greenery management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rynek jest w stanie możliwie najefektywniej alokować zasoby, a więc zapewnić, że określone potrzeby społeczeństwa będą zaspokojone po możliwie najniższym koszcie. A może zamiast publicznych terenów zieleni miejskiej, których utrzymanie przecież kosztuje niemałe pieniądze, wprowadzić odpłatny wstęp do prywatnych terenów zieleni miejskiej? Co na to ekonomia?
PL
Zmiany w bioróżnorodności w miastach związane są nie tylko z modyfikacjami w formach zagospodarowania przestrzeni miejskiej czy sposobu jej wykorzystania, ale również ze zmianami klimatycznymi. Odpowiednie rozpoznawanie zmian oraz zagrożeń z nich wynikających jest bardzo istotne ze względu na konieczność podejmowania właściwych działań adaptacyjnych, których efektywne wykonanie czasem wymaga wielu lat. Często zmiany te są trudne do uchwycenia w początkowej fazie, dlatego z pomocą może przyjść ich monitorowanie z wykorzystaniem satelitów z czujnikami spektralnymi.
PL
Przykłady ze świata udowadniają, że możliwe jest wprowadzanie inicjatyw planowania i zarządzania terenami zieleni z aktywnym udziałem społeczności na małą i dużą skalę – i to z pozytywnym skutkiem.
PL
Do ważnych kierunków oraz trendów mających przeciwdziałać nasilającej się suszy, skutkom ocieplania klimatu oraz innym negatywnym zmianom w środowisku zalicza się realizacje z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury na obszarach miejskich. W powyższym kontekście bez wątpienia wartościowym i zasługującym na uwagę przykładem konkretnych działań w tej dziedzinie była realizacja „Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach”. Projekt wieńczyły konkretne realizacje z zakresu BZI w 18 miastach.
PL
Dobiega końca rozpoczęty w połowie 2018 r. projekt LIFE URBANGREEN, który potwierdza oczywiste założenia, że lepsze zarządzanie zieloną infrastrukturą miasta, a w szczególności lepsza dbałość o drzewa, zwiększa wartość dostarczanych mieszkańcom usług ekosystemowych. Co więcej, nakłady poniesione na utrzymanie zieleni zwracają się wielokrotnie.
PL
Zarządzanie zielenią miejską, w tym zielenią wysoką, jest obligatoryjnym zadaniem władz miejskich wynikającym z obowiązujących aktów prawnych. Wymaga ono pełnej wiedzy o rozmieszczeniu drzew w przestrzeni miasta, ich zróżnicowaniu taksonomicznym oraz kondycji zdrowotnej, z uwzględnieniem ciągłych zmian wynikających m.in. z naturalnych procesów wzrostu i zamierania drzew, realizacji prac pielęgnacyjnych i nasadzeń, planowanych i nieplanowanych wycinek.
PL
Zrównoważone zarządzanie zielenią miejską wymaga pełnej wiedzy o kondycji zdrowotnej drzew. Zdobycie takiej wiedzy dla całego miasta jest jednak dużym wyzwaniem.
PL
Z Justyną Glusman, Dyrektorką Koordynatorką ds. Żrównoważonego Rozwoju i Zieleni w Urzedzie m.st. Warszawy rozmawiają Łukasz Sławik, Dyrektor Działu teledetekcji Środowiska, MGGP Aero dr hab. Dominik Kopeć, Lider zespołu badań i rozwoju Działu Teledetekcji Środowiska, MGGP Aero.
PL
Doświadczenie pokazuje, że dobry wizerunek, jaki przez lata zdołaliśmy wypracować, jest ściśle uzależniony od konsekwentnej dbałości o jakość na każdym etapie działania.
PL
W tym roku zakończyły sie prace nad miejskimi planami adaptacji do zmian klimatu w ponad 40 polskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Wśród najczęściej proponowanych działań adaptacyjnych znalazły się inwestycje w błękitno-zieloną architekturę. Rozwój terenów zieleni i wody w sposób sprzyjający retencji krajobrazowej jest nadal dużym wyzwaniem, przed którym stoją tereny zurbanizowane w Polsce.
PL
Zieleń miejska to obszar, w którym ściera się bardzo wiele różnych interesów. Administracja samorządowa i publiczna, mieszkańcy, inwestorzy prywatni oraz biznes czy wreszcie organizacje pozarządowe - każdy z tych podmiotów ma własne, często odmienne potrzeby i oczekiwania w stosunku do wykorzystania miejskiej przestrzeni. Pojawia się więc potrzeba dyskusji, a ta nie byłaby możliwa bez dostępu do informacji i otwartości na dialog.
PL
Przez dziesięciolecia w planowaniu przestrzennym zieleń miejską traktowano jako uzupełnienie form architektonicznych. Dzisiaj tereny zieleni są uznawane za część przestrzeni urbanistycznej, służącą zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wpływającą na atrakcyjność miast. Sprawy zieleni stanowią zadania własne gmin, których efektywna realizacja wymaga przygotowania spójnych strategii rozwoju i zarządzania terenami zieleni.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.