Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gradiernia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Tężnia solankowa, zwana także gradiernią lub inhalatornią solankową, jest budowlą z drewna oraz gałęzi tarniny, wokół której tworzy się prozdrowotny aerozol solankowy. W Polsce tężnie zyskują na popularności, o czym świadczy zwiększająca się liczba tych konstrukcji w różnych miastach, a ich mieszkańcy chętnie je odwiedzają i z niecierpliwością czekają na otwarcie kolejnych.
PL
Tężnie solankowe to dawne urządzenia produkcyjne służące do zagęszczania solanki w toku produkcji soli. Najstarsze, a zarazem największe znane tężnie, to te w Ciechocinku, wybudowane za radą Stanisława Staszica w 1806 r. Ich wysokość sięga prawie 16 m. Rozciągają się na długości niemal 2 km. Projektowano je z użyciem drewna konstrukcyjnego oraz gałązek tarniny.
PL
Pierwsze tężnie produkcyjne powstawały już w XVII w. Gdy kilkadziesiąt lat później zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania, zdecydowano o zdrowotnym wykorzystywaniu inhalacji bogatych w mikroelementy.
PL
Dotychczas małe tężnie solankowe, zwane również gradierniami, budowane były głównie w hotelach, salonach kosmetycznych oraz ośrodkach spa. Obecnie stają się coraz popularniejsze w prywatnych domach i ogrodach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.