Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarka opakowaniami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rok 2023 przyniósł ogrom zmian w zakresie gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Realne wydaje się również, że w bieżącym roku będzie miało miejsce, tak długo wyczekiwane, podpisanie noweli Ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
PL
W maju Ministerstwo Klimatu i Środowiska wpisało do wykazu prac legislacyjnych projekt ustawy dotyczącej zmian w gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przedstawiono tam główne założenia dokumentu, co nie daje jednak pełnego obrazu planowanych zmian. To niepokojące tym bardziej, że MKiŚ zapowiedziało przedstawienie pełnego projektu ustawy dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku, co oznacza, że realne zmiany w systemie zobaczymy najwcześniej w 2023 r. To bardzo późno, zważywszy na obowiązujące Polskę unijne wytyczne dotyczące osiągnięcia kolejnych poziomów recyklingu.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie gospodarki opakowaniami i logistyki zwrotnej w przedsiębiorstwach z sektora agrobiznesu. Przeprowadzone badania potwierdziły dużą zależność między wielkością przedsiębiorstwa a zarządzaniem opakowaniami. Duże podmioty miały nawet powyżej 1 tysiąca asortymentów produktów, częściej niż małe podmioty stosowały zasoby zwrotne, miały wyższy poziom standaryzacji opakowań, wysyłały większe partie ładunku, stosowały jednostki ładunkowe i wspierały zarządzanie opakowaniami systemami informatycznymi. Ogólnie należy stwierdzić, że gospodarka opakowaniami w badanych przedsiębiorstwach była na niskim poziomie.
EN
The aim of the study was to present the role of packaging and reverse logistics in enterprises from agribusiness sector. The study confirmed a high correlation between the size of the company and the management of packaging. Large firms have over 1 thousand lines of products, more often than small enterprises apply reverse logistics, have a higher level of standardization of packaging, consigned larger batches of cargo. Overall, the management of packaging in the studied companies was low.
PL
W artykule przedstawiono tematykę związaną z gospodarowaniem opakowaniami. Omówiono wykorzystanie i zastosowanie różnych materiałów do pakowania a także przedstawiono iinformacje dotyczące poziomu recyklingu poszczególnych opakowań w latach 2009-2011.
EN
The article presents the issues related to the management of packaging. Discusses the use and application of different packaging materials and presents information on the recycling of the individual packages in the years 2009-2011.
PL
Nieco w cieniu innych nowelizacji (Prawa zamówień publicznych, ustawy o odpadach) toczyły się w ostatnich miesiącach prace legislacyjne nad nowelizacją niezwykle ważnych przepisów o gospodarce opakowaniami. Chodzi tutaj o projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
PL
Obecnie gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi regulują przede wszystkim ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, m.in. w zakresie wymagań stawianych opakowaniom i sprawozdawczości, oraz ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w kwestii gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej - w zakresie określania poziomów odzysku i recyklingu.
PL
Pod koniec sierpnia na stronach Ministerstwa Środowiska ukazały się dwa projekty ustaw : o gospodarowaniu odpadami poużytkowymi oraz o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Redakcja "Recyklingu" poprosiła o przedstawienie uwag i komentarzy do zaprezentowanych projektów ustaw.
PL
W Unii Europejskiej zagadnienia związane z odpadami opakowaniowymi reguluje dyrektywa 94/62 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Jednak sposób realizacji obowiązków wynikających z dyrektyw, w tym kształt systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, zależy od szczegółowych rozwiązań przyjętych przez państwa członkowskie.
PL
Przedmiotem artykułu jest analiza aktualnego stanu gospodarki opakowaniami na przykładzie dużych miast województwa śląskiego Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, producenci, importerzy i eksporterzy opakowań są zobowiązani do składania sprawozdań o masie wytworzonych, przywiezionych z zagranicy oraz wywiezionych za granicę opakowań, z wyszczególnieniem rodzaju materiału, z jakiego wykonano opakowanie oraz kategorii opakowań wielokrotnego użycia. Informacje zawarte w tzw. sprawozdaniach OPAK pozwoliły na przeprowadzenie analizy ilości i struktury opakowań wytworzonych, sprowadzonych i wywiezionych z terenu śląskich miast. Badaniami objęto miasta: Bytom, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Zabrze.
EN
The subject of the paper is analysis of actual situation in package management for example of silesian cities. The low obligates producers, importers and exporters to inform local authorities about quantity and structure of packages. On the base of their reports this paper was written (report OPAK).
PL
Jak dotychczas niewiele opracowań zajmuje się kompleksową gospodarką odpadami tworzyw sztucznych, w szczególności pochodzących z opakowań. Praktycznie we wszystkich systemach selekcyjnych, proponowanych do wdrażania w Polsce, szczególnie tych, które przygotowują odpady do kompostowania, tworzywa sztuczne są wprawdzie wysortowywane, jednak ze względu na brak technologii racjonalnego ich wykorzystania z reguły proponuje się prasowanie i składowanie na wysypiskach w wydzielonych kwaterach, do ewentualnego późniejszego wykorzystania. Równocześnie w wielu gminach wprowadzono system selektywnej zbiórki odpadów tworzyw sztucznych, głównie opakowań. Przy braku technologii wykorzystujących tego typu odpady ich ilość na wysypisku niewiele się zmniejsza. Jedyną korzyścią jest to, że odpady te są składowane selektywnie. Dlatego też w dalszej części opracowania zostaną omówione niektóre wybrane zagadnienia w szczególności dotyczące sposobów zagospodarowania tworzyw sztucznych oraz zmniejszenia ich ilości w odpadach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.