Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarka odpadami opakowaniowymi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
In the face of increasingly widespread environmental pollution and resource consumption, the need to actively implement concepts such as waste hierarchy, circular economy or closed loop is increasingly being discussed. In practice, these approaches include the implementation of a range of waste management solutions. At present, 11 European countries operate a deposit-refund system (DRS) as part of these measures. Poland is one of the countries that plans to introduce such a system, which will most likely come into force in 2025. This paper attempts to present Poland's plans for this system and the problems it will face in this regard. To this end, using Krippendorff's content analysis, a collected corpus of discourse texts taking place in Poland on the subject of the DRS was analyzed. From these, 11 problems were extracted and then classified and evaluated. The findings included that most of these problems are going to be organizational in nature, and that it is already reasonable to predict, on the basis of existing indications, that it will be possible to solve them through proper planning of the system and its management. Thus, this allows for a certain optimism concerning the introduction of DRS in Poland.
PL
W obliczu coraz bardziej powszechnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz zużywania zasobów coraz częściej mówi się o potrzebie aktywnego wdrażania takich koncepcji jak hierarchia postępowania z odpadami, gospodarka obiegu zamkniętego czy zamknięta pętla. W praktyce koncepcje te polegają między innymi na wdrażaniu różnych rozwiązań w zakresie zarządzania gospodarką odpadami. Obecnie w 11 krajach europejskich w ramach takich działań funkcjonuje system kaucyjny opakowań na napoje. Polska jest jednym z krajów, który planuje wprowadzenie takiego systemu i najprawdopodobniej wejdzie on w życie w roku 2025. W niniejszym artykule podjęto próbę przedstawienia planów Polski odnośnie do tego systemu i problemów, z jakimi przyjdzie się tu mierzyć. W tym celu wykorzystując analizę treści Krippendorffa przeanalizowano zgromadzony korpus tekstów dyskursu, który toczy się w Polsce w przedmiocie systemu kaucyjnego. Wyabstrahowano z nich 11 problemów, a następnie dokonano ich klasyfikacji i oceny. Ustalono między innymi, że większość tych problemów będzie miała naturę organizacyjną i że już teraz, na podstawie istniejących przesłanek, można przewidywać, że będzie się je dało rozwiązać poprzez odpowiednie zaplanowanie systemu i zarządzanie nim. Tym samym pozwala to na pewien optymizm w kwestii wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce.
PL
Nowe regulacje mają dostosować unijne standardy postępowania z odpadami do wymogów przyszłości - wpisują się w szerszą koncepcję gospodarowania w obiegu zamkniętym. UE zakłada realizację nowego sposobu gospodarowania odpadami dzięki tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Co więcej, nowe podejście bazuje na założeniu, że państwa członkowskie powinny przede wszystkim zapobiegać powstawaniu odpadów, a gdy nie jest to możliwe - intensyfikować recykling odpadów komunalnych i opakowaniowych. Dzięki temu nowe przepisy mają stopniowo ograniczyć składowanie odpadów.
PL
Gdzieś na pograniczu Europy i Azji w jednym z papierowych państw postanowiono oszczędzić naturę i zamiast wycinać piękne knieje, zaczęto zbierać i przetwarzać makulaturę, by ostatecznie uzyskać drogocenny papier.
PL
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska 26 listopada 2008 r. został opublikowany kolejny projekt ustawy z 19 listopada 2008 r. pod tytułem "Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi". Ustawa ta (w skrócie opakowaniowa) ma w dużej mierze kontynuować rozwiązania prawne zawarte w dwóch podstawowych aktach regulujących gospodarowanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
PL
Zagadnienia związane z zagospodarowaniem opakowań poużytkowych obejmują szereg problemów technicznych, organizacyjnych i prawnych. Istotną rolę odgrywają przepisy prawne, wyznaczające ramy, do których należy dopasować rozwiązania organizacyjne i techniczne. Bardzo często przepisy narzucają rozwiązania uznawane za najbardziej korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska, ale często odmienne od sposobów, które mogłyby być stosowane.
PL
Celem programu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu zbiórki, odzysku i unieszkodliwiania opakowań po środkach niebezpiecznych. Przez środki niebezpieczne rozumie się zdefiniowane w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych substancje i preparaty chemiczne. Program dotyczy opakowań poużytkowych po środkach niebezpiecznych objętych kaucją, stanowiących w wielu przypadkach odpady niebezpieczne.
PL
W nawiązaniu do wcześniejszych artykułów, przedstawiających różne prawne wdrożenia Dyr. 94/62/EC w krajach członkowskich Unii, przedstawiamy jak bardzo szczegółowe mogą być przepisy w kraju, który nie był członkiem Unii, ale jednak zadbał swoimi prawnymi rozwiązaniami o ochronę środowiska w dziedzinie gospodarki odpadami.
PL
Republika Czeska przyjęła Wytyczną EC94/62 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w przygotowywanej ustawie. Dotyczy ona odpadów z opakowań i pod presją przepisów prawnych zmusza do ograniczania ich objętości i masy oraz zawartości w nich szkodliwych substancji. Projekt ustawy (w czerwcu odbyło się w Parlamencie RC pierwsze czytanie) będzie dotyczył całego obiegu zużytych opakowań w przyrodzie, włącznie z ich dystrybucją. Będzie on również oparty na normach CEN dot. opakowań. Przedstawimy w skrócie powyższą ustawę, która będzie wprowadzona w życie z dniem 01.01.2002.
PL
1 stycznia 2002 r. wchodzą w życie dwie nowe ustawy: o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU Nr 63 poz. 638) oraz o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej (DzU Nr 63 poz. 639). Dodatkowo zostały uchwalone kolejne dwie ustawy: prawo ochrony środowiska oraz ustawa o odpadach. Przepisy w nich zawarte są zgodne z wymogami Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.