Dane dla 14 wybranych firm/grup energetycznych działających obecnie w Polsce pokazują, że w ciągu jednego roku wytwarzanych jest w kraju 20 827 928 t ubocznych produktów spalania (UPS). Z kolei z danych Głównego Urzędu Statystycznego dowiadujemy się, że łącznie wszystkich dotychczas składowanych (nagromadzonych) UPS jest już 323,1 mln t. Biorąc pod uwagę uwarunkowania zewnętrzne dotyczące aktualnej polityki unijnej ukierunkowanej na gospodarkę bezodpadową, sytuacja taka jest wysoce niekorzystna z punktu widzenia dalszego funkcjonowania polskiej energetyki węglowej.
Istnieją odpady, które w gospodarce dążącej do obiegu zamkniętego mogą być dobrodziejstwem. Przykładem takiego odpadu - surowca jest osad ściekowy. Branża wodociągowo-kanalizacyjna ma zresztą bardzo wiele do zaoferowania w gospodarce bezodpadowej.
Studenci i absolwenci, którzy kończą kierunki inżynierskie, znajdują zatrudnienie w gospodarce, w tym w sektorze budownictwa. W toku studiów zapoznają się z szeroką gamą współczesnych materiałów budowlanych i nowoczesnych technologii wznoszenia budynków, ale tylko teoretycznie.
W Unii Europejskiej powstaje około 18 mln ton/rok odpadów mięsnych. Pojawienie się choroby BSE spowodowało konieczność znalezienia nowych rozwiązań w zakresie zarządzania tymi odpadami. Proponowane modelowe zarządzanie odpadami przemysłu mięsnego umożliwią docelowe przekształcenie tej produkcji w bezodpadową przy wykorzystaniu metodyki czystszych technologii. Obejmują one m.in. zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska poprzez redukcję ilości niektórych odpadów (np. odzysk plazmy z krwi czy hydrolizatu białkowego z półproduktów kostnych) i ich wtórne wykorzystanie. Przewiduje też zastosowanie do przetwarzania odpadów mięsno-kostnych metod termicznych. Produktami termicznej przeróbki odpadów mięsnych będą popioły o ściśle określonych własnościach, zawierające związki fosforu, które mogłyby zostać wykorzystane jako zamiennik naturalnych surowców fosforowych. Mączka mięsno-kostna może być stosowana jako wartościowe biopaliwo, a popiół z jej spalania może być także surowcem do produkcji związków fosforu. Termicznie można też obrabiać odgazy, w tym odory, z produkcji mięsnej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.