Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  goods train
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jednym ze sposobów zwiększenia przepustowości linii kolejowych, nie wymagających znacznych nakładów inwestycyjnych jest wprowadzenie do eksploatacji pociągów towarowych o zwiększonej masie brutto i zwiększonej długości w stosunku do pociągów konwencjonalnych. Pociągi konwencjonalne to takie pociągi, których maksymalna długość nie może przekraczać długości użytecznej torów głównych i co najmniej jednego toru głównego dodatkowego na stacjach. W praktyce długość pociągów towarowych w Polsce nie przekracza 600 m oraz masy 3200 ton brutto i zależy od takich czynników jak profil linii kolejowej, moc pojazdu trakcyjnego, długość torów stacyjnych na stacjach pośrednich [1,2,3]. Od chwili wprowadzenia do eksploatacji zmodernizowanych przez firmę Newag lokomotyw spalinowych o oznaczeniu 311Da (zmodernizowana lokomotywa ST44) Spółka LHS podjęła próby prowadzenia na szerokotorowej linii kolejowej nr 65 (granica polsko/ukraińska - stacja Sławków Południowy) ciężkich pociągów o masie brutto 5500 ton i długości 850 m. Pociąg o takiej masie jest ciągniony przez dwie lokomotywy spalinowe 311Da.
PL
Od lat w takich państwach jak USA, Kanada, Chiny, Rosja eksploatowane są pociągi towarowe o masie znacznie przekraczającej masę pociągów konwencjonalnych. Wprowadzenie do eksploatacji ciężkich i długich składów towarowych wiąże się z problemami organizacji ruchu, problemami optymalnego wykorzystania siły pociągowej lokomotyw. Badania prowadzone w państwach eksploatujących ciężkie pociągi wykazały ich zwiększone oddziaływanie na tor. W Polsce od kilku lat na linii szerokotorowej LHS eksploatowane są pociągi o masie brutto 5500 ton przewożące w wagonach konstrukcji rosyjskiej m.in. rudę żelaza i wyroby metalowe. W artykule podjęto próbę oceny oddziaływania na tor ciężkich pociągów w oparciu o badania symulacyjne.
PL
Zbadano model pociągu towarowego, utworzony przez trzy naczepy bimodalne i cztery wózki dwuosiowe. Badania wykonano przy pomocy programu Adams/Rail. Celem analizy numerycznej było określenie wpływu zmian w parametrach usprężynowania wózków na bezpieczeństwo ruchu modelu pociągu po torze zakrzywionym. W tym celu zmieniono wartości parametrów sztywności w prowadzeniu osi zestawów kół w każdym z wózków. Bezpieczeństwo ruchu modelu zbadano na torze zakrzywionym, przyjmując do oceny kryterium Nadała.
EN
We presented the elements of modelling and simulation results, obtained from the Adams/Rail module on curved track for the bimodal train. We investigated here the lateral train behaviour on curved track.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.