Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  glass container
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Nowadays, there is more pressure for recycling recourses used in industry. Glass perfectly fits in this trend by inventing more and more effective techniques producing glass and glass containers. Glass can be re-melted infinite amount of times. Comparing to aluminum and PET material glass has the best carbon footprint1. Besides invaluable ecological properties very important feature of glass is it's chemical neutrality and esthetic advantage. O-I leads the campaign called "GLASS IS LIFE". It's goal is to remind people what glass means for us, our and our children future. The customer's expectations are higher and higher. They demands lighter and more resistant containers. The shapes of containers are more and more complicated and sophisticated. Meeting their expectations there are used increasingly sophisticated production and design methods. Nevertheless glass is still a very difficult material and susceptible for damage.
PL
Obecnie kładziony coraz większy nacisk na używanie w przemyśle materiałów które w późniejszym czasie zostaną poddane recyklingowi. Szkło doskonale spełnia te wymagania, wprowadzane są coraz to efektywniejsze techniki produkcji szkła oraz opakowań szklanych. Szkło może być przerabiane nieskończoną ilość razy, co jest korzystne w porównaniu do aluminiowych opakowań lub z tworzyw sztucznych. Poza tym bezcenne są ekologiczne własności szkła - chemiczna neutralność oraz własności estetyczne. Oczekiwania klientów są coraz większe, wymagają lżejszych oraz bardziej odpornych opakowań. Kształty opakowań są coraz bardziej skomplikowane i wymyślne. Mimo postępu szkło jest nadal trudnym materiałem i podatnym na zniszczenie. Proces projektowania opakowania szklanego jest uzależniony od wielu czynników. Bardzo duże znaczenie w tym procesie odgrywa doświadczenie i znajomość już istniejących projektów. Jak praktycznie w każdej dziedzinie wykorzystywane są nowoczesne narzędzia do tworzenia wirtualnych modeli zarówno wyrobów jak i części formujących. Proces projektowania i wdrażania nowych opakowań jest długotrwały i dość kosztowny.
PL
Odpady z opakowań szklanych, zbierane z podziałem na bezbarwne i kolorowe, osiągają około trzy razy wyższe ceny niż stłuczka z wymieszanych opakowań bezbarwnych i kolorowych. Ustawienie oddzielnych pojemników na szkło bezbarwne i kolorowe to najważniejsza reguła, która musi być przestrzegana przez każdego, kto chce zbudować efektywny system zbiórki szkła opakowaniowego.
PL
Zebrane w systemach selektywnej zbiórki opakowania szklane można przetworzyć na nowe praktycznie w 100%. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest oddzielne zbieranie szkła bezbarwnego i kolorowego. Wynika to z faktu, iż przetapianie na nowe opakowania lub inne wyroby jest dziś praktycznie jedynym sposobem recyklingu szkła. Stłuczki ze zmieszanych bezbarwnych i kolorowych opakowań szklanych nie da się zastosować do produkcji opakowań bezbarwnych, co jest istotne, bo ok. 80% zamawianych w polskich hutach szkła opakowaniowego butelek i słoików to produkty ze szkła bezbarwnego.
PL
Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, ustawa o obowiązku gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej to bez wątpienia ustawy, których celem nadrzędnym jest ochrona środowiska naturalnego. Ochrona zabezpieczająca środowisko naturalne przed zanieczyszczeniem go przez odpady powstające z opakowań.
PL
Polska ma zaledwie 3 lata na zbudowanie systemu odzysku i recyklingu zużytych opakowań, który zapewni pełne wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych oraz przepisów prawa polskiego w tym obszarze.
PL
Opakowania szklane w 2002 r. stanowiły około 26% ogólnej masy opakowań (razem wprowadzono prawie 2,5 mln ton). Jeżeli chodzi o masę poddaną recyklingowi, opakowania szklane nie wypadają tak imponująco jak pozostałe grupy materiałowe - 15% wobec np. ponad 44% opakowań papierowych. W 2002 r. nie był to jednak wynik zły, ponieważ o 2% przekroczony został wymagany na ten rok poziom recyklingu. O ile w 2002 r. poziom zbiórki opakowań szklanych był wystarczający do zrealizowania celu, o tyle nad następnymi latami zaczynają pojawiać się czarne chmury.
PL
W nawiązaniu do wcześniejszych artykułów, przedstawiających różne prawne wdrożenia Dyr. 94/62/EC w krajach członkowskich Unii, przedstawiamy jak bardzo szczegółowe mogą być przepisy w kraju, który nie był członkiem Unii, ale jednak zadbał swoimi prawnymi rozwiązaniami o ochronę środowiska w dziedzinie gospodarki odpadami.
PL
Zainteresowanym gospodarką komunalną znany jest fakt wprowadzania nowego prawa ekologicznego, łącznie z treścią większości ustaw, które będą w najbliższym czasie kształtować obraz polskiej gospodarki odpadami. Napisano o tym już wiele, w dalszym ciągu toczy się polemika dotycząca słuszności niektórych zapisów, jak i braku innych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.