Najważniejszym wnioskiem ekspertyzy, wynikającym z przeprowadzonej analizy jest ten, który dotyczy możliwości i potrzeby utworzenia wspólnej bazy danych obiektów topograficznych dla rejonów przygranicznych Niemiec i Polski. Przy tworzeniu WBD należy dostosować się do ogólnych założeń zaprezentowanych w ekspertyzie. Jak się okazuje nie odbiegają one od tego, co aktualnie dzieje się na granicy Niemiec i Czech, gdzie prowadzone są prace o podobnym charakterze (Gedrange C. i in., 2010). Niewątpliwie po opracowaniu koncepcji prace powinny być prowadzone dalej. Sugestią autorów artykułu jest propozycja kolejnych czynności przedstawiona w punktach 1-6 rozdziału "Koncepcja wspólnej bazy danychATKIS - TBD". Niektóre kwestie powinny pozostać w gestii zainteresowanych krajów jako działania autonomiczne, jak np.: sposób prezentacji graficznej zawartości WBD na mapach, w Internecie, w geoporta1ach itp. Dotyczyć to powinno także procedur transformujących dane z ATKIS i TBD do struktury WBD i w stronę odwrotną.
EN
There are various problems connected with spatial databases for the cross-border areas. One of them is related to the production of topographic maps. At present, there are considerable difficulties in covering areas on both sides of the border with similar and up to date content,. In the paper, the concept of creating a common database for the cross-border areas of Germany and Poland at the level of detail 1: 10000 is presented. Comparative analysis of the contents of the National Topographic Database (TBD) and its equivalent on German side - A TKIS provided the basis for this concept.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.