Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  geological reconnaisance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote O przyczynach i skutkach w geotechnice
PL
W artykule omawia się zagadnienia związane z przygotowaniem i wykonawstwem inwestycji geotechnicznych. Ponieważ jednak opisów różnych realizacji można znaleźć dziesiątki, w tym wypadku zdecydowano o podejściu do tematu w nieco inny sposób. Tak więc poza opisem samej realizacji poruszona jest sprawa zagrożeń, które mogą wystąpić podczas wykonawstwa. W tej części artykuł adresowany jest głównie do osób pracujących w obszarach związanych z geotechniką. Oprócz tego poruszono problem jakości badań geologicznych w naszym kraju. Tutaj artykuł adresowany jest do różnych środowisk związanych z branżą budowlaną, w tym konstruktorów pracujących w biurach projektów, ponieważ oni odpowiedzialni są za określenie zakresu rozpoznania podłoża pod większość projektów. Również do osób związanych z przygotowaniem inwestycji budowlanych a więc inwestorów oraz generalnych wykonawców, ponieważ decydują o rozdziale środków pomiędzy poszczególne części inwestycji. I w końcu artykuł adresowany jest do środowisk geologicznych i geotechnicznych. Głównie dlatego, że wbrew pozorom interesy obu środowisk w zakresie poruszanego problemu całkowicie się pokrywają. Do napisania o rozpoznaniu geologicznym skłonił autora fakt, że w swojej praktyce spotyka się on regularnie z badaniami podłoża, których zakres i jakość zupełnie nie odpowiadają faktycznym potrzebom. Mimo to sprawa jakości badań geologicznych wykonywanych na potrzeby krajowych przedsięwzięć budowlanych poruszana jest w literaturze sporadycznie. Uwagi tego rodzaju autor napotkał w (4), (5), (8) i (9). Tekst niniejszy stanowi kolejny głos w dyskusji na ten temat.
PL
W artykule przedstawiono wybór modelu udostępnienia złoża na przykładzie kopalni" Szczygłowice". Scharakteryzowano złoże węgla kamiennego tej kopalni z uwzględnieniem jego naturalnego zasięgu, uwarunkowań tektonicznych oraz węglozasobności. Następnie przedstawiono rys historyczny badań i wykorzystania złoża oraz zakres robót górniczych z zachowaniem klasycznego podziału na roboty udostępniające (kamienne), przygotowawcze i eksploatacyjne. Zaproponowano sposób optymalizacji modelu udostępnienia złoża z zachowaniem kolejności poszczególnych analiz (etapów) koniecznych do opracowania przed podjęciem eksploatacji. Opisano je porównując rozważania teoretyczne z przykładami praktycznymi.
EN
Taking ,,Szczyglowice" colliery as an example the coal deposit opening model selection is presented. The coal deposit of this colliery is characterized taking into consideration its natural range, tectonic conditions as well as coal resources. Next history of deposit recognition and opening as well as mining operations with the classic division into: opening works (rock), development work and raining are presented. A way of deposit opening model optimization is proposed with preservation of particular analyses (Stages) necessary to be elaborated befor starting exploitation. They are described comparing the theoretical considerations with practical examples.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.