Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 160

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  geoinżynieria
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
PL
Budowane przez konsorcjum firm PORR SA oraz PORR Bau GmbH tunele TS-26 i TS-32 realizowane są w ramach inwestycji Zaprojektowanie i wybudowanie drogi S3 Legnica (A4) – Lubawka, zadanie III od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła), o długości ok. 16,1 km.
2
Content available Tunele na problemy komunikacyjne
PL
Budownictwo tunelowe w Polsce mocno przyspieszyło. Trwają zaawansowane prace nad odcinkami drogowymi i kolejowymi, a kolejne inwestycje są w przygotowaniu. Mimo że w Polsce tunelowe budownictwo podziemne, przede wszystkim ze względu na uwarunkowania geograficzne, nie jest szeroko stosowane, to wpływa korzystnie na rozwój transportu.
PL
Budowa metra w Warszawie ma długą historię, sięgającą początku XX w. Władze miasta w 1925 r. zdecydowały, aby wzorem innych stolic europejskich rozpocząć prace nad projektem miejskiej kolei podziemnej. Pierwsza koncepcja sieci metra powstała w 1927 r. Zaproponowany układ przewidywał budowę dwóch linii – pierwszej na kierunku północ – południe i drugiej, z Pragi na Wolę, na kierunku wschód – zachód. Jak widać po 100 latach, układ nie zmienił się, a tylko długości linii i lokalizacje stacji są inne.
PL
Czy grozi nam kryzys związany z brakiem wody, czy geotechnika może wypracować kompromis między urbanizacją a zachowaniem balansu retencyjnego, jakie technologie wspomagają realizacje infrastruktury odpowiedzialnej za gospodarowanie wodami.
PL
Jakie warunki geologiczne panują w rejonie inwestycji, z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć projektanci i wykonawcy, jakie rozwiązania zastosowano podczas prac.
PL
Z tekstu dowiesz się: na jakie potencjalne zagrożenia napotkał wykonawca, co wykazały specjalistyczne badania, jakie działania podjęto w celu wzmocnienia podłoża gruntowego pod konstrukcją jezdni.
PL
Strabag w ramach zadania Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej realizuje obecnie jeden z największych projektów infrastrukturalnych w południowej Polsce. Kontrakt prowadzony jest w formule projektuj i buduj. Wyzwaniem dla inżynierów i projektantów jest nie tylko imponujący zakres realizacji, ale także jego lokalizacja – budowana linia średnicowa przebiega przez centrum dawnej stolicy Polski, a nasi inżynierowie co rusz napotykają na swojej drodze skarby przeszłości.
PL
W artykule przedstawiono wybrane wyniki programu badań realizowanego na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej, dotyczącego oceny wpływu zastosowania georusztów w podbudowach z mieszanek niezwiązanych na sztywność nawierzchni. Prezentowane dane to rezultaty badań na stanowisku laboratoryjnym oraz na poligonie terenowym, założonym na użytkowanej drodze. W obu przypadkach do stabilizacji górnej warstwy kruszywa zastosowano trójosiowy georuszt o monolitycznych sztywnych węzłach.
EN
The article presents selected results of the research program carried out at the Faculty of Civil Engineering of the Silesian University of Technology, including the results of tests on a laboratory stand and the results of fi eld tests on the road in use. In both cases, a three-axis geogrid with monolithic rigid nodes was used to stabilize the upper layer of aggregate.
PL
Artykuł przedstawia krótką charakterystykę materiałów geosyntetycznych stosowanych w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań przy robotach ziemnych i formowaniu konstrukcji z wykorzystaniem gruntu. Szczególnym zastosowaniem geosyntetyków są zabezpieczenia antyerozyjne skarp i zboczy. Innowacyjnym produktem stosowanym w takich zabezpieczeniach są sznury Kemafil, które są zbudowane z odpadowych włókien syntetycznych bądź naturalnych. Przeprowadzone badania wskazują, że sznury Kemafil, ułożone na powierzchni skarpy, ograniczają erozję powierzchniową poprzez zapewnienie odpowiedniego transportu i magazynowania wody, co również pozytywnie wpływa na poprawę rozwoju roślinności.
EN
The paper presents a brief characterization of geosynthetic materials used in civil engineering, mainly for earthworks and structures built with the use of soil. A particular application of geosynthetics is the erosion control of slopes and embankments. The authors describe an innovative product, Kemafil ropes, that can be made of synthetic or natural waste nonwovens. The conducted research indicates that Kemafil ropes, layered on the slope surface, can control surface erosion due to the drainage and storage of water as well as the enhancement of vegetation growth.
PL
W artykule opisano najczęściej stosowane w Polsce metody wymiarowania geosyntetycznego zbrojenia nadpalowego. Podano przykłady zaprojektowanych oraz zrealizowanych nasypów dróg i kolei posadowionych na palach przy użyciu geosyntetycznego zbrojenia w podstawie.
EN
Methods of basal geosynthetic-reinforced piled embankments design commonly used in Poland are described in this paper. Examples of different designed and completed road and railway embankments with basal geosynthetic reinforcement on piles are provided.
11
Content available remote Złożone prace geotechniczne na terenie Global Office Park w Katowicach
PL
W centrum Katowic, u zbiegu ulic Dąbrówki i Mickiewicza, realizowana jest największa na Śląsku inwestycja wielofunkcyjna – Global Office Park. Powstaną dwie 25-kondygnacyjne wieże biurowe i jedna mieszkaniowa. Wieże będą osadzone na wspólnym 5-kondygnacyjnym podium, w którym (w galeryjnym układzie) znajdą się liczne lokale gastronomiczne i usługowe. Naprzeciwko obiektu stanie budynek biurowy o powierzchni 4 tys. m². Nowoczesny kompleks zagwarantuje łącznie niemal 90 tys.m2 powierzchni służącej do pracy, mieszkania i rekreacji.
12
Content available remote Trudne warunki to nie przeszkoda szybkiej realizacji inwestycji
PL
Zmodernizowane linie kolejowe mają na celu usprawnienie podróży między regionami a miastami, poprawiają także bezpieczeństwo ruchu na drogach przecinających tory. W wielu przypadkach o bezproblemowej realizacji inwestycji decyduje odpowiedni dobór materiałów oraz technologii przeprowadzonych prac. Dzięki temu ruch kolejowy szybko wraca na tory, a wykonawca może kontynuować prace.
13
Content available remote Tor wodny Świnoujście-Szczecin
PL
Jednym z najważniejszych czynników, jaki decyduje o wzroście gospodarczym, jest międzynarodowa wymiana handlowa. W przypadku polskiej gospodarki, w handlu z zagranicą coraz większą rolę odgrywają porty morskie. Trzy z czterech kluczowych portów: Gdańsk, Gdynia, Świnoujście, zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie otwartego morza, a to olbrzymi ich atut. Nieco inaczej jest w przypadku portu w Szczecinie - dla jego przyszłości kluczowe jest pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Obecnie trwa trzeci, najważniejszy etap tego projektu.
14
Content available remote Rozwiązania stalowe w konstrukcjach hydrotechnicznych : budowa nabrzeży
PL
Ostatnie lata oraz plany inwestycyjne w zakresie projektów hydrotechnicznych wskazują na to, że jeszcze przez długi okres firmy związane z geotechniką będą miały sporo pracy. Wiele działań realizowanych jest i planowanych w obrębie rozbudowywanych oraz modernizowanych nabrzeży portowych, a w przypadku takich działań znaczącą rolę pełnią rozwiązania stalowe.
15
Content available remote Nie tylko przekop : budowa drogi wodnej Zalew Wiślany-Zatoka Gdańska
PL
Mimo kontrowersji, które towarzyszyły rozpoczęciu realizacji projektu budowy drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, prace trwają - również te obejmujące przekop przez Mierzeję Wiślaną. Poza przekopem realizowane są też inne prace, m.in. budowa mostów obrotowych.
PL
Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe cieszy się niegasnącym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Popyt na inwestycje w atrakcyjnej lokalizacji i otoczeniu, posiadające odpowiedni dostęp do infrastruktury i węzłów komunikacyjnych oraz w bezpośredniej bliskości terenów zielonych i rekreacyjnych, stale rośnie.
17
Content available remote Jak skutecznie oddzielić wodę od lądu?
PL
Do portów morskich w Polsce zawija coraz więcej i jednocześnie coraz większych statków, a ich zarządcy raz po raz chwalą się rekordowymi przeładunkami. To jednak dopiero początek, bo celem jest trwałe ich umocnienie jako liderów wśród portów basenu Morza Bałtyckiego. Aby było to możliwe, konieczne jest zainwestowanie olbrzymich środków w budowę i modernizację infrastruktury portowej. Kluczową rolę w portach odgrywają nabrzeża, nic więc dziwnego, że są częścią większości obecnie prowadzonych inwestycji. Z uwagi na specyfikę tego typu obiektów najważniejszą rolę przy ich budowie lub remoncie pełnią geotechnicy. Polska posiada cztery porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście), ale ciekawych wyzwań geoinżynieryjnych nie brakuje również w małych portach.
18
Content available remote Geotechnika w hydrotechnice : co należy wiedzieć, by budować odpowiedzialnie?
PL
18 czerwca br. firma Keller Polska zorganizowała webinarium, w trakcie którego jej eksperci dzielili się doświadczeniami z zadań zrealizowanych już w portach morskich. Praca w tego typu miejscach wiąże się nie tylko z bardzo specyficznymi warunkami gruntowymi, dużymi wyzwaniami projektowymi i wykonawczymi, ale również z niespodziankami. Przykład? W Porcie Gdańsk instalację pali uniemożliwiała zalegająca w gruncie…barka.
19
Content available Fundamenty na palach
PL
Posadowienie na palach to jeden z najstarszych sposobów budowania fundamentów. Technologia palowania wciąż ewoluuje. Jest coraz bardziej przyjazna dla środowiska i człowieka, coraz szybsza, wykorzystuje nowoczesne usprzętowienie, posiłkuje się komputerowym sterowaniem i kontrolą jakości wykonywanych pali. Dzięki bogatej ofercie dostępnych na rynku technologii wybór odpowiedniej umożliwia uwzględnienie zarówno wymagań technicznych, uwarunkowań realizacyjnych oraz środowiskowych, jak i efektywności ekonomicznej.
PL
Opisano parametry rejestrowane podczas wiercenia pali w gruncie, sprzęt kontrolno-pomiarowy w wiertnicach oraz sposób interpretacji danych z wiercenia. Na przykładach pomiarów z wykonania pali przemieszczeniowych porównano dane z sondowania CPT, parametry z metryk pali oraz dane rejestrowane w czasie wiercenia. Zbiorcza analiza danych z wiercenia dała pozytywny wynik w postaci lepszej kontroli warstw gruntu, oceny jakości wykonania pali i oszacowania ich nośności.
EN
The parameters recorded during the drilling of piles in the ground, control and measurement equipment as well as the interpretation of drilling data are described in the article. Examples from displacement piles measurements are used for comparing CPT probe data, parameters from pile data sheets and data recorded during the drilling process. An aggregate analysis of the drilling data gave a positive result in the form of better control of the soil layers, evaluation of the quality of pile construction and estimation of their bearing capacity.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.