W poprzednim numerze poruszyliśmy zagadnienie doboru odpowiednich przyssawek w zależności od rodzaju chwytanego przedmiotu, dostępnej powierzchni oraz dynamiki ruchu. W bieżącym artykule omawiamy sprawę właściwego doboru generatora podciśnienia, który powinien zasilić zaprojektowany układ w taki sposób, aby były zapewnione parametry wykorzystane podczas doboru przyssawek.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wśród znanych metod wytwarzania podciśnienia, stosowanego najczęściej w układach chwytaków pociśnieniowych, eżektory jako generatory pociśnienia nie znalazły jeszcze swojego wyraźnego miejsca. A są to przecież elementy, za zastosowaniem których przemawia szybkość reakcji, optymalne zużycie energii, niewielki ciężar w odniesieniu do ich wydajności oraz coraz częściej oferowana funkcja "lokalnej inteligencji". Są to argumenty, które powinny zachęcić konstruktorów maszyn i integratorów układów automatyki do coraz częstszego stosowania eżektorów zwiększając w ten sposób uniwersalność, elastyczność i pewność działania aplikacji.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wydawać by się mogło, że w układach siłowej automatyki podciśnieniowej zostało właściwie wszystko powiedziane. Rozwiązania konstrukcyjne i zasady działania generatorów podciśnienia takich jak: pompy próżniowe, dmuchawy czy eżektory, elementów układu sterowania czy elementów wykonawczych takich jak przyssawki są od dawna znane. Okazuje się jednak, że tendencja wyposażania komponentów w coraz wyższy poziom inteligencji lokalnej i coraz wyższy poziom złożoności elementów mechatroniki, którą można zauważyć w przypadku elementów pneumatyki siłowej, dotyczy również dziedziny techniki podciśnieniowej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.