Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gałka oczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Rozwój embrionalny gałki ocznej
PL
Najwięcej informacji z otoczenia dostarcza do mózgu narząd wzroku. Prawidłowy rozwój gałki ocznej już na etapie prenatalnym jest ważny dla jakości późniejszego widzenia u dziecka, a następnie dorosłego człowieka. Rozwój gałki ocznej płodu jest wieloetapowy, aż do momentu, w którym rozwijające się oko zaczyna odbierać bodźce wzrokowe jeszcze przed porodem [2,4].
2
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 2, Metody diagnostyki schorzeń spojówki
PL
Spojówka (łac. conjunctiva) jest półprzezroczystą błoną śluzową pokrywającą tylną powierzchnię powiek oraz przednią część twardówki. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gałki ocznej. Stanowi nie tylko barierę chroniącą głębiej położone struktury oka, ale także, dzięki produkcji śluzu i komponenty wodnej łez, bierze udział w tworzeniu filmu łzowego. Rozpoznanie większości schorzeń spojówki nie jest trudne, nie wymaga wysoko specjalistycznej aparatury. Podstawę diagnostyki stanowi rzetelnie zebrany wywiad oraz wnikliwe badanie w lampie szczelinowej.
3
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 1, Budowa i rola spojówki
PL
Spojówka (łac. conjunctiva) to cienka, przezroczysta błona śluzowa, która pokrywa powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek, tworząc worek spojówkowy. Do głównych zadań spojówki należy ochrona powierzchni oka przed zakażeniami spowodowanymi drobnoustrojami oraz tworzenie fizycznej bariery ograniczającej ryzyko uszkodzenia głębszych struktur gałki ocznej, w tym przenikania dał obcych do wnętrza gałki ocznej. Ponadto, spojówka bierze udział w produkcji komponenty śluzowej i wodnej filmu łzowego [1-4].
PL
Artykuł stanowi kontynuację tematu opisanego w poprzednim numerze OPTYKI. W tej części omówiono, jak na ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) wpływa kofeina. Badania wykazały, że jej spożycie może prowadzić do krótkotrwałego wzrostu IOP, co może mieć znaczenie szczególnie dla osób z ryzykiem chorób oczu, takich jak jaskra. Ponadto, artykuł podkreśla istotność zbilansowanej diety w utrzymaniu zdrowia wzroku. Wcześniej zauważono, że witaminy D i C wpływają pozytywnie na rozwój gałki ocznej, a witamina A poprawia jakość widzenia w różnych warunkach oświetleniowych oraz wpływa na kondycję spojówki. Kwasy tłuszczowe omega-3 regulują produkcję łez, co przyczynia się do nawilżenia oka, podczas gdy omega-6 wpływają na odporność organizmu. Jest to kluczowe dla procesów widzenia i zapobiegania chorobom oczu, takim jak zaćma. Ponadto, luteina i zeaksantyna zmniejszają obrzęk dołka i poprawiają ostrość wzroku. Wskazuje się także na negatywny wpływ nadmiernego spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu na progresję krótkowzroczności. Wnioski te podkreślają znaczenie zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu.
EN
The impact of caffeine on intraocular pressure (IOP) is discussed in this part. Previous studies have shown that caffeine consumption can lead to a short-term increase in intraocular pressure, which may be particularly important as risk factor for eye diseases such as glaucoma. Additionally, the article emphasizes the importance of following a balanced diet in maintaining eye health. It was previously noted that vitamins D and C have a positive effect on the development of the eyeball, while vitamin A improves the vision quality in various lighting conditions and affects the condition of the conjunctiva. Omega-3 fatty acids regulate the tear production, contributing to the hydration of the eye, while omega-6 affects the body’s immunity Itis crucial for vision processes and the prevention of eye diseases such as cataracts. Moreover, it was noticed that lutein and zeaxanthin reduce macular edema and improve visual acuity. The article also highlights the negative impact of excessive consumption of saturated fats and cholesterol on the progression of myopia. These conclusions underscore the importance of a healthy lifestyle and proper diet in maintaining good eye health.
5
Content available remote Rozważania nad krótkowzrocznością - światło czerwone i dopamina
PL
Gorącym tematem w krótkowzroczności są obecnie dopamina i terapia światłem. To doskonały impuls do tego, aby naukowo podejść do rozumienia badań klinicznych i brać w nich czynny udział, jak i do stawiania pytań, gdyż na tym polega rozwój nas jako jednostki oraz nauki, jaką tworzymy i z której czerpiemy. Zadajmy sobie pytanie zarówno o efekt krótkoterminowy, jak i długoterminowy danej metody i stosowanej mono/politerapii oraz pytanie w tym przypadku krytyczne, o tzw. efekt z odbicia, czyli zastanówmy się nad tym, jaka jest progresja krótkowzroczności i czy postępuje wzrost osiowy gałki ocznej po zaprzestaniu terapii. To pytanie powinniśmy stawiać sobie w przypadku każdej metody: zarówno atropiny, jak i wieloaspektowo pojmowanego rozogniskowania w soczewkach okularowych i kontaktowych. Światło czerwone to alternatywa dla zwiększenia ekspozycji na jasne światło u dzieci w celu kontroli krótkowzroczności i jedno z dostępnych na rynku i badanych narzędzi. Światło czerwone jest bardzo dobrym przyczynkiem do tego, żebyśmy spojrzeli na środowisko, w jakim żyją nasze dzieci, na szeroko pojętą dietę, czyli ich styl życia, uwzględniając odżywianie. W jednym z ostatnich artykułów dotyczących krótkowzroczności zaczynamy już jednoznacznie naukowo przytaczać dowody na to, o czym przypominam specjalistom ochrony wzroku i lekarzem pediatrom od lat, że procesy wzrostu wagi ciała, nadwagi i otyłości wśród naszych dzieci toczą się równolegle z predyspozycją do rozwoju, a w późniejszej konsekwencji do progresji krótkowzroczności. Wiemy, że dieta wysokocukrowa predysponuje do zaburzeń ochronnej roli naczyniówki dla postępującego progresywnego ścieńczenia twardówki i wydłużania się osiowego gałki ocznej.
PL
Widzenie przestrzenne to zdolność postrzegania świata w trzech wymiarach, która pozwala ocenić, gdzie znajduje się obiekt względem obserwatora. Właściwe postrzeganie otoczenia, w którym człowiek pracuje i żyje ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Prawidłowe widzenie jest kształtowane od okresu narodzin i wiąże się z odpowiednim rozwojem widzenia obuocznego, które definiuje się jako złożoną i skoordynowaną współpracę obojga oczu, pozwalającą uzyskać pojedyncze, przestrzenne wrażenie wzrokowe. Warunkiem tego procesu jest utworzenie wyraźnego, o podobnym rozmiarze i kształcie obrazu siatkówkowego w każdym z oczu. Jest to możliwe nie tylko dzięki prawidłowej budowie i funkcjonowaniu gałki ocznej i ośrodkowego układu nerwowego, ale także dzięki właściwej korekcji wad wzroku, co umożliwia właściwą percepcję bodźców [1-3].
PL
Lampa szczelinowa jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w gabinetach optometrycznych i okulistycznych. Pozwala ona na dokładną ocenę zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka gałki ocznej. Dzięki rozmaitym technikom badania możliwa jest także szczegółowa ocena rogówki – struktury, do oceny której po raz pierwszy ponad 110 lat temu lampa szczelinowa została wykorzystana.
8
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 4, Metody diagnostyczne – OCT rogówki
PL
Wiele współczesnych aparatów OCT (ang. optical coherence tomography) posiada możliwość zobrazowania przedniego odcinka gałki ocznej, w tym rogówki. Niejednokrotnie można spotkać się z określeniem AS-OCT, co stanowi skrót od angielskiego określenia badania OCT przedniego odcinka (ang. anterior segment, OCT). Prawidłowo i starannie wykonane badanie OCT jest cennym narzędziem diagnostycznym w schorzeniach rogówki – pozwala nie tylko uzyskać ostateczne rozpoznanie, ale także monitorować stan rogówki podczas jej leczenia.
9
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 1, Anatomia i fizjologia rogówki
PL
Znajomość poszczególnych struktur gałki ocznej pozwala lepiej zrozumieć proces widzenia oraz zmiany w nim zachodzące w przypadku patologii narządu wzroku. Ważnym elementem układu optycznego oka jest rogówka – przezroczysta, awaskularna część błony włóknistej budująca wraz z twardówką ścianę gałki ocznej. Dzięki cienkiej warstwie filmu łzowego, który pokrywa rogówkę, uzyskiwana jest nie tylko gładka powierzchnia optyczna, ale także możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie tej struktury.
PL
Zewnętrzne struktury przedniej części gałki ocznej wraz z filmem łzowym i aparatem ochronnym, który tworzą powieki oraz rzęsy, stanowią niezwykle specyficzną funkcjonalnie i immunologicznie jednostkę łzową. Jej prawidłowe działanie jest uwarunkowane właściwym składem i ilością filmu łzowego, ale także niezakłóconą pracą każdej z tworzących ją struktur.
11
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 3
12
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 1
PL
Przedstawiamy Państwu Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, gdzie omawiane będą zagadnienia z dziedziny optometrii, optyki i okulistyki, z którymi mogą się Państwo spotkać podczas codziennej praktyki z pacjentami i klientami salonów optycznych. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny w Państwa pracy i ułatwi rozmowę z potencjalnym klientem. W tym numerze rozpoczynamy cykl od litery A.
13
Content available remote Prezbiopia – metody korekcji
PL
Prezbiopia zwana również starczowzrocznością nie jest ani chorobą, ani wadą refrakcji, a jedynie naturalnym procesem fizjologicznym związanym ze starzeniem się gałki ocznej i spadkiem zdolności akomodacji oka. Jak mówi literatura fachowa, o prezbiopii mówimy wówczas, „(..) gdy punkt bliski akomodacji cofa się do miejsca, w którym akomodacja niezbędna do czytania lub innej pracy z bliska staje się trudna lub wręcz niemożliwa. W przypadku większości ludzi praca z bliska staje się uciążliwa, kiedy amplituda akomodacji spada poniżej 5,00D (...)” [1]. Przy czym pamiętajmy, że jeżeli pacjent nie wykorzystuje więcej niż połowy amplitudy akomodacji podczas wykonywania czynności z bliska (zakładając odległość 40 cm, na którą potrzebujemy 2,50D, osoba z akomodacją 5,00D nie zauważy znacznego problemu), jego praca wciąż będzie komfortowa.
PL
Ważnym elementem prawidłowo przeprowadzonego badania okulistycznego jest ocena przedniego odcinka gałki ocznej. Ma ono również duże znaczenie w diagnostyce jaskry. Przeprowadza się je, aby stwierdzić lub wykluczyć objawy, które są charakterystyczne dla jaskry pierwotnej lub schorzeń, które są przyczyną jaskry wtórnej.
15
Content available remote Metody diagnostyki jaskry, cz. 4 SOCT
PL
Rozpoznanie jaskry nie zawsze jest proste. Problem mogą stanowić przypadki, w których nie stwierdza się jeszcze zmian w polu widzenia, a wygląd tarczy nerwu wzrokowego (n.II) budzi wątpliwości. W takiej sytuacji rutynowe badanie, które obejmuje ocenę przedniego odcinka gałki ocznej, oftalmoskopię z oceną tarczy n.II, tonometrię, gonioskopię i perymetrię może okazać się niewystarczające. Wówczas diagnostykę należy poszerzyć o obiektywną ocenę tarczy n.II oraz warstwy włókien nerwowych (ang. retinal nerve fibre layer, RNFL). Do tej oceny wykorzystywane są HRT (ang. Confocal Scanning Laser Ophthalmoscope, CSLO, Heidelberg Retina Tomograph, HRT) i GDx (ang. Scanning Laser Polarimeter, glaucoma diagnostic x, GDx) oraz SOCT (ang. Spectral Optical Coherence Tomography, OCT) [1,2]. Badania te mają istotne znaczenie nie tylko we wczesnej diagnostyce jaskry, ale także w monitorowaniu skuteczności jej leczenia. Badania HRT i GDx zostały omówione w ostatnim numerze OPT YKI (6/2020), treść niniejszego artykułu poświęcona jest SOCT.
16
Content available remote Oko krótkowzroczne – zasady postępowania, algorytmy okulistyczno-optometryczne
PL
Krótkowzroczność to wada refrakcji, związana z nadmiernym wydłużeniem gałki ocznej lub/i zbyt dużą mocą łamiącą układu optycznego w stosunku do długości osiowej. Szacuje się, że do 2050 roku niemal połowa światowej populacji zostanie dotknięta krótkowzrocznością, co jest alarmującym zjawiskiem. Świadczy to o problemie globalnym, jakim staje się miopia; występowanie tego zjawiska na tak szeroką skalę można określić mianem epidemii, a nawet, opierając się ściśle na kryteriach, pandemii. Każda wartość ujemnej korekcji predysponuje do progresji, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko powikłań oraz chorób, grożących nieodwracalnym upośledzeniem wzroku. Im wyższa wada refrakcji, tym większe ryzyko rozwoju jaskry i zaćmy (przy wartościach powyżej -6,00D ryzyko wzrasta 14-krotnie dla jaskry oraz trzykrotnie dla zaćmy), a także odwarstwienia siatkówki (prawie ośmiokrotnie powyżej -8,00D). Za wystąpienie miopii odpowiedzialne są m.in. czynniki genetyczne, na których ekspresję wpływa styl życia, np. brak przerw wzrokowych podczas pracy w bliskich odległościach czy wysoki poziom edukacji. Istotną rolę odgrywa urbanizacja oraz industrializacja, które wiążą się z wieloma czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się krótkowzroczności.
PL
Terminem ‘jaskra’ określa się grupę chorób, których wspólną cechą jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, przyczyniające się do powstania charakterystycznych ubytków w polu widzenia. Jaskra stanowi poważny problem społeczny, jest bowiem jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty na świecie. W 2013 roku jaskrę stwierdzono u 44 mln ludzi na świecie, według aktualnych prognoz do końca 2020 roku liczba ta wzrośnie do 53 mln. Jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju neuropatii jaskrowej jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Znajomość dynamiki krążenia cieczy wodnistej w gałce ocznej pozwala zrozumieć przyczyny podwyższenia ciśnienia i umożliwia poznanie patogenezy jaskry [1,2].
18
PL
Każdy zabieg, zarówno estetyczny, jak i klasyczny plastyczny w obrębie aparatu ochronnego, chirurgia rogówki, twardówki i spojówki, zabiegi na mięśniach zewnątrzgałkowych oraz wszelkie manipulacje wewnątrzoczodołowe, a także każde „otwarcie” gałki ocznej wpływa zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na stan powierzchni oka, zaburzając homeostazę specyficznej jednostki łzowej, a tym samym procesy gojenia. Wpływ ten jest zależny od stanu powierzchni oka przed zabiegiem i jej potencjału regeneracyjnego, zakresu i czasu zabiegu, wystąpienia powikłań i ich rodzaju oraz zastosowanego postępowania pooperacyjnego.
19
PL
Przedwczesny poród (przed ukończonym 37. tygodniem ciąży) może powodować szereg nieprawidłowości związanych z brakiem finalizacji procesów prowadzących do optymalnego rozwoju narządów organizmu. Rozwój neonatologii i okulistyki dziecięcej pozwala określić stopień nasilenia powikłań związanych z wcześniactwem oraz przewidywać ich ewentualne następstwa. Prawidłowy rozwój gałki ocznej płodu związany jest ściśle z wiekiem ciążowym.
PL
Nowoczesne metody obrazowania przedniego odcinka gałki ocznej dostarczają wielu bezcennych informacji podczas kompleksowego badania optometrycznego oraz konsultacji okulistycznej, są równie istotne dla optometrystów i okulistów, stanowiąc zarówno źródło, jak i płaszczyznę ich wzajemnej współpracy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.