Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  funkcja estetyczna budynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W poprzednich numerach "Świata Szkła", pisząc o strukturach szklarniowych i ich przestrzeni wewnętrznej w architekturze, uwagę koncentrowano na aspektach czysto wymiernych związanych z zagadnieniami użytkowymi i relacją z otoczeniem. Tymczasem, jak pisze Zygmunt Szparkowski podstawą zaistnienia projektu architektonicznego i tego, co w ogólnym pojęciu kojarzy się z architekturą istotna jest funkcja estetyczna. Wielką rolę odgrywa w niej percepcja wzrokowa, która pozwala nie tylko na odbiór bodźców wzrokowych, ale może wywoływać reakcje związane m.in. z odbiorem dotykowym, słuchowym czy też zapachowym. Pozwala to na kreowanie wrażeń związanych ze sferą psychiczną człowieka, a także wrażeń związanych z zapamiętywaniem, zachowaniem itp. 1 Pora więc rozszerzyć temat struktur szklarniowych w architekturze o sprawy związane z ich rolą jako elementu funkcji estetycznej budynku, która wykracza poza obszar zjawisk wymiernych.
PL
Do analizy funkcji estetycznej dzieł sztuki, w tym także obiektów architektonicznych, pomocne jest, o czym była mowa w poprzednim numerze "Świata Szkła", równanie Cohena i Christiansena. Przypomnijmy, że równanie to pozwala na postrzeganie zagadnień estetycznych według trzech podstawowych kryteriów. Obok kryteriów obiektywnych i częściowo obiektywnych istnieje kryterium całkowicie subiektywne, które w odniesieniu do budynków należy traktować w kategoriach ich ekspresji architektonicznej. I właśnie znaczenie struktur szklarniowych w kreowaniu ekspresji architektonicznej budynków biurowych i biurowo-przemysłowych stanowi temat niniejszego artykułu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.