Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  forma wielogniazdowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Masa tworzywa przepływającego w formie wtryskowej
PL
Efektywność procesu wtryskiwania jest oceniana nie tylko jakością wytwarzanych wyprasek, ale również względami ekonomicznymi, związanymi między innymi z masą tworzywa stanowiącego odpad wtryskowy, kosztami wytwarzania i użytkowania form wtryskowych. Masa odpadu wtryskowego, w przypadku form z kanałami zimnymi, ma istotne znaczenie zwłaszcza przy małych wypraskach oraz przy stosowaniu form wielogniazdowych. Jej udział w łącznej masie odpadu i wypraski może wynosić aż do kilkudziesięciu procent, a więc w znaczącym stopniu decyduje o koszcie tworzywa wejściowego i ogólnym koszcie wytwarzania wyprasek. Odpad wtryskowy można wyeliminować poprzez stosowanie form z kanałami gorącymi. Jednak w takich formach, z uwagi na długi czas przebywania tworzywa w temperaturze przetwórstwa, ważnym problemem jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia degradacji cieplnej tworzywa, stanowiącego wsad wtryskowy i związane z tym pogorszenie jakości wyprasek [8].
EN
Efficiency of injection moulding process can be estimated not only by the quality of manufactured parts, but also by economic considerations related, among other things, to the mass of plastic being waste material, costs of manufacture and use of moulds. The mass of waste material, in the case of moulds with cold runners, is of a significant weight, especially for small injection moulded parts and when multi-cavity moulds are used. The mass of waste material fraction in the total mass of waste material and injection moulded part can even be up to several tens percents, so it remarkably decides of primary plastic costs and of general costs of pars manufacturing. Wastes can be eliminated when moulds with hot runners are used. But in such moulds, because of long time of plastic stay at processing temperature, higher probability of its thermal degradation and connected with it deterioration of parts quality can occur [8].
2
Content available remote Wybrana charakterystyka narzędziowa precyzyjnego wtryskiwania wielogniazdowego
PL
Jakość wyprasek wtryskowych, a także poprawność przebiegu procesu wtryskiwania, można ocenić na podstawie łatwego do zastosowania kryterium materiałowego jakim jest pomiar ciężaru wyprasek. Celem badań było określenie charakterystyki narzędziowej precyzyjnego wtryskiwania wielogniazdowego na podstawie oceny rozkładu ciężaru wyprasek wtryskowych uzyskiwanych z poszczególnych gniazd formujących oraz ustalenie wpływu długości drogi przepływu tworzywa w formie na ciężar wyprasek. Badania zostały przeprowadzone w odniesieniu do korpusów strzykawek lekarskich jednorazowego użytku o pojemności 10 cm³, produkowanych w Lubelskich Zakładach Farmaceutycznych Polfa. Są to wypraski precyzyjne, o wąskiej tolerancji wymiarów z uwagi na konieczność właściwego ich pasowania z tłokiem. Korpusy strzykawek wykonano z polipropylenu Malen F-601, produkcji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. w Płocku. Wypraski wykonywano przy użyciu formy dziesięciogniazdowej, z szeregowo-równoległym układem gniazd formujących, przy którym długość drogi przepływu tworzywa do poszczególnych gniazd jest różna. Wyniki badań oraz obliczenia statystyczne pozwoliły na wyznaczenie krzywej rozkładu częstości ciężaru wyprasek (rysunek 6). Jest to rozkład skupiony, co oznacza, że 100% wyprasek z gniazda I ma ciężar w granicach pola tolerancji ciężaru. Wskazuje to na poprawny wybór warunków wtryskiwania oraz prawidłowy przebieg procesu technologicznego wtryskiwania. Wykazano, że ze wzrostem długości drogi przepływu tworzywa w kanałach formy wtryskowej zmniejsza się średni ciężar wyprasek, przy czym intensywność zmniejszania maleje (rysunek 7). Ciężar wyprasek pochodzących z gniazd znajdujących się najdalej od kanału centralnego jest mniejszy o około 1,5% od ciężaru wyprasek z gniazd położonych najbliżej. Zmiany ciężaru wyprasek bezpośrednio oddziałują na grubość ścianek korpusów, co powoduje także zmianę ich średnicy. W efekcie ma to wpływ na dokładność pasowania z drugim elementem strzykawki - tłokiem i decyduje o ich właściwościach użytkowych. W przypadku badanych wyprasek zróżnicowanie wartości ciężaru jest w granicach tolerancji i nie wpływa na ich właściwości użytkowe. Poprawne jest więc tutaj stosowanie form wtryskowych z szeregowo-równoległym układem gniazd formujących i nie ma konieczności wprowadzania korekty rozmiarów przewężek. Metoda określania ciężaru wytworów jest prosta i daje wyniki pozwalające na jej stosowanie do określania charakterystyki narzędziowej precyzyjnego wtryskiwania wielogniazdowego oraz umożliwia łatwą ocenę jakości wyprasek wtryskowych w warunkach produkcyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.