Suche tonery zawierają polimery i pigmenty. Specjalnie wyselekcjonowane polimery zapewniają dobrą adhezję pigmentu do powierzchni papieru po etapie termicznego utrwalania przez wtapianie. Są one dość kruche, co w procesie produkcji tonera pozwala uzyskać cząstki odpowiedniej wielkości i kształtu.
W poszukiwaniu sposobów taniego rozwiązania problemu fleksograficznego drukowania gazet i zadowalającego odbarwiania uzyskiwanej z nich makulatury pojawiły się też publikacje na temat użycia innych, niekonwencjonalnych metod wspomagania odbarwiania chemicznymi środkami pomocniczymi, jak na przykład rozpylanie środków powierzchniowo czynnych w obecności konwencjonalnych środków przeciwpianowych w odbarwianiu makulatury gazetowej w 100% zadrukowanej fleksograficznie (31). Takie wprowadzenie emulsji silikonowego środka przeciwpianowego do napowietrzanej zawiesiny masy makulaturowej, przy specyficznym stężeniu chlorku wapnia, sprzyjało flotacji elektrostatycznie ustabilizowanych cząstek farby fleksograficznej submikronowej wielkości. Dla zrównoważenia gaszenia piany wzbogaconej farbą fleksograficzną środkiem przeciwpianowym natryskiwano na jej powierzchnię ów środek powierzchniowo czynny. Manipulując stosunkiem środka przeciwpianowego do chlorku wapnia po 6 minutach flotacji uzyskiwano przyrost białości do 7 punktów procentowych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.