Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fizyka teoretyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available Wspomnienia. Bernard Jancewicz (1943-2021)
PL
Według aktu urodzenia Bernard Jancewicz urodził się 15 maja 1943 r. we Wrocławiu, jednak nie jest tajemnicą, że prawdopodobnie urodził się w centralnej Polsce i został przez Niemców odebrany rodzicom i skierowany na Dolny Śląsk w celu germanizacji. Pierwsze trzy powojenne lata spędził w sierocińcu w Świdnicy, a potem został adoptowany przez polską rodzinę z Wrocławia i z tym miastem był związany przez całe swoje życie. Tu chodził do szkoły i tu także narodziła się jego naukowa pasja, której poświęcił całe życie – fizyka teoretyczna. Jeszcze jako uczeń II Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu brał udział w zajęciach fotograficznych prowadzonych przez znanych fotografów, odwiedzał wystawy znanych fotografików i z sukcesem brał udział w wielu konkursach fotograficznych. Jako licealista angażował się ponadto w działalność Związku Harcerstwa Polskiego, był także członkiem samorządu szkolnego. Lubił wyprawy krajoznawcze po Dolnym Śląsku, chodził też po górach.
2
Content available remote Profesor Jan Fiutak, nasz „Szef ” pionier fizyki teoretycznej na Wybrzeżu
PL
Profesor Jan Fiutak odszedł na zawsze 25 lutego 2016 r. Nazywaliśmy go „Szefem”, bo dla nas był nim przez długie lata. Historia fizyki teoretycznej na Wybrzeżu zaczyna się od Niego
3
Content available remote Leopold Infeld - początki kariery
PL
Nie ma już obecnie osób, które były dorosłymi świadkami wydarzeń pierwszych dziesięcioleci XX wieku, toteż opracowując artykuł o początkach kariery Leopolda Infelda można się posłużyć tylko zachowanymi pisemnymi źródłami. Do nich należą przede wszystkim cztery autobiograficzne książki Infelda: pierwsza, wydana podczas jego pobytu w Kanadzie [1], oraz kolejne trzy, wydane po powrocie do Polski [2]. Niestety, konfrontacja tych wspomnień z innymi dokumentami wykazuje, że są one wybiórcze, a ponadto zawierają informacje nieprawdziwe lub wręcz zmyślone.
5
Content available remote Wspomnienie o Macieju Suffczyńskim (1926- 2004)
PL
W artykule są podane: krótki szkic biograficzny oraz bibliografia prac Oskara Fabiana, pierwszego profesora fizyki matematycznej na Uniwersytecie Lwowskim.
EN
Short biographical outline as well as the bibliography of works of Oskar Fabian the first professor of mathematical physics on the University of Lvov are presented.
7
Content available remote Podwójny jubileusz Bronisława Średniawy
8
Content available remote A mathematicaI model for turbulent bubble plume
EN
A mathematical model for the underwater turbulent bubble plume has been constructed, assuming that slip velocity occurs between the gaseous and liquid phases. Such two-phase turbulent plume may be studied with the help of continuity equation and any one of governing equations e.g., momentum equation and the equation of energy. The present model has been constructed using the continuity equation and the equation of energy. In contrast to existing assumptions e.g., constant entrainment coefficient and constant spreading rate of the width it is assumed in the present model that the width of the plume spreads exponentially with the distance from the exit level of the plume. The distribution of the centerline velocity, relative entrainment coefficient and the relative Froude number are computed in a straight forward manner and discussed thoroughly.
9
Content available remote Odnowienie doktoratu Zygmunta Galasiewicza
PL
13 czerwca 2006 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego poświęcone odnowieniu doktoratu Zygmunta Galasiewicza w 50. rocznicę jego uzyskania. Po przemówieniach JM Rektora Leszka Pacholskiego i dziekana Wydziału Henryka Cugiera uroczystą laudację wygłosił prof. Jan Łopuszański, a Jubilat podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami (zdjęcia z tej uroczystości zamieszczamy na II stronie okładki - red.).
10
Content available remote Józef Werle - wspomnienie o fizyku i filozofie
11
Content available remote Photons, Atoms and All That 2002 [Ze zjazdów i konferencji]
PL
Konferencja "Photons, Atoms and All That 2002" (PAAT 2002) odbyła się w Krakowie w Instytucie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 31 maja - 1 czerwca 2002 r. i była poświęcona 60. rocznicy urodzin prof. Tomasza Dohnalika. Zanim opowiemy o samej konferencji, warto w kilku słowach przedstawić sylwetkę Jubilata.
12
Content available remote Lew Landau : fizyk i rewolucjonista
EN
A near-fatal accident 40 years ago robbed theoretical physics ofone its greatest minds. Although Lev Landau was never to work again, he was awarded the Nobel Prize later that year and his legacy lives on to this day.
13
Content available remote 37. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W dniach 6-15 lutego 2001 r. w Karpaczu odbyła się 37. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej zorganizowana przez Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wzięły w niej udział 72 osoby z 18 krajów. Tym razem była ona bardziej konferencją niż szkołą i służyła jako forum spotkań fizyków ze Wschodu i Zachodu. Jak w poprzednich latach, wykładowcy reprezentowali przodujące ośrodki fizyki teoretycznej, takie jak Cambridge, Paryż, Los Angeles, Rzym, Dubna i wiele innych,
14
Content available remote XIII Sympozjum Maksa Borna [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W ostatnich latach udział fizyków w badaniach z pogranicza fizyki i biologii znacznie się zwiększył. Stało się to możliwe głównie dzięki dużej ilości informacji udostępnionej społeczności naukowej przez biologów. W szczególności, poczynając od 1995 r. poznano sekwencje ponad 20 genomów i cała informacja o nich jest publicznie dostępna. Po raz pierwszy w historii człowiek posiadł pełną informację o sekwencji nukleotydów w DNA, która jednoznacznie decyduje o strukturze białek, a tym samym o własnościach organizmu. Znajomość tych sekwencji - często wielu milionów nukleotydów - nie jest jednak równoznaczna z naszym rozumieniem zapisu informacji w tych sekwencjach. XIII Sympozjum Maksa Borna jest przykładem współpracy między biologami i fizykami w szczególnie intensywnie badanej dziedzinie genetyki molekularnej - poszukiwaniu biologicznego sensu w sekwencjach genomowych. Fizycy wnoszą do tej dziedziny głównie znajomość narzędzi statystycznych, a genetycy - oprócz samych sekwencji pochodzących ze żmudnych badań laboratoryjnych - informacje na temat funkcji biologicznych wielu sekwencji DNA, zdobyte wcześniej w badaniach doświadczalnych.
15
Content available remote Przedszkole fizyki [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W czerwcu 2000 r. odbyła się w Zakopanem jubileuszowa, Krakowska XL Szkoła Fizyki Teoretycznej. Szkola ta rozpoczęła swoje istnienie od corocznych spotkań grupki zapaleńców dyskutujących głównie najnowsze zagadnienia burzliwie się wówczas rozwijającej fizyki cząstek elementarnych. Pierwsze szkoły odbywały się w schronisku na Polanie Chochołowskiej i na Kalatówkach. Z czasem Szkoła stała się znakomitą, szeroko znaną imprezą, na którą przyjeżdżali co roku światowej sławy fizycy.
16
Content available remote 36. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W dniach od 11 do 19 lutego 2000 r. odbyła się w Lądku Zdroju 36. Zimowa "Karpacka" Szkota Fizyki Teoretycznej zorganizowana przez Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego (G. Kondrat, Z. Koza, K. Sznajd-Weron i A. Pękalski - dyrektor Szkoły). Tematem była "Egzotyczna fizyka statystyczna" , czyli zastosowania fizyki statystycznej w ekonomii, finansach, biologii, socjologii i organizacji ruchu drogowego. Dłuższe serie wykładów mieli H.E. Stanley (Boston, USA), J.-P. Bouchaud (Paryż, Francja), M. Ausloos (Liege, Belgia), M. Kurzyński (Poznań), S. Moss de Oliveira (Rio de Janeiro, Brazylia), S. Galam (Paryż) oraz A. Schadschneider i D. Stauffer (Kolonia, RFN), Oprócz serii wykładów wprowadzających do egzotycznej fizyki statystycznej odbywały się też krótsze seminaria dotyczące bardziej szczegółowych problemów.
17
Content available remote XII Sympozjum Maksa Borna [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W dniach 23-26 września 1998 r. odbyło się we Wrocławiu XII Sympozjum Maksa Borna pt. "Fizyka Teoretyczna: Fin de Siecle". Sympozjum połączono z jubileuszem 75. urodzin Profesora Jana Łopuszańskiego, byłego wieloletniego dyrektora Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Z tej okazji zaproszono wielu uczonych ze świata, jego byłych i obecnych współpracowników, aby przedstawili stan badań w dziedzinach wspólnie z nim uprawianych. Ponieważ Sympozjum odbywało się pod koniec naszego stulecia, mogło to być asumptem do różnego rodzaju podsumowań.
18
Content available remote "Od kosmologii do kwantowej grawitacji" [Ze zjazdów i konferencji]
PL
XXXV Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej "Od kosmologii do kwantowej grawitacji", zorganizowana tradycyjnie przez Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, odbyła się w dniach od 2 do 12 lutego 1999 r. w Polanicy. Tematyka szkoły była bardzo szeroka i obejmowała głównie kwantową teorię grawitacji, teorię superstrun, fale grawitacyjne i kosmologię. Organizatorom udało się zgromadzić bardzo dobrą grupę wykładowców i od pierwszego dnia trwały ożywione dyskusje nad wieloma problemami związanymi z próbami stworzenia kwantowej teorii grawitacji. Najliczniej reprezentowana była grupa zajmująca się kwantowaniem grawitacji a la Ashtekar, z samym "guru" na czele. Ostatnio prócz coraz dokładniejszego formułowania kwantowej teorii grawitacji w języku zmiennych Ashtekara rozpoczęto badanie konkretnych sytuacji. Ashtekar pokazał, jak jego teorię można zastosować do obliczenia liczby stopni swobody czarnej dziury, która jest przez pewien czas statyczna. Ostateczny wynik pokrywa się z klasycznymi rezultatami Bekensteina i Hawkinga. Bardziej matematyczne były referaty Rovellego i Lewandowskiego. Rovelli zajmował się ogólnym sformułowaniem kwantowej teorii grawitacji korzystając ze zmiennych Ashtekara. Lewandowski pokazał, że koncepcje Ashtekara można ująć w ramy ścisłej teorii matematycznej.
19
Content available remote Sympozjum Maksa Borna [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W dniach 24-27 września 1997 r. w Przesiece k. Jeleniej Góry odbyło się 10. Sympozjum Maksa Borna pt. "Quantum Future", zorganizowane przez Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
20
Content available remote Od Newtona do Mandelbrota [rec.]
PL
Recenzja książki: D. Stauffer, H.E. Stanley - Od Newtona do Mandelbrota. Wstęp do fizyki teoretycznej, z jęz. angielskiego tłumaczył Ł.A. Turski, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1996, s. 269.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.