Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fizyka neutrin
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Neutrina - cząstki duchy. Czy na pewno aż tak nieuchwytne?
PL
Ostatnie dwie dekady wniosły wiele nowego w fizykę neutrin. Udowodniono istnienie oscylacji neutrin, a więc transformacji jednego rodzaju neutrina w inne za które to odkrycia została przyznana Nagroda Nobla z Fizyki w 2015 roku. Od tego czasu przeprowadzono liczne eksperymenty wykorzystujące różne źródła neutrin do zmierzenia parametrów opisujących procesy oscylacji. W chwili obecnej głównych wyników w tej dziedzinie dostarczają eksperymenty akceleratorowe i reaktorowe, takie jak T2K, MINOS, NOvA czy DayaBay, których wyniki zostaną tu zaprezentowane. Przedstawione wyniki wyznaczają też dalsze kierunki badań fizyki neutrin.
2
PL
Fizyka neutrin to dziedzina niezwykle interesująca i stosunkowo młoda. Jej eksperymentalne początki związane są z pierwszymi obserwacjami oddziaływań neutrin elektronowych dokonanych przez Fredericka Reinesa i Clydea Cowana w latach 50., odkrycie później nagrodzone Nagrodą Nobla. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, jednym z najważniejszych pytań stawianych sobie przez fizyków neutrin na całym świecie, było pytanie o istnienie zjawiska oscylacji neutrin, które może zachodzić tylko wtedy, gdy neutrina mają masę. Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy dopiero w końcu lat 90. a w jej udzieleniu swój udział miała również Danuta Kiełczewska - uczestniczka pionierskiego eksperymentu IMB, a później przełomowego eksperymentu Super-Kamiokande, który dokonał jednego z najważniejszych odkryć w fizyce eksperymentalnej ostatnich dekad - zaobserwował tak zwane oscylacje neutrin. Danuta Kiełczewska jest uznawana przez środowisko naukowe za twórczynię doświadczalnej fizyki neutrin w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.