Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fizyka ciała stałego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Wspomnienia. Włodzimierz Zawadzki (1939 - 2021)
PL
Odszedł człowiek wartościowy, o wszechstronnych zainteresowaniach. W dziedzinie fizyki ciała stałego pozostawił bogaty dorobek, który z pewnością będzie dalej owocował.
2
Content available Wspomnienia. Marian Grynberg (1940-2017)
PL
Mijają trzy lata od niespodziewanej śmierci Profesora Mariana Grynberga – niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie fizyki ciała stałego, docenianego w Polsce i za granicą. Był jednym z najważniejszych twórców cieszącego się prestiżem na całym świecie polskiego środowiska fizyki półprzewodników. Swoje zawodowe życie związał z Uniwersytetem Warszawskim rozpoczynając studia fizyki w 1957 r. Po ich ukończeniu w 1962 r. został zatrudniony na UW, gdzie pracował do ostatnich swoich dni.
EN
W pracy przedstawiono zarys jednolitego podejścia do bezpośredniej numerycznej symulacji problemów interakcji płyn – ciało stałe (FSI) z wykorzystaniem wielowątkowej wysokowydajnej techniki obliczeniowej (HPC) o wielkiej skali. Algorytm symulacji opiera się na rozszerzonej metodzie hydrodynamiki cząstek gładkich (XSPH), która opisuje przepływ płynu w formalizmie Lagrange'a zgodnym z metodą Lagrange'a śledzenia fazy stałej. W celu modelowania sztywnego i elastycznego układu wielu ciał implementowano ogólną, trójwymiarową dynamikę ciała sztywnego i zastosowano sformułowanie bezwzględnych współrzędnych węzłowych (ANCF). Dwukierunkowe sprzężenie między płynem i fazą stałą jest zamodelowane przez użycie znaczników wymuszenia warunków brzegowych (BCE) które oddają działanie sił sprzężenia między płynem a ciałem stałym wymuszając brak poślizgu w warunkach brzegowych. Problem interakcji bliskiego zakresu między płynem i ciałem stałym, która ma decydujący wpływ na zachowanie w małej skali mieszanin płynów i ciał stałych, rozwiązano przy pomocy modelu sił smarowania. Stany systemu zbiorczego są integrowane w czasie przy użyciu jawnego, wieloszybkościowego schematu. By zmniejszyć wielkie obciążenie obliczeniowe, w algorytmie ogólnym położono nacisk na obliczenia równoległe w kartach procesorów graficznych (GPU). W pracy przedstawiono analizę wydajności i skalowania dla scenariuszy symulacji obejmujących jedną lub wiele faz przy liczbie obiektów stałych sięgającej dziesiątek tysięcy. Implementacja oprogramowania przedstawionej metody, o nazwie Chrono: Fluid, jest częścią projektu Chrono i jest udostępniona do użytku nieodpłatnego.
4
Content available remote Professor Leszek Wojtczak Colloquium [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W dniach 27-28 września 2009 r. w Gmachu Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja zatytułowana "Professor Leszek Wojtczak Colloquium", której organizatorem była Katedra Fizyki Ciała Stałego. Konferencja poświęcona była 70-leciu Pana Profesora Leszka Wojtczaka, załozyciela Katedry i zarazem twórcy szkoły fizyki ciała stałego w ośrodku łódzkim.
PL
W pracy dokonano omówienia istotnych dla fizyki ciała stałego wielkości i parametrów fizykalnych związanych z powierzchniami ciał stałych, a mianowicie gęstości stanów powierzchniowych, ładunku elektrycznego w warstwach przypowierzchniowych, zmian potencjałów w tych warstwach i potencjałów na powierzchni. Rozpatrzono wygięcia pasm i przebiegi barier potencjału, również w przypadkach istnienia barier Schotky’ego. Do matematycznego opisu różniących się kształtów barier zastosowano równania Poissona. Wykonano przykładowe obliczenia grubości warstwprzypowierzchniowych w metalu i półprzewodniku.
EN
The paper reports important parameters which are related to the surface of solids, namely: densities of the occupied electron states in surface-charge regions and potentials of surface monolayers. The band-bending and shapes of potential distribution in a surface-charge region were considered including the shapes of the Schottky barrier. For mathematical presentation of different surface barriers, the Poisson’s equations are used. An individual calculation of the surface-layer width for metal and semiconductor was made.
7
Content available remote Konferencja SCTE 2006 [Ze zjazdów i konferencji]
PL
196 uczestników z 23 krajów wzięło udział w kolejnej 15. Międzynarodowej Konferencji "Solid Compounds of Transition Elements", która odbyła się w Krakowie w dniach 15-20 lipca 2006 r. Miejsce to wybrano na poprzedniej konferencji w Linzu w 2003 r. z nadzieją, że umożliwi szersze uczestnictwo naukowcom z krajów środkowo-wschodniej Europy. Tak też się stało. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny - skupiła chemików i fizyków ciała stałego oraz specjalistów z zakresu inżynierii materiałowej.
8
Content available remote 80-lecie Profesora Andrzeja Olesia
9
Content available remote Wstęp do fizyki ciała stałego [rec.]
PL
Recenzja książki: Charles Kittel - Wstęp do fizyki ciała stałego, z jęz. angielskiego przełożyli: Wiesława Korczak, Tadeusz Skośkiewicz i Andrzej Wiśniewski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999, s. 720 (tytuł dotowany przez Ministra Edukacji Narodowej).
EN
A critical analysis of the paper [1] is presented. First Polish publications describing the method of construction of the equation of state of the detonation products of solid explosives are shortly reviewed in the paper.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.