Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  filament heating
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
This paper contains a detailed description of circuits designed as electron emission controllers working in a switching mode. Two circuits diagrams designet and constructed for an ionization gauge and for an electron impact mass spectrometer are presented. These controllers comparise high pass CR filter between pulse generator and electronic switch, which guarantees the filament protection against vacuum break down.
PL
Jakość pomiarów próżni za pomocą próżniomierzy jonizacyjnych w istotny sposób zależy od stabilności krótko- i długoczasowej prądu emisji elektronowej. To samo odnosi się do spektrometrii mas ze źródłem jonów z wiązką elektronową, ponieważ prąd jonowy wybranej wiązki jonów jest wprost proporcjonalny do natężenia prądu wiązki elektronowej przy ustalonym ciśnieniu gazu w komorze jonizacyjnej. W tej pracy jest opisany ulepszony układ elektroniczny z impulsowym zasilaniem katody zastosowany w Pracowni Spektrometrii Mas. W układzie kluczową rolę pełni przerzutnik Schmitta, którego pętla dodatniego sprzężenia kontroluje klucz elektroniczny doprowadzający napięcie grzania katody, natomiast pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego stabilizuje prąd emisji na zadanym poziomie. Prąd emisji ma przebieg piłokształtny z niewielką amplitudą w porównaniu z jego wartością średnią. Częstość kluczowania napięcia grzania dla typowych katod wynosi od 100 Hz do 1 kHz, dzięki czemu mierzone prądy jonowe są wprost proporcjonalne do średniej wartości prądu emisji i charakteryzują się wysoką stabilnością, a czułość urządzenia pomiarowego (próżniomierza, spektrometru) jest powtarzalna w skali czasowej rzędu roku. Ważną cechą opisanego układu jest samoczynne zatrzymanie akcji impulsowego grzania katody w momencie zaistnienia przerwy w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego, np. w wyniku wzrostu ciśnienia w pobliżu katody. Dzięki temu katoda jest doskonale zabezpieczona na wypadek awarii układu próżniowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.