Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fermentacja ścieków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przeróbka osadów ściekowych, to obecnie jedno z największych wyzwań dla eksploatatorów oczyszczalni ścieków - zwłaszcza tych, które wyposażone są w agregaty kogeneracyjne. Eksploatując takie instalacje, dążymy do odzyskania energii zawartej w osadzie, poprzez produkcję biogazu w komorach fermentacyjnych.
PL
Fosfor jest podstawowym składnikiem białek i szkieletów kręgowców, uczestniczy w przemianach cukrów oraz tłuszczy. Organizm człowieka zawiera 1 kg fosforu, z czego 75% jego ilości znajduje się w kościach i zębach. Uczestniczy w procesach regulacji reakcji biochemicznych zachodzących w komórce (fosforylacji), pełni funkcję bufora utrzymującego stałe pH we krwi i w moczu. Fosfor jest związkiem biogennym, którego obecność w środowisku wodnym powoduje proces eutrofizacji przez wzrost fitoplanktonu, odtlenienie wody, wzrost mętności i zawartości siarkowodoru, prowadząc w konsekwencji do śmierci większych organizmów wodnych, na przykład ryb.
3
PL
W artykule zaproponowano nowy układ energetyczny wykorzystujący zarówno biogaz z procesu fermentacji ścieków jak i biopaliwo stałe, którym mogłaby być np. wierzba energetyczna sadzona na lagunach gromadzących osad pozostały po procesie fermentacji. W nowego typu siłowni wykorzystany miałby być silnik parogazowy z wtryskiem pary wodnej pochodzącej z zewnętrznego źródła (np. kotła na biopaliwo stałe) oraz z obniżonym ciśnieniem wylotowym. Takie rozwiązanie pozwala znacznie efektywniej wykorzystać wartościowe paliwo jakim jest biogaz dzięki możliwości zastosowania tańszego biopaliwa stałego. Osiągalne sprawności układu są porównywalne ze sprawnością układu kombinowanego gazowo-parowego.
PL
Gazy powstające wskutek fermentacji ścieków socjalno-bytowych, które występują w studzienkach, kolektorach kanalizacyjnych, szambach, odstojnikach czy osadnikach zamkniętych, są bardzo groźne dla zdrowia osób bezpośrednio narażonych na ich działanie. Są to m.in. siarkowodór, dwutlenek węgla i metan.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.