Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fatigue analysis method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The aim of this paper is to showcase a fatigue analysis method that combines a clas¬sical approach, based on strenght cryterion, with the vast array of possibilities offered by the Finite Element Method.Such union yields a number of advantages into the field of life estima¬tion, notably: realistic virtual models of machine parts, inclusion of material cyclic plasticity, true-to-world loading and fixation points and many more.Thus it can open new perspectives for designers and researchers facing the issues related to material fatigue.
PL
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja na metody analizy zmęczenia, która łączy klasyczne podejście opartego o kryteria wytężenia zmęczeniowego z metodą elementów skończonych. Taki związek daje szereg korzyści w zakresie szacowania życia, w szczególności: realistycznych wirtualnych modeli części maszyn, plastyczności materiału integracji cyklicznego i w wielu innych zakresach. Być może to otworzy nowe perspektywy dla projektantów i naukowców rozwiązujących kwestie związane ze zmęczeniem materiału.
PL
Maszyny rolnicze ze względu na specyficzną topologię konstrukcji (ramy przestrzenne) oraz warunki, w jakich pracują (miękki, podatny i niejednorodny grunt) poddawane są w trakcie eksploatacji obciążeniom o unikatowym charakterze. Obciążenia te ze względu na swoją cykliczność są przyczyną pęknięć zmęczeniowych. Pomimo trwających od ponad dwustu lat badań w obszarze określania trwałości nie istnieje jedna spójna procedura obliczeń zmęczeniowych słuszna dla wszystkich przypadków inżynierskich. Stąd w celu przeprowadzenia obliczeń zmęczeniowych, bądź realizacji programowanych badań trwałości dla maszyn rolniczych konieczne jest poznanie widma obciążeń. W związku z powyższym główną motywacją autora do podjęcia działań we wskazanym obszarze jest chęć algorytmizowania procesu generowania widm obciążeń działających na maszyny rolnicze pracujące na ziemiach polskich oraz określania ich wpływu na powstający stan wytężenia z przeznaczeniem do przygotowania i realizacji analiz zmęczeniowych. Przy czym termin „obciążenia” traktowany jest umownie i rozumiany jest ogólnie jako sygnały wejściowe, których skutkiem jest obciążanie obiektu. Ze względu na znaczną liczbę spotykanych wśród maszyn rolniczych rozwiązań konstrukcyjnych, rozważania zawężono do grupy urządzeń, które połączone są z ciągnikiem przegubowo i w których głównym źródłem naprężeń są oddziaływania kół z gruntem. Do tego zbioru zaliczyć można m.in.: rozsiewacze nawozów, rozrzutniki oborników, wozy asenizacyjne, siewniki o dużych szerokościach roboczych, agregaty uprawowe, sadzarki, opryskiwacze, przyczepy transportowe, przyczepy zbierające i wozy paszowe – potencjał aplikacyjny wyników badań jest znaczący. Efektem prac obok zdobycia wiedzy o wpływie wymuszeń na stan wytężenia dla maszyny rolniczej i uzyskania informacji, które składowe charakterystycznego dla tej grupy urządzeń widma obciążeń są informatywne dla wybranych technik szacowania trwałości, będą sparametryzowane względem ciężaru przypadającego na wybraną oś modele gruntów. Modele te pozwolą na wygenerowanie obciążeń, które wykorzystywane będą do określania widma naprężeń. W ten sposób możliwe stanie się wierniejsze szacowanie trwałości już na etapie wirtualnego prototypowania. Zaprezentowany temat jest przedmiotem rozważań prowadzonych przez autora w ramach realizowanej pracy doktorskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.