Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  extended producer responsibility
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Accelerating Transition to the Circular Economy
EN
The article discusses the key principles and conditions required for an accelerated transition to the circular economy, a new economic model that represents sustainable progress towards efficient green growth and provides the framework to develop new business models aimed at increasing the value, use and life of materials, products and assets. Embracing the circularity principles can also accelerate the recovery from the current economic downturn. The transition to the circular economy requires a radical change in the way we produce and consume. Products are designed for durability, upgradeability, reparability and reusability. Companies develop new business models generating revenue streams from services rather than products while making a more efficient use of resources and materials and consumers use products efficiently and discard them in such a way that they can be turned into secondary materials that can enter a new production-consumption cycle. The introduction of the Extended Producer Responsibility (EPR) is considered to be an essential step in the road to circularity. Policy makers should also try to benefit from the experiences of more advanced economies and form strong partnerships in order to choose the most optimal path to the transition to the circular economy.
PL
W artykule omówiono kluczowe zasady i warunki wymagane do przyspieszonego przejścia do gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), nowego modelu gospodarczego, który stanowi trwały postęp w kierunku efektywnego, zielonego wzrostu i zapewnia ramy do opracowania nowych modeli biznesowych ukierunkowanych na zwiększenie wartości, wykorzystania i żywotności materiałów, produktów i aktywów. Przyjęcie zasad GOZ może również przyspieszyć wyjście z obecnego spowolnienia gospodarczego. Przejście do GOZ wymaga radykalnej zmiany sposobu produkcji i konsumpcji. Produkty są projektowane pod katem trwałości, możliwości modernizacji, możliwości naprawy i ponownego wykorzystania. Przedsiębiorstwa opracowują nowe modele biznesowe generujące strumienie przychodów z usług, a nie z produktów, jednocześnie efektywniej wykorzystując zasoby i materiały, a konsumenci efektywnie korzystają z produktów i wyrzucają je w taki sposób, ze można je przekształcić w materiały wtórne, które mogą wejść w nowy cykl produkcji-konsumpcji. Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR) uważa się za niezbędny krok na drodze do GOZ. Decydenci powinni również starać się korzystać z doświadczeń bardziej zaawansowanych gospodarek i tworzyć silne partnerstwa, aby wybrać najbardziej optymalną ściekę przejścia do gospodarki cyrkularnej.
PL
Transpozycja dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko to spore wyzwanie dla przedsiębiorców. Implementacja wprowadza ograniczenia w działalności, obowiązkowe oznakowanie, dodatkowe opłaty i przede wszystkim rozszerza paletę ROP-u w Polsce o kolejne pozycje.
PL
Nie będziemy mieli efektywnej gospodarki obiegu zamkniętego bez pomocy legislatorów. W przypadku opakowań po napojach (butelki z tworzyw sztucznych oraz puszki stalowe i aluminiowe) elementem uzupełniającym jest system kaucyjny. Dla pozostałych opakowań podstawowym instrumentem powinien być ROP. Takie rozwiązanie mogłoby pomóc przedsiębiorcom wydajniej wspierać gminy w realizacji selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, a następnie poddawać je recyklingowi.
PL
Mijają dokładnie dwa lata, gdy w „Energii i Recyklingu” pisałem o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) jako „kwadraturze koła” gospodarki o obiegu zamkniętym. Już wówczas polska gospodarka czekała na inicjatywy legislacyjne wdrażające w krajowym prawodawstwie wytyczne zmienionej unijnej dyrektywy odpadowej. Lata mijają, a polska gospodarka odpadami niczym „księżniczka w wieży” nadal czeka na swego „rycerza-ministra”, który wyzwoli ją z więzów złych, historycznych regulacji prawnych.
PL
„Koń jaki jest, każdy widzi…”. Każdy może też zobaczyć sterty opon piętrzące się na składowiskach, a wielu spotyka je również w lasach i na dzikich wysypiskach. Jednak tylko wtajemniczeni „ludzie z branży” wiedzą, że tysiące ton zużytych opon trafia do Polski z krajów sąsiednich (Litwy, Łotwy czy Niemiec), a nawet tych odleglejszych (Francja i Holandia), zaś krajowi recyklerzy wykorzystują zaledwie część swych możliwości przetwórczych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na poselskie interpelacje informuje natomiast, że w obszarze zużytych opon zostały już dawno wdrożone regulacje dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i wyznaczone obowiązkowe poziomy recyklingu realizowane są nawet z nawiązką… Dlaczego więc, skoro jest tak dobrze, jest aż tak źle z polskim środowiskiem naturalnym zanieczyszczonym zużytymi oponami?
PL
Polski rynek gospodarowania odpadami opakowaniowymi już niedługo może przejść prawdziwą rewolucję. Szanse na nią dają prace nad zmianą ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. W jakim kierunku powinny iść? Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepsze efekty w gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi daje mocne ich oparcie na koncepcji rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), połączone ze skutecznym systemem kaucyjnym.
PL
Jak podaje Ramowa Dyrektywa Odpadowa, w celu wzmocnienia działań w zakresie ponownego wykorzystania odpadów i zapobiegania ich powstawaniu, recyklingu oraz innych form odzysku, państwa członkowskie mogą podjąć środki prawodawcze (albo inne niż prawodawcze), aby każda osoba fizyczna lub prawna, która zawodowo opracowuje, wytwarza, przetwarza, obrabia, sprzedaje lub wwozi produkty (producent produktu) ponosiła rozszerzoną odpowiedzialność producenta (ROP).
PL
W Polsce trwają właśnie konsultacje publiczne projektu ustawy wdrażającej założenia unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Single-Use Plastics Directive). Co zaskakujące, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt nie odzwierciedla w pełni unijnych wytycznych, pomijając całkowicie postanowienia dyrektywy dotyczące butelek plastikowych na napoje, w tym przede wszystkim kwestię rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za opakowania oraz systemu kaucyjnego. To istotny brak, który może spowodować, że unijnych wytycznych nie uda się wdrożyć w pełni i w wyznaczonym na to terminie.
PL
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada w opublikowanym 5 sierpnia 2021 r. projekcie ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), że nowe przepisy dofinansują recykling opakowań w ramach wnoszonej przez firmy opłaty opakowaniowej oraz wynagrodzenia na rzecz organizacji odpowiedzialności producenta (OPP). Przenoszenie ciężaru finansowania zagospodarowania odpadów, w myśl europejskich dyrektyw, na wprowadzających produkty na rynek wzbudza w podmiotach dysponujących w starym systemie środkami z ROP niezadowolenie i ostrą krytykę nowych rozwiązań.
PL
Ministerstwo Klimatu i Środowiska cały czas nie ujawniło projektu schematu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w Polsce. Kto będzie jego beneficjentem? Czy razem z ROP zostanie wprowadzony też system kaucyjno-depozytowy? Między innymi na te tematy rozmawiali prelegenci konferencji on-line „ROP po polsku i system kaucyjny”, która została zorganizowana przez redakcję 16 grudnia 2020 r.
PL
Polska w ostatniej dekadzie zrobiła ogromny postęp w rozwoju selektywnej zbiórki odpadów, w tym recyklingu, jednakże spełnieniu ambitnych celów UE w zakresie odzysku i recyklingu odpadów może być trudno sprostać. Kluczowe jest bowiem wprowadzenie efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale również recyklingu odpadów.
PL
Stowarzyszenie EKO-AUTO – jako organizacja branżowa – uczestniczyło w konsultacjach organizowanych przez Komisję Europejską w celu dokonania analizy i zmian unijnych dyrektyw związanych z recyklingiem samochodów, w tym dyrektywy 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Omawiane zagadnienia dotyczyły planowanych zmian i propozycji dotyczących systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Podkreślono, że dyrektywa zawiera obecnie pewne elementy rozszerzonej odpowiedzialności producenta, ale nie uwzględnia ogólnych minimalnych wymogów dotyczących systemów ROP, określonych w art. 8a dyrektywy ramowej w sprawie odpadów.
PL
20 września zakończył się etap konsultacji publicznych projektu ustawy mającego w swym założeniu wdrożyć do polskiego porządku prawnego mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Ogromne oczekiwania, jakie rynek wiązał z tą inicjatywą legislacyjną, skończyły się jednak głębokim rozczarowaniem, i to nie tylko organizacji reprezentujących producentów wyrobów w opakowaniach. Zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska mechanizm opiera się bowiem na poborze daniny publicznej, czyli – nazywając rzeczy po imieniu – podatku opakowaniowego, który następnie miałby być redystrybuowany na różne cele, m.in. na gospodarkę odpadami komunalnymi (choć nie wiadomo, w jakiej wartości). I tak już zagmatwany system realizacji obowiązków przedsiębiorców został jeszcze bardziej skomplikowany i jeszcze bardziej odcina przedsiębiorców od strumienia odpadów opakowaniowych. Czyli zamiast popchnąć rynek do bliższej współpracy, stawia się bariery uniemożliwiające nawiązywanie jakichkolwiek relacji operacyjnych. Z punktu widzenia budowania podstaw do funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym jest to pomysł co najmniej nietrafiony, żeby nie powiedzieć: szkodliwy.
PL
Dziś brakuje na rynku dobrej jakości odpadu oraz kapitału, który pozwoliłby dofinansować systemy gminne, sortownie oraz nowe linie do recyklingu. Tym samym osiągnięcie unijnych poziomów recyklingu pozostaje poza zasięgiem branży. Dlatego Stowarzyszenie „Polski Recykling” zdecydowało się zbadać realny koszt recyklingu w Polsce, by określić niezbędne zasoby do osiągnięcia unijnych wymogów.
PL
W okresie wakacyjnym trwały intensywne konsultacje dotyczące zaprezentowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektu nowej ustawy, której zadaniem będzie wprowadzenie w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań. Krytycznych głosów i propozycji zmian nie brakowało, co pokazała dyskusja podczas konferencji online „Platforma Dyskusyjna ROP”, którą redakcje „Przeglądu Komunalnego” oraz „Energii i Recyklingu” zorganizowały pod koniec sierpnia.
PL
11 maja bieżącego roku minie dokładnie 20 lat od daty wydania Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Właśnie ten akt prawny powołał do życia organizacje odzysku oraz rozpoczął żmudny proces wdrażania w Polsce europejskich wymagań w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Czy po blisko dwudziestu latach funkcjonowania tych przepisów mamy powody do świętowania?
PL
Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie z europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daje również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze, zamiast do recyklingu, trafiają na składowiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy.
PL
Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, której celem jest transpozycja do prawa polskiego unijnych wymogów w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Projektowane przepisy spotkały się z prawdziwą lawiną hejtu i negatywnych opinii, w szczególności ze strony podmiotów wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach oraz organizacji ich zrzeszających.
PL
2 sierpnia br. na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został długo wyczekiwany projekt ustawy zawierającej regulacje mające stanowić podstawę funkcjonowania zmodyfikowanego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Projekt od samego początku wzbudził wiele dyskusji oraz głosów wszystkich zainteresowanych stron, stąd warto nieco dokładniej przyjrzeć się jego podstawowym założeniom.
PL
Dyskusja nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta (ROP), tocząca się w Polsce już od lat, wciąż wywołuje wiele emocji. Jednak szczególnie interesującym, a jednocześnie stosunkowo nowym aspektem tego zagadnienia jest system depozytowy. Nic tak nie rozgrzewa konferencyjnych dyskusji jak pytanie, czy w Polsce taki system należy wprowadzić. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się komentarze, że po prostu nie mamy innego wyboru.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.