Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  europejski rynek kolejowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wraz z liberalizacją rynku kolejowego w Unii Europejskiej ma także stopniowo następować standaryzacja techniczna systemów kolejowych. Dotychczas standardy techniczne w kolejnictwie były domeną narodowych regulacji prawnych, a w zakresie ruchu międzynarodowego - kart UIC. Wraz z rozwojem wspólnego unijnego rynku kolejowego niezbędna jest harmonizacja tych standardów. Kierunki prac nad ich opracowaniem wyznaczają dyrektywy 96/48 i 2001/16. Kolejowe standardy - Specyfikacje Techniczne Interoperacyjności (TSI) będą częścią unijnego prawa. Ich przygotowaniem zajmuje się Europejskie Stowarzyszenie dla Interoperacyjności Kolei - AEIF.
PL
Konsekwencją rozwoju wspólnego europejskiego rynku kolejowego jest konieczność standaryzacji rozwiązań technicznych. Wymagania w tym zakresie określone zostały w dyrektywach o interoperacyjności kolei. Interoperacyjność według definicji zawartej w dyrektywie oznacza "...zdolność transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnej do umożliwienia bezpiecznego i niezakłóconego ruchu pociągów, które uzyskają wymagane wielkości osiągów dla tych linii. Zdolność ta opiera się na wszystkich warunkach technicznych i eksploatacyjnych, które muszą być spełnione, żeby spełnić te zasadnicze wymagania".
PL
Ustalenie w ostatnich latach nowych priorytetów w polityce transportowej Unii Europejskiej, w tym jednoznaczne postawienie na kolej, wymaga ustanowienia całego pakietu regulacji prawnych, tym bardziej potrzebnych, że przyszły europejski rynek kolejowy ma funkcjonować na zasadach kontrolowanej konkurencji - istotnym novum w dziejach kolejnictwa. Przystępując do Unii będziemy już w tym procesie legislacyjnym uczestniczyć i mieć wpływ na jego przyszły kształt. Już obecnie grupa polskich ekspertów bierze udział w przygotowaniu Specyfikacji Technicznych Interoperacyjności (TSI) dla kolei konwencjonalnych, które staną sie faktycznymi aktami wykonawczymi do Dyrektywy 16/2001.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.