Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  europejska ochrona środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W ostatnich latach baza prawna Federacji Rosyjskiej została uzupełniona nowym rodzajem przepisów - regulaminami administracyjnymi pełnienia funkcji państwowych i świadczenia usług państwowych. Są one opracowywane zgodnie z koncepcją reformy administracyjnej Rosji na lata 2006-2008, zatwierdzonej rozporządzeniem rządowym nr 1789 z 25 października 2005 r.
PL
Od 1 czerwca 2005 r. zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi w federalnym prawie gospodarki odpadami (TASi) i Rozporządzeniu o składowaniu odpadów (AbfAblV) na terenie Niemiec zabronione jest składowanie surowych (nieprzetworzonych) odpadów komunalnych. W ten sposób realizowane są wymagania unijnej dyrektywy składowiskowej, dotyczące redukcji składowania frakcji biodegradowalnej odpadów komunalnych.
PL
Publikacja "Roczników Ekologii", wydawanych od 1992 r., stanowi niewątpliwie ważne wydarzenie naukowe nie tylko w Niemczech, ale także w całej Europie. Autorzy "Roczników" należą do najwybitniejszych na świecie naukowców zajmujących się polityką ekologiczną i koncepcją trwałego i zrównoważonego rozwoju.
PL
Już na początku lat 80. na terenie Hanoweru zaczęły powstawać pierwsze Punkty Zbiórki Odpadów, a równolegle z nimi prowadzona była szeroka kampania edukacyjna dla mieszkańców miasta. Przełom nastąpił w 2001 r. po połączeniu się miasta z powiatem.
PL
Do współczesnych megatrendów rozwojowych gospodarki zaliczamy procesy jej globalizacji. Obecnie wszystkie kraje świata, pomimo całego swojego zróżnicowania, tworzą coraz bardziej spójną jedność społeczno-ekonomiczną i ekologiczną.
PL
Wiele przedsiębiorstw nie zdaje sobie w pełni sprawy z wpływu wprowadzania nowych regulacji na ich działalność. Tymczasem, w myśl proponowanej dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej odpowiedzialności za szkody w środowisku (Directive on environmental liability, http://europa.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l28120.htm), poszerzony zostanie zakres tej odpowiedzialności oraz narzucone zostaną nowe formalne obowiązki dotyczące sprawozdawczości i wprowadzania procedur postępowania w wypadku wystąpienia zanieczyszczeń lub zagrożenia takimi zanieczyszczeniami.
PL
Od 1 maja br. Unia Europejska poszerzyła się o 10 nowych członków. Oprócz Polski do Unii przystąpiły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
PL
Kiedy w 1957 r. RFN, Włochy, Belgia, Luksemburg i Francja tworzyły Europejską Wspólnotę Gospodarczą, chodziło im głównie o osiągnięcie tzw. cudu gospodarczego. W polityce wzrostu gospodarczego "za wszelką cenę" pomijano wówczas problematykę środowiska. Dopiero w 1986 r. stała się ona częścią składową umowy Wspólnoty Europejskiej, chociaż już od 1972 r. były podejmowane próby określenia wspólnej polityki w tym zakresie.
PL
W przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej coraz większą uwagę zwraca się na ochronę środowiska. Mimo wielu nakładów poniesionych w tej dziedzinie, nadal jest ona polską piętą achillesową. Szczególnie wyraźnie problem ten widoczny jest w dziedzinie gospodarki odpadami.
PL
Spalarnia odpadów komunalnych w Dürnrohr to największy w Dolnej Austrii plac budowy, obejmujący 8,5 ha. Już z daleka widać rusztowania, za którymi rosną olbrzymie betonowe mury. Nad placem majestatycznie poruszają się cztery dźwigi, budujące największy zakład termicznej utylizacji odpadów na terenie Austrii. Czasu pozostało niewiele, bowiem instalacja ma rozpocząć wstępne próby już w marcu 2003 r.! Ten najnowocześniejszy w Europie zakład ma termicznie przerabiać 300 tys. ton odpadów rocznie.
PL
Nastawienie Szwedów "pro natura" wypływa z niepowtarzalnej urody tego kraju, w którym jeziora, lasy, usiane licznymi wyspami wybrzeże to oaza spokoju. Szwedzi postrzegają człowieka jako nieodłączny element środowiska naturalnego. Niby truizm, ale zasadnicza różnica między Szwedami a np. Polakami leży w poziomie świadomości przeciętnego obywatela. Dewastacja środowiska naturalnego, nie przywiązywanie wagi do skutków działalności człowieka, w którymś momencie zwróci się przeciwko niemu samemu. I znakomita większość Szwedów wydaje się tego być w pełni świadoma.
PL
Od wydania majowego na łamach "Przeglądu Komunalnego" prezentujemy omówienia aktów wykonawczych do ustawy o odpadach. Znalazło się wśród nich sześć rozporządzeń, które określają zasady międzynarodowego obrotu odpadami.
PL
Dla ochrony powietrza w aglomeracjach miejskich rząd francuski wprowadził specyficzne regulacje, celem uniknięcia erozji materiałów w zabudowie mieszkaniowej, w budynkach i pomnikach publicznych oraz aby zapobiegać skutkom oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie ludzi. Dołożono ogromnych starań, mających na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz wprowadzanie nowych, czystych i oszczędnych technologii (w zakresie zużycia energii i surowców oraz innych zasobów) poprzez zwiększenie wydajności energetycznej.
PL
Żyjemy w epoce szybkiego rozwoju technologicznego. Coraz więcej produkujemy i konsumujemy. Nieuchronnie wiąże się to z zużyciem surowców naturalnych, energii, zanieczyszczeniem środowiska i powstawaniem odpadów. Produkować nie przestaniemy. Cóż zatem zrobić, aby zminimalizować negatywne dla środowiska skutki tej działalności? Na to pytanie starali się odpowiedzieć przedstawiciele 17 krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji, którzy spotkali się pomiędzy 20 a 23 maja br. w Badalonie w Hiszpanii na Międzynarodowej Konferencji "Eco-design and green product".
PL
Brno w Republice Czeskiej jest największym ośrodkiem targowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wspaniałe tereny ekspozycyjne i olbrzymi potencjał organizacji Velethry Brno oraz miasta Brno sprzyja rozwojowi imprez targowych. Wsparcie organizacyjne i marketingowe Messe Düsseldorf - właściciela większościowego pakietu akcji Velethry Brno - podnosi ich poziom do prawdziwie europejskich standardów. Statystyki jednoznacznie wskazują na ich międzynarodowy charakter.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.