Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  energy sector development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Biorąc pod uwagę uwarunkowania klimatyczne oraz fakt, iż Polska jest jednym z liderów w obszarze ciepłownictwa w Unii Europejskiej, sektor ten od lat zmaga się z wieloma wyzwaniami. Dotychczasowy skuteczny lobbing pozwoliły na odłożenie istotnych działań w czasie z uwagi na uzyskanie derogacji w zakresie standardów emisji czy też darmowych przydziałów do uprawnień CO2. Jednakże dalsza polityka Unii Europejskiej zmierzająca do dekarbonizacji oraz ograniczenia emisji zanieczyszczeń, przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości wsparcia energetyki oraz zwiększaniu wymagań efektywnościowych, stwarza przed sektorem ciepłowniczym kolejne wyzwania, które niezwykle silnie wpłyną na jego kształt w najbliższych latach. W artykule poruszono główne szanse i ograniczenia wypływające na dalszy rozwój, konkurencyjność i możliwość funkcjonowania sektora ciepłowniczego.
EN
Bosnia-Herzegovina is a country which is rich in various energy resources, but for the past 60 years its energy sector was mainly oriented towards fossil fuels (mainly coal) and hydropower. Due to the fact there was a war in this region in the 1990-ies, there was a certain stagnation in the development of energy sector. All comparisons are made with the data from year of 1991 (before the war).
PL
W pracy przedstawiono dorobek naukowy Profesora K. Kopeckiego, który stworzył podstawy rozwoju nowej gałęzi nauki, jaką w drugiej połowie XX wieku stała się energetyka kompleksowa, obejmująca swoim zasięgiem wszystkie przemiany energetyczne i wszystkie nośniki. Przypomniano również prognozę rozwoju energetyki w Polsce, zawartą w ekspertyzach K. Kopeckiego z lat 1978-1982 oraz analizę przyczyn ówczesnego kryzysu energetycznego, który pojawił się wcześniej niż kryzys ogólnogospodarczy. Najnowszą ocenę zasobów energii na świecie oraz światowego zapotrzebowania na energię do 2020 r. podano na podstawie materiałów Światowej Rady Energetycznej (WEC). Przytoczono również prognozę zużycia energii elektrycznej na świecie do 2050 r., opracowaną przez specjalistów z IIASA. Wynika z niej. że przy prawie 4-krotnym wzroście zużycia energii w latach 1990-2050 udział krajów OECD w tym zużyciu może zmaleć z 61% do 44%, a udział krajów rozwijających się może wzrosnąć z 20% do 42%. Rozwój wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w latach 1950-2000 przedstawiono na podstawie dostępnych materiałów statystycznych z podziałem na energię wytworzoną w elektrowniach cieplnych zawodowych na węgiel kamienny i brunatny, w elektrowniach cieplnych przemysłowych, elektrowniach wodnych i innych źródłach odnawialnych. Obecnie ponad 97% energii elektrycznej w Polsce wytwarza się w elektrowniach węglowych, a z pozostałych ok. 3% energii wytwarzanej w elektrowniach wodnych mniej więcej połowa pochodzi z elektrowni szczytowo-pompowych, które jedynie przetwarzają energię wytworzoną uprzednio w elektrowniach cieplnych. W nowej prognozie zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce do roku 2020 przewiduje się wzrost całkowitego zużycia krajowego do ok. 230 TWh/a. Oznaczałoby to wzrost zużycia jednostkowego do ok. 5,9 MWh/(M*a) w 2020 r., czyli do wartości mniejszej niż wynosi obecnie zużycie jednostkowe w krajach zachodnioeuropejskich. Istotną rolę w pokryciu powyższego zapotrzebowania będą musiały spełniać elektrownie jądrowe z reaktorami nowej generacji, które mogą się pojawić w Polsce po 2015 r.
EN
The paper presents the scientific achievements of Professor K. Kopecki and his assessment the energy sector development in Poland elaborated in 1978-1982. A new evaluation of world energy resources and the demand for energy up to 2020 is based on the most recent reports the World Energy Council. The forecast of world electricity consumption up to 2050 is then presented according to the specialists of IIASA. The development of electricity production in Poland in 1950-2000 is described on the basis accessible statistical data, which show that more than 97% of electric energy generated in Poland is produced in coal-fired power stations and only 3% in hydro-power plants including pumped-storage plants. According to the new assessment of the electricity demand in Poland up to 2020, the total demand for electric energy can increase to about 230 TWh/a. which would give a specific per capita consumption of 5.9 MWh/a, To cover this energy demand, it would be necessary to introduce nuclear power plants shortly after 2015.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.