Rosnące koszty oraz braki w dostawach paliw kopalnych wymuszają modernizację instalacji procesowych zasilanych tymi paliwami. Do takich instalacji można zaliczyć systemy wytwarzania podłoża bitumicznego WMA (ang. Warm Mix Asphalt). Wytwarzanie mieszanek asfaltowych wiąże się z zużyciem paliw kopalnych. Paliwa kopalne stosowane są w procesie wytwarzania mieszanki mineralno-asfaltowej (MMA) w instalacji WMA w celu osuszania oraz podtrzymania temperatury już przygotowanej mieszaniny asfaltu oraz kruszywa. Obecnie eksploatowane instalacje WMA bazują na technologiach, które nie są efektywne energetycznie.
W numerze 2/2018 dwumiesięcznika "Nowa Energia" został przytoczony artykuł mgr Dominika Brodackiego - Eksperta Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, Analityka ds. Energetycznych Polityki Insight, na temat nowego modelu biznesowego świadczenia usług kontrolno-pomiarowych i diagnostycznych instalacji energetycznych. Wspomniany artykuł pozwala nam wyciągnąć wnioski, ale równocześnie prowokuje pytanie: Jak zmniejszyć koszty przy zachowaniu najlepszego stanu technicznego i bezpieczeństwa instalacji?
Funkcjonowanie przedsiębiorstw energetycznych na coraz bardziej rynkowych zasadach rodzi potrzebę redukcji kosztów operacyjnych w tym optymalizacji procesu wytwarzania energii i przerobu jej nośników. W praktyce działania firm prowadzi to zaś najczęściej do zmniejszenia nakładów na inwestycje, prace remontowo-modernizacyjne i diagnostykę. Na etapie działania instalacji może to skutkować zwiększonym ryzykiem zaistnienia nieplanowanych przestojów w jej pracy.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przedstawiono zagrożenia wynikające z emisji rtęci z procesów technologicznych, szczególnie z instalacji energetycznych, w których spalany jest węgiel. Omówiono także założenia i zakres nowego projektu realizowanego przez Politechnikę Łódzką i PGE GiEK SA, którego celem jest opracowanie innowacyjnej technologii wychwytywania rtęci z gazów spalinowych bloków energetycznych zasilanych węglem brunatnym.
EN
A system for sorption of Hg on solid developed Fe sulfides and nitrides-contg. surfaces was taken into consideration.
W artykule przedstawiono technologię pozyskania i twórczego wykorzystania metanu pokładów węgla w Polsce. W kopalniach metan towarzyszący eksploatacji kopaliny podstawowej – węgla kamiennego – nieujęty przez odmetanowanie, w większej części wydziela się do powietrza wentylacyjnego, tworząc mieszaniny metanowe – powietrzne – o różnym stężeniu metanu i jest odprowadzany do atmosfery. W ostatnich latach metan z pokładów węgla wykorzystywany jest jako paliwo do różnorodnych instalacji energetycznych.
W artykule przedstawiono wyniki prac nad cyfrowym symulatorem turbozespołu parowego dużej mocy. Przedstawiono i omówiono zasady modelowania i opisu matematycznego zjawisk zachodzących w wybranych elementach układu regeneracji. Przedstawiono przykładowe wyniki symulacji zjawisk cieplno-przepływowych dla regeneracji niskopręźnej bloku 200MW.
EN
Results of development of turbine system digital simulator are presented in the paper. Principles of modeling and mathematical descripction of the phenomena taking place at the element of the feed-water heating system are presented and discussed. Exemplary simulation results for dynamic thermal-flow phenomena in a low-pressure feed-water heating system of 200MW power unit are presented.
Prawo energetyczne nakłada na osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych obowiązek posiadania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne. W artykule podano obowiązki pracodawcy dotyczące sporządzenia wykazu stanowisk pracy dla osób pełniących funkcje dozoru nad eksploatacją i zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Określono stanowiska, do obsługi których, nie wymaga się posiadania świadectw kwalifikacyjnych. Omówiono ogólnie wymagania kwalifikacyjne dla osób zajmujących się bezpośrednio eksploatacją sieci, instalacji i urządzeń oraz na stanowiskach dozoru.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.