Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  energy from renewable sources
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rozwój sektora magazynów energii jest konieczny, aby mogła się dokonać zielona transformacja. Dzięki magazynowaniu energii możliwe jest bilansowanie systemu energetycznego i zapewnienie stabilności sieci, w której coraz więcej jest energii z odnawialnych źródeł, a także zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i uniezależnienia się odbiorców od czynników zewnętrznych.
EN
The article contains the results of research, in which the estimated consumption of wood biomass for energy purposes in Poland in 2010 and the anticipated demand for this energy carrier by 2015 was determined in a systemic manner.
PL
Rynek energetyczny w Polsce jest w coraz większym stopniu kształtowany przez odnawialne źródła energii, w tym w dużym stopniu przez biomasę drzewną. Należy podkreślić, że chociaż ranga problematyki wykorzystania biomasy drzewnej do celów energetycznych jest wysoka to, jak dotychczas, występuje duża luka informacyjna dotycząca zapotrzebowania na ten rodzaj energii. Celem podjętych badań było określenie w sposób systemowy wielkości zużycia biomasy drzewnej do celów energetycznych w Polsce wraz z przewidywanym potencjalnym poziomem popytu na biomasę drzewną jako nośnika energii do 2015 roku. Badania miały charakter zarówno retrospektywny, jak prospektywny. Zakres czasowy obejmował: w badaniach diagnostycznych – 2010 rok, a w wypadku prognoz – 2015 rok. Zakresem podmiotowym badaniami objęto: sektor drzewny, energetykę, gospodarkę komunalną. W ujęciu diagnostycznym punktem wyjścia do oszacowania wielkości zużycia biomasy drzewnej w 2010 roku było oszacowanie udziału biomasy drzewnej w biomasie stałej oraz przyjęcie średniego przelicznika jednostki opałowej na jednostkę surowca drzewnego opałowego. Zastosowano dwie procedury badawcze. W pierwszej wykorzystano istniejące w literaturze przedmiotu fragmentaryczne informacje o zużyciu biomasy stałej, w drugiej – punktem wyjścia do obliczeń było przyjęcie zapotrzebowania na energię finalną pochodzącą z biomasy stałej. W procedurze badawczej zmierzającej do oszacowania przyszłego zapotrzebowania na cele energetyczne biomasy drzewnej zastosowano podejście metodyczne podobne jak w ujęciu diagnostycznym. Jednak w tym wypadku odmienne były wielkości wyjściowe dotyczące przewidywanej struktury nośników energii. Proces badawczy uzupełniony został badaniami ankietowymi wśród podmiotów gospodarczych będących potencjalnymi użytkownikami biomasy drzewnej (jednostki tzw. energetyki zawodowej, jednostki gospodarki komunalnej i użyteczności publicznej, np. szpitale, szkoły, przedszkola). Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że popyt na biomasę drzewną do wykorzystania w energetyce jest w Polsce duży. Krajowe zapotrzebowanie na ten nośnik energii kreowane przez energetykę zawodową, branże sektora drzewnego, gospodarkę komunalną i jednostki użyteczności publicznej oraz odbiorców indywidualnych wynosi około 16 mln m3 i do roku 2015 będzie wzrastało do poziomu 18 mln m3. Badanie potwierdziło hipotezę o znaczącym odsetku zużywania biomasy powstającej w sektorze drzewnym na własne potrzeby energetyczne. Okazało się, że jest to około 3,0 mln m3 biomasy drzewnej, co stanowi 58% jej podaży dla energetycznego kierunku zagospodarowania. Badania potwierdziły rozproszony charakter rynku biomasy drzewnej. Biomasa drzewna dostarczana jest w wielu wypadkach (dotyczy to zwłaszcza dużych jej użytkowników) na odległość w promieniu 70–200 km.
PL
Nawiązując do publikacji zamieszczonej w numerze 2/2009 The Energy Journal w artykule rozważono przypadki dotyczące "skłonności do płacenia" (Willingness to Pay), obejmujące: zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla specyficznego segmentu odbiorców (przykład Szwecji), wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych (przykład Włoch), polepszenie standardów jakościowych dostarczanej energii (przykład Australii) oraz zwiększenie efektywności energetycznej i swobodę dostępu do energii (przykład Niemiec).
EN
With reference to an article published in The Energy Journal Nr 2/2009, considered are cases concerning "willingness to pay" and including: increasing safety of electric energy supplies for a specific segment of consumers (on the example of Sweden), utilization of energy from renewable sources (Italy), improvement of the supplied energy quality standards (Australia) and increasing energy effectivess and unimpeded access to energy (Germany).
PL
Dostępność źródeł energii i wpływ przemian energetycznych na środowisko są dzisiaj istotnymi problemami dla świata ze względu na jego rozwój gospodarczo-społeczny. Według prognoz zapotrzebowanie na energię pierwotną w roku 2020 będzie o połowę większe niż w roku 1995, a zużycie paliw stałych w ciągu czterdziestolecia 1980-2020 ma się podwoić. Wiąże się to ze znacznie zwiększoną emisją gazów i intensywniejszym wytwarzaniem innych czynników nieobojętnych dla środowiska naturalnego i człowieka. Działania podjęte przez społeczność międzynarodową zmierzają do zminimalizowania skutków tego procesu. Duże znaczenie ma wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Na konferencji w Kyoto w 1997 r. wiele państw zobowiązało się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w zbliżającym się 25-leciu. Założony wzrost światowego rynku energii odnawialnej i wyposażenia do jej produkcji w tym okresie przedstawiono w tab. I.
EN
Utilization of energy from renewable sources in the world and Poland. Converters in the renewable energy system. Analysis of requirements imposed on the quality of energy from renewable sources transmitted to a network. Application of energy accumulators.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.