Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  energochłonność przemysłu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Energochłonność i emisyjność przemysłu nawozowego
PL
Przebieg wszystkich procesów technologicznych w przemyśle chemicznym powinien być ściśle związany z optymalizacją zużycia energii. W literaturze przedmiotu stosunkowo mało jest analiz dotyczących energochłonności przemysłu nawozowego. Także tematyka emisji nie jest tu często podejmowana. Z uwagi na zmiany polityki energetyczno-klimatycznej autorzy pracy podjęli ten temat badawczy. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście roli przemysłu chemicznego, w tym nawozowego, w polskiej gospodarce. Przedstawiono problematykę produkcji nawozów w Polsce na tle emisyjności i energochłonności tej produkcji. Jak wynika z analiz, przedsiębiorstwa chemiczne rozumieją i stosują zasady zrównoważonego rozwoju oraz znacząco ograniczają wielkość oddziaływania na środowisko. Niemniej konieczne jest dalsze poszukiwanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych minimalizujących negatywny wpływ przemysłu nawozowego na środowisko przyrodnicze.
EN
A review, with 40 refs., of energy consumption and emissions at the prodn. of N, P and multicomponent fertilizers.
PL
Stale rozpędzające się gospodarki światowe determinują większe zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną czy mechaniczną. Istnieją rozwiązania, które umożliwiają obniżenie energochłonności, jednak stale są one wykorzystywane w zbyt małym stopniu. Zakłady przemysłowe na całym świecie zużywają znaczne ilości energii. Przykładowo nasz rodzimy gigant miedziowy wykorzystuje około 2% krajowego zapotrzebowania na energię.
PL
Wzrost efektywności energetycznej to duże wyzwanie nie tylko dla Polski, ale dla całej Unii Europejskiej. Polska ustawa, regulująca te kwestie, weszła w życie w sierpniu 2011 roku, nadal brakuje jednak przepisów wykonawczych. To powoduje, że system białych certyfikatów, stanowiący trzon ustawy, rodzi liczne wątpliwości - zarówno, co do skuteczności programu, jak i wpływu, jaki może on mieć na końcowe ceny energii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.