Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  emisja pyłu żeliwiakowego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Einblasen von Stäuben in Den Kupolofen
DE
Im Rahmen eines Forschungsprojektes wurde die Auswirkung des Staubeinblasens auf den Kupolofenprozeß untersucht. Der Einsatz des Erdgas-Sauerstoff-Brenners ermöglicht kontinuierliches Einblasen von größeren Staubmengen und Unterdrückung von Kaltblaseffekten. Die Tendenz zu einer Reduktion von Silicium aus Staub konnte bei niedrigen Schlackenbasizitäten festgestellt werden. Die Qualität des Eisens wurde durch Einblasen nicht signifikant verändert.
EN
Within the scope of a research project the effect of dust injection on the cupola melting process was investigated. The use of oxygen - natural gas burner supports the continuous injection at higher rates and provides disabling of "cold" blowing effects. The tendency to a reduction of silicon from injected dust was determined at a lower slag basicities. The quality of molten iron was not significantly changed by injection.
PL
W ramach projektu badawczego zbadano oddziaływanie pyłu, wdmuchiwanego do żeliwiaka, na proces żeliwiakowy. Emisja pyłu żeliwiakowego wynosi 5 do 13 kg na tonę ciekłego żeliwa. Celem projektu wspieranego przez Niemiecką Fundację działającą na rzecz Środowiska (DBU) jest zmniejszenie ogólnej ilości pyłu emitowanego z odlewni poprzez wspieranie technologii wykorzystywania go w gospodarce wewnętrznej. Zadanie polega nie tylko na ożużlaniu pyłów i doprowadzaniu w ten sposób do postaci łatwej do usuwania z odlewni, lecz także do odzyskiwania zawartych w pyle cennych substancji, np. Si, i przeprowadzania ich do ciekłego metalu. Badania przeprowadzono w dwóch żeliwiakach: przemysłowym i doświadczalnym (tab. 1). W tym drugim przypadku stosowano także wprowadzanie pyłu poprzez zainstalowany w dyszy palnik tlenowo-gazowy (gaz ziemny). Przeciętny skład chemiczny wdmuchiwanych pyłów zestawiono w tab. 2. Wdmuchiwanie pyłów do żeliwiaka przemysłowego nie zmieniło w zauważalnym stopniu składu chemicznego żeliwa; jedynie w przypadku małej zasadowości żużla zaznaczyła się tendencja do redukcji SiO2 i przechodzenia Si do ciekłego żeliwa. Zużycie koksu wywiera wpływ na zasadowość żużla (rys. 1). W przypadku wprowadzania pyłu w ilości przekraczającej 70 kg/t żeliwa temperatura likwidus żużla przekracza 1500oC; wymaga to stosowania w takich przypadkach odpowiednich topników (zasadowych) w celu obniżenia tej temperatury i umożliwienia usuwania żużla z pieca. Do żeliwiaka doświadczalnego wdmuchiwano drobny pył żeliwiakowy (FS) i mieszankę pyłów z oddziałów regeneracji masy i oczyszczania odlewów (M1) (tab. 2). Parametry procesu i jego wyniki zestawiono w tab. 3. Próby F5 i F6 prowadzono z zastosowaniem palnika tlenowo-gazowego. Mimo stosunkowo niskiej temperatury żeliwa w próbach F4 i F6 zaznaczył się wyraźny wzrost zawartości Si. Analiza struktury próbek żeliwa pozwoliła stwierdzić, że wdmuchiwanie pyłu nie powoduje zmiany tej struktury (rys. 2).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.