Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  electro-waste
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Recykling urządzeń elektrycznych
PL
Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki jest zarówno wytwórcą, jak i użytkownikiem sprzętu elektrycznego. Projektuje się w Instytucie m.in. aparaturę łączeniową, urządzenia elektroenergetyczne, silniki elektryczne, zasadniczo większość przyrządów z szeroko rozumianej aparatury elektrycznej, a także w wyspecjalizowanych laboratoriach instytutowych korzysta się z unikalnych urządzeń. Praca i diagnostyka tych przyrządów sterowana jest obecnie głównie przy wykorzystaniu technik komputerowych, które są powszechnym narzędziem pracy nie tylko w Instytucie.
PL
Pół miliona ton zużytego sprzętu – taka ilość elektroodpadów powstaje w ciągu roku na polskim rynku. To ponad 12 kg odpadów na każdego mieszkańca kraju. Choćby dlatego rynek elektroodpadów musi się zmienić – i to się dzieje. Jak wypada ten bilans? Rynek ZSEE wkracza w nowe realia. Dyktowane są one nowelizacją przepisów o elektroodpadach, zawartych w ustawie z 2015 roku, które weszły w życie rok później, a wraz z początkiem 2018 r. zyskały kolejne „ulepszenia”. Ustawa w obecnym kształcie miała uzdrowić branżę i oczyścić ją z szeregu patologii. Ale jak faktycznie wygląda ten bilans? Czy udało się opanować początkowe zamieszanie z rejestrem BDO oraz czy przejście z 10 do 6 grup produktowych pomoże zlikwidować szereg patologii, z jakimi boryka się ta gałąź gospodarki? A może z pomocą przyjdą audyty?
PL
Nowy Jork jest natchnieniem dla wielu artystów. Zainspirował także Zayda Menka, który z elektroodpadów stworzył makietę środkowej części Manhattanu. W trzy miesiące artysta z Zimbabwe skrupulatnie konstruował makietę w skali 0,0635 : 100. Wykorzystał m.in. 11 procesorów, 27 płyt głównych, 10 płyt głównych CRT, 15 baterii, 13 czytników dyskietek, 4 zegarki, 4 karty dźwiękowe, 3 dyski twarde, 3 karty graficzne i 2 zegary, a także 263 gorące patyczki klejące. Zayd Menk spędził wiele godzin na przeszukiwaniu Internetu, aby odszukać architektoniczne detale i poprawne wysokości budynków. Efekt nie tylko zachwycił autora projektu, ale także odbił się szerokim echem w mediach. Tak projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Informacje na jego temat były publikowane m.in. w brytyjskiej gazecie „Daily Mail”, a także w mediach społecznościowych.
PL
Zbiórka elektroodpadów to intratny biznes także dla „szarej strefy”. Zużyty sprzęt AGD, RTV i IT nietrudno zdobyć, a pozyskane z niego najcenniejsze surowce łatwo spieniężyć. Dlatego nieprawidłowości w branży odzysku metali przybrały tak ogromną skalę. Złoto, srebro, platyna i cała paleta metali ziem rzadkich to najcenniejsze kruszce, jakie znajdziemy w odpadach elektronicznych, choć to nie one są tymi najbardziej pożądanymi. Również te bardziej pospolite, takie jak miedź czy aluminium – chociaż tańsze – dają poważne dochody, sprzedawane głównie jako złom. Nie ma złudzeń co do tego, jak powinno wyglądać gospodarowanie niebezpiecznymi dla człowieka i środowiska elektroodpadami. Po przekazaniu ich do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych i usunięciu niebezpiecznych substancji w zakładach przetwarzania należy je poddać wtórnemu wykorzystaniu. Powstałe w ten sposób odpady powinny być następnie przekazane podmiotom prowadzącym działalność recyklingową, odzysk surowców i ich unieszkodliwianie, a substancje i materiały nadające się do ponownego wykorzystania trafić do obiegu. Tyle teoria. A jak przekłada się ona na realia?
PL
Poziom zbierania elektroodpadów od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie z obecnych 40% do 50%. Z nowym rokiem branże czekają audyty zewnętrzne i zmiana grup sprzętowych z 10 na 6. Czy ograniczy to nieprawidłowości w gospodarce elektroodpadami?
PL
Raport przygotowany przez Instytut Sobieskiego wskazuje na niski poziom zbierania elektroodpadów. Stworzenie efektywnego systemu gromadzenia i prawidłowego przetwarzania ZSEE będzie możliwe jedynie wskutek przygotowania i wdrożenia odpowiednich mechanizmów organizacyjnych oraz finansowych. Co wymaga zmiany?
PL
Na świecie powstaje ok. 50 mln ton odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym w krajach Unii Europejskiej ok. 8 mln ton. W Polsce system zagospodarowania odpadów ZSEE istnieje od 2005 r., ale pewne rozwiązania, które sprawdzały się wiele lat temu, nie zawsze funkcjonują prawidłowo obecnie. Od ponad 10 lat, czyli od wprowadzenia systemu, dążymy do uporządkowania gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) w Polsce. Przez ten okres firmy prowadzące działalność gospodarczą w zakresie zagospodarowania odpadów ZSEE zdobyły doświadczenia, poznały ten odpad, dopracowały metody postępowania z nim itp. Mając taką wiedzę, nie sposób nie uznać zasadności postulatów przedstawianych przez przedsiębiorstwa wprowadzające sprzęt, zbierające odpady, zakłady przetwarzania, recyklerów, czy organizacje odzysku, wskazujących, że obecnie opłacalność przetwarzania tego rodzaju odpadów znacznie się zmniejszyła, a wg niektórych działalność ta stała się nieopłacalna. Po latach doświadczeń wprowadzono w Polsce nową Ustawę z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Nowela ta stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 2012/19/UE z 4 lipca 2012 r.
PL
Kluczowe elementy w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym to zasada "zanieczyszczający płaci" oraz realizacja przez producentów lub wprowadzających założeń rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za wprowadzony na rynek sprzęt.
PL
Jakie obowiązki formalno-prawne ciążą na prowadzących zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Ich zakres zależy od statusu prowadzącego zakład. Każdy prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZP ZSEE) jest przetwarzającym odpady, a jednocześnie w związku z prowadzonym przetwarzaniem – ich wytwórcą. Może także być zbierającym odpady przeznaczone do przetworzenia, samodzielnie zapewniającym sobie zasoby. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności do formalno-prawnych obowiązków prowadzącego ZP ZSEE należy uzyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów (i ewentualnie zbieranie). W tym celu istotne jest otrzymanie zgody na wytwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego. Kolejnym obowiązkiem jest bieżące prowadzenie działalności pod kątem ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów. Poza tym okresowo wymagane jest sporządzanie i przekazywanie sprawozdań (raportów) oraz wystawianie zaświadczeń o zużytym sprzęcie.
PL
Gospodarka o obiegu zamkniętym to temat, który w ostatnim czasie odmieniany jest przez wszystkie przypadki w niemal każdej debacie publicznej dotyczącej zagospodarowania odpadów, w tym elektroodzysku. Właśnie elektroodpady zawierają szereg substancji, które można odzyskać, zawrócić i wykorzystać ponownie, co w efekcie pozwoli na ograniczenie zużycia surowców, zmniejszenie ilości składowanych odpadów, ograniczenie emisji oraz przede wszystkim zwiększenie strumienia odpadów domykających obieg. Jak zatem przełożyć tę słuszną i szczytną ideę na praktykę rynkową i co zrobić, aby domknięcie obiegu było ekonomicznie uzasadnione?
PL
W 2018 r. weryfikatorzy EMAS wykonają pierwsze audyty zakładów przetwarzania. Pomimo tego, że moment ten wydaje się odległy, to fakt ten powinien mieć już wpływ na bieżącą działalność zakładów przetwarzania.
PL
Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, gospodarka odpadami komunalnymi i opakowaniowymi oraz bioodpady były wiodącymi tematami trzydniowej konferencji Forum Recyklingu. Trzy pozornie różne tematycznie branże łączy nie tylko cel, czyli odzysk surowca i recykling, lecz również szereg problemów związanych z nieszczelnością systemu, licznymi nieprawidłowościami, nieegzekwowanym prawem i potrzebą zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa. 
PL
Nad zmianami prawa, ich skutkami oraz wyzwaniami, które stoją przed branżą zajmującą się zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, zastanawiali się uczestnicy XI edycji konferencji „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”.
PL
Raport odnośnie do funkcjonowania systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w 2015 r. opublikowany został we wrześniu na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Redakcja poprosiła przedstawicieli branży związanych z elektroodpadami o komentarz i odniesienie się do zawartych w nim informacji o konfrontacji z własnymi doświadczeniami w tym sektorze gospodarki odpadami.
PL
Zbierane selektywnie zużyte butelki i słoiki są wartościowym surowcem, bardzo przydatnym w produkcji nowych opakowań szklanych. Jednak z powodu różnego rodzaju zanieczyszczeń, zanim surowiec ten trafi do docelowego odbiorcy, czyli huty szkła, musi zostać poddany bardzo skomplikowanemu procesowi oczyszczania.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.