Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  eksport mrożonek
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Polska od dłuższego już czasu jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowego rynku owoców i warzyw. Początkowo przedmiotem polskich obrotów w handlu zagranicznym były świeże owoce i warzywa, które były eksportowane i importowane w stanie nieprzetworzonym. Później, w miarę rozwoju przetwórstwa owocowo-warzywnego, rósł udział przetworów owocowo-warzywnych, głównie po stronie eksportu, a w ostatnim okresie też w imporcie. Między innymi produktami eksportowymi były susze owocowe, soki owocowe, kwaszonki i marynaty warzywne. Z biegiem czasu rozwój polskiego przemysłu spożywczego pozwalał na stopniowe poszerzenie asortymentu eksportowanych produktów. Rosły też ilość i wartość eksportowanych przetworów. Jednocześnie w strukturze eksportowanych produktów rósł udział przetworów będących efektem zaawansowanych technologii przetwórczych (Urban, Szlachta 2000, Urban 2008). Do najważniejszych grup przetworów owocowych i warzywnych będących obecnie przedmiotem polskiego handlu zagranicznego należą mrożonki. W zakresie eksportu od wielu już lat stanowią one polską specjalność eksportową i w eksporcie przetworów owocowych oraz warzywnych zajmują pierwsze miejsce pod względem ilości i wartości. Celem artykułu jest przedstawienie rozmiaru i struktury produkcji mrożonek z owoców i warzyw oraz w zakresie handlu zagranicznego nimi w okresie lat 1999-2008. Podstawą dokonanej analizy były dane statystyczne GUS publikowane przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie w: Rynek owoców i warzyw. Analizy Rynkowe 1996-2008.
PL
Mrożonki owocowe i warzywne to obok koncentratu jabłkowego i soków pitnych, podstawowe pozycje zarówno w polskim przetwórstwie owocowo-warzywnym jak i eksporcie przetworów ogrodniczych. Integracja z UE przyczynić się może do zwiększenia produkcji i eksportu mrożonek wobec ewidentnych przewag komparatywnych naszego kraju w produkcji tych przetworów i wobec utrzymującego się dużego zapotrzebowania na rynkach Wspólnoty. Wykorzystanie, wynikających z eliminacji barier celnych i paracelnych, możliwości zwiększenia eksportu do Wspólnoty wymaga przede wszystkim ustabilizowania bazy surowcowej dla polskich zakładów przetwórczych (zwłaszcza w zakresie owoców jagodowych) poprzez związanie dostawców surowca do zakładów systemem umów kontraktacyjnych.
EN
Frozen fruits and vegetables together with apple juice and other fruit and vegetable juices are basic products of Polish fruit processing industry and its exports. Due to comparative advantage in production and demand in the EU countries, the integration with the EU may lead to an increase in the production and exports of frozen fruits and vegetables. Removal of border measures will create opportunities to increase exports to the EU. However it will require a stabilisation of raw material basis of Polish processing industry, particularly in case of berries. In order to achieve this goal it will be necessary to create close linkages between the producers and the processors in a form of contracts.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.