Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  eksploatacja złóż kopalin
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W obrębie obszarow sieci Natura 2000 zlokalizowanych jest ponad 690 złoż kopalin, w tym około 300 aktualnie eksploatowanych, pozyskujących 22 rodzaje kopalin niezbędnych dla rozwoju polskiego przemysłu. Ile szacunkowo kosztuje zaprzestanie eksploatacji kopalin ze złoż zlokalizowanych w obrębie obszarow sieci Natura 2000?
PL
Spełnienie wymagań w zakresie ochrony środowiska jest obligatoryjne dla wszystkich zakładów górniczych. Wypełnienie normy PN-EN ISO 14001:2005 - dobrowolne. Stosowanie jej wymagań może natomiast ułatwić przestrzeganie przepisów prawa. Artykuł ma za zadanie przybliżyć interpretację wymagań normy środowiskowej oraz ich udokumentowanie w zakładowym systemie.
PL
Włączenie badań archeologicznych w jakikolwiek proces inwestycyjny, w tym związany z eksploatacją złóż kopalin, wciąż spotyka się z niechęcią przedsiębiorców. Niewatpliwie wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, w opinii większości inwestorów - bezsensownych - oraz z potencjalnym wydłużeniem czasu realizacji inwestycji. Musimy jednakże być świadomi, że dziedzictwo archeologiczne, a więc to, co pozostało po naszych poprzednikach, podlega w Polsce ochronie prawnej i jest własnością nas wszystkich. Artykuł będzie się składał z dwóch części: w pierwszej (czyli w niniejszym artykule) autor przedstawia podstawowe informacje na temat archeologii i jej ochrony prawnej, w następnej części zajmie się rodzajami prac archeologicznych i ich kosztami oraz miejscem badań archeologicznych w procesie eksploatacji złóż naturalnych.
PL
Liczne przykłady atrakcyjności krajobrazowej, przyrodniczej i kulturowej terenów pogórniczych skłaniają do innego niż tradycyjne patrzenia na górnictwo i jego stosunek do środowiska przyrodniczego. Spojrzenie na jego działalność nie jako niszczącą walory środowiska, ale tworzącą tu nowe wartości i dającą nowe możliwości ochrony. W tym ujęciu działalność górnicza może być rozpatrywana jako jedna z form inżynierii środowiska funkcjonująca w ramach zrównoważonego rozwoju i architektury krajobrazu. Ta ostania odnosi się w tym wypadku do kształtowania otoczenia spełniającego wymagania funkcjonalne i estetyczne. W artykule działalnośc górniczą w powyższym rozumieniu opisano na przykładzie Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.