Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  eksploatacja kolei
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku w istotny sposób wpłynęło zarówno na aspekty prawne jak i aspekty techniczne funkcjonowania w Polsce transportu kolejowego. Wpływ ten najczęściej nie jest w pełni dostrzegany. Artykuł przedstawia wspomniane obszary prawne i techniczne w kontekście wdrażanej w Unii Europejskiej interoperacyjności kolei. Wskazane są zarówno zasadnicze zmiany w transporcie kolejowym, które wprowadzono w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz zakres prac realizowanych dla potrzeb pełnego wdrożenia interoperacyjności jak i związane z nimi wyzwania. Artykuł formułuje i uzasadnia odpowiedź na tytułowe pytanie – czy narzucona poprzez legislację interoperacyjność kolei stanowi barierę czy szansę dla kolei w Polsce.
EN
European Union enlargement in 2004 significantly affected legal and technical aspects of the railway transport functioning in Poland. This influence is however usually not fully understood. Mentioned legal and technical areas in the context of introducing European railway interoperability are presented in the article. Both main railway related changes associated with EU enlargement as well as the scope of works which are leading towards full railway interoperability implementation together with their associated challenges are pointed. Paper states and justifies an answer for the title question – whether legally forced railway interoperability forms an obstacle or rather a chance for railway in Poland.
PL
W referacie przedstawiono propozycje zmian przepisów handlowej eksploatacji kolei w zakresie tematyki określonej w jego tytule. Szczególną uwagę zwrócono na poprawność podziału i nazewnictwa punktów eksploatacyjnych sieci kolejowej, w aspekcie jej udostępniania przewoźnikom spoza grupy kapitałowej PKP S.A..
EN
In this paper there were presented proposals for changes of regulations of exploitations of business railroads in range of topic in its title. The main concern was put out at correctness of distribution and on mastics of exploitations points of railroad network, in aspect of rendering access for private carriers.
PL
W referacie przedstawiono propozycje zmian przepisów handlowej eksploatacji kolei w zakresie tematyki określonej w jego tytule. Szczególną uwagę zwrócono na poprawność podziału i nazewnictwa punktów eksploatacyjnych sieci kolejowej, w aspekcie jej udostępniania prywatnym przewoźnikom.
EN
In this paper there were presented proposals for changes of regulations of exploitations of business railroads in range of topic in its title. The main concern was put out at correctness of distribution and onomastics of exploitations points of railroad network, in aspect of rendering access for private carriers.
4
Content available Wielosystemowe przetwornice statyczne
PL
Perspektywa integracji przewozów na obszarze europejskim skłania do analizy aktualnych uwarunkowań oraz do zastanowienia się nad możliwościami dostosowania taboru do przyszłych wymagań. Jednym z tych wymagań jest możliwość eksploatacji pojazdów przy różnych systemach zasilania trakcyjnego. Historycznie ukształtowało się ich na terenie Europy kilka (rys. 1) i poza nielicznymi przypadkami modernizacji linii nie ma uzasadnienia ekonomicznego i technicznego do pełnej unifikacji systemów zasilania trakcyjnego w skali całego kontynentu. Dynamiczny rozwój energoelektroniki, jaki nastąpił w ostatnich latach, oraz coraz szersze jej zastosowanie w rozwiązaniach kolejowych umożliwiają dostosowanie pojazdów kolejowych - przy stosunkowo niskich kosztach - do eksploatacji w różnych systemach zasilania.
PL
Proces integracji Polski z Unią Europejską spowodował konieczność dostosowania prawodawstwa polskiego do unijnych regulacji prawnych w wielu dziedzinach życia i gospodarki. To ogólne stwierdzenie jest wszystkim znane, ale jego konsekwencje dla kolei w Polsce to już w znacznej mierze wiedza tajemna. Podczas opracowywania obowiązujacej ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym szczegółowo analizowano obowiazujące europejskie regulacje prawne i starano się aby ustawa była zgodna z ich zapisami.
PL
Do 1984 r. maksymalne prędkości osiągane przez pociągi pasażerskie - na odcinkach kilku linii PKP - nie przekraczały 120 km/h (jedynym wyjątkiem były fragmenty linii E20 Poznań-Warszawa, gdzie dozwolona prędkość 130 km/h). Rok 1984, wraz z nowym rozkładem jazdy, przyniósł "rewolucje" w postaci uruchomienia pierwszych pociągów ekspresowych między Krakowem Katowicami a Warszawą przez Centralną Magistralę Kolejową z prędkością maksymalną - na praktycznie całej jej długości - 140 km/h. Umożliwiło to radykalne skrócenie czasu jazdy - z ponad 4 godz. do 2 godz. 30 min. Połączenie to spotkało się z tak wielkim zainteresowaniem pasażerów, że liczba pociągów została wkrótce zwiększona z 2 par do ponad 10 dla każdego kierunku, jednocześnie z wydłużeniem relacji niektórych pociągów poza Kraków, Katowice, Warszawę. Pod koniec lat 80. zwiększono prędkość maksymalną na CMK do 160 km/h, wykorzystując zmodernizowane w latach 70. lokomotywy EP05 i właśnie wprowadzane do eksploatacji EP09.
PL
Transport przesyłek nadzwyczajnych, z uwagi na bezpieczeństwo i płynność ruchu kolejowego, wymaga odmiennego traktowania. Przesyłką nadzwyczajną, w odniesieniu do tematyki artykułu, może być jednostka ładunkowa transportu intermodalnego lub ładunek ponadgabarytowy. Przesyłka taka po załadowaniu na wagon, z powodu swoich wymiarów zewnętrznych, może nie mieścić się w skrajni ładunkowej i powodować utrudnienie przewozu. Stąd też w kolejnictwie powstał problem związany z transportem intermodalnym i przewozem pojedyńczych sztuk ładunków ponadgabarytowych.
PL
Do zapewnienia bezpiecznej i sprawnej eksploatacji nawierzchni kolejowej konieczne jest nie tylko wykonanie jej z określonych materiałów i przy zachowaniu określonych tolerancji, lecz także odpowiedni system utrzymania zapewniający zarówno monitoring zmian w położeniu torów szynowych , jak i terminowe likwidowanie powstających w torze deformacji zagrażających bezpieczeństwu ruchu. Spowodowane warunkami eksploatacyjnymi zmiany w nawierzchni (odkształcenia, zużycie, czy deformacje) odpowiadają zwiększonym oddziaływaniem dynamicznym na pojazdy szynowe.
9
Content available Elektryczne lokomotywy pociągowe - stan rozwoju
PL
Od czasu wprowadzenia do eksploatacji pierwszej lokomotywy elektrycznej trzeciej generacji - kolei DB serii 120 upłynęło już blisko 25 lat. W tym okresie miał miejsce niezwykle intensywny rozwój energoelektroniki oraz systemów informatycznych, oddziałujący w istotnym stopniu na koncepcje układu napędowego lokomotyw elektrycznych. Można uważać, że dzięki temu powstała już czwarta i piąta generacja tych lokomotyw.
10
Content available remote Koncentracja pracy manewrowej PKP Cargo S.A.
11
Content available Rozwój przytwierdzenia sprężystego typu SB3
PL
W artykule scharakteryzowano najważniejsze badania toru na podkładach betonowych z przytwierdzeniem SB3, począwszy od badań na odcinkach doświadczalnych, poprzez badanie trwałości i niezawodności w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych okręgu doświadczalnego, aż do badań na liniach o dużych prędkościach. Opisano modyfikacje i udoskonalenia części składowych przytwierdzenia, będące praktyczną realizacją wniosków z badań. Zaproponowano także niektóre kierunki dalszego rozwoju przytwierdzenia.
PL
W pracy [1] wskazano podstawowe kierunki badań toru bezstykowego, sugerując konieczność oparcowania metody wyznaczania sił podłużnych w szynach przy użyciu podbijarki. Wyniki wstępnych badań tego problemu przedstawia praca [5]. W pracach [6, 7] obszernie omówiono metody wyznaczania sił podłużnych w szynach. Z tych ostatnich prac wynika, że - na obecnym etapie badań - nie istnieje metoda, która nadawałaby się do powszechnego wykorzystania w bieżącej diagnostyce nawierzchni kolejowej. (por. także [3]).
PL
Inwestycje modernizacyjne mają w swoich założeniach dostosować sieć kolejową Polski do standartów europejskich. Podjęto je zaraz po 1989 r. Ich realizacja prowadzona jest więc już od ponad 10 lat. Jest to niewątpliwie duży wysiłek dla polskiego kolejnictwa, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę chroniczne niedofinansowanie transportu kolejowego w Polsce i będącą jego rezultatem postępującą degradację infrastruktury oraz kumulujące się zaległości w naprawach. Znaczna część środków, za które realizowane są inwestycje pochodzi z kredytów, które mimo korzystnych warunków, na jakich zostały udzielone, należy spłacić. Z tego powodu wydaje się zasadne przeanalizowanie efektów tych inwestycji.
PL
Wielkość zużycia energii elektrycznej w transporcie kolejowym jest funkcją wielu zmiennych i zdeterminowana jest jakością stosowanych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które przekładają się na określone koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Stąd też w obszarze zagadnień związanych z racjonalizacją zużycia energii elektrycznej mieszczą się zarówno analizy techniczne, jak i finansowe i ekonomiczne. Oceny globalne powinny uwzględniać wszystkie wymienione uwarunkowania, ponieważ tylko w takim przypadku będą one kompleksowe i wiarygodne.
PL
Opracowanie programu eksploatacyjnego linii kolejowej jest potrzebne do określenia potrzeby modernizacji tej linii. Program taki zawiera wielkość i strukturę obciążenia danej linii kolejowej przewozami pasażerów i ładunków albo ruchem pociągów pasażerskich i towarowych. Dla linii budowanej lub w znacznym stopniu przebudowywanej potrzebne jest określenie wielkości przewozów, a dla linii modernizowanej - bez znacznej zmiany jej roli w sieci kolejowej kraju - potrzebne jest raczej, i możliwe do wykonania, określenie wielkości i struktury ruchu pociągów. Powinno ono dotyczyć odpowiedniego horyzontu czasu, stosownie do potrzeb i możliwości przewidywania przewozów na przyszłość.
PL
Na drogi kolejowe w Niemczech wydawane są rocznie miliardy marek. Problem analizy kosztów był zawsze uwzględniany, ale rzadko z punktu widzenia kosztu cyklu życia. Przy finansowym wsparciu ze strony Fundacji Hermanna i Ellen-Klaprothów podjęte zostały wspólnie na Politechnice w Berlinie (Technische Universitat Berlin) oraz Wyższej Szkole Inżynierskiej w Brandenburgu (Fochhochschule Brandenburg) cztery projekty mające na celu opracowanie metody określenia kosztów cyklu życia nawierzchni kolejowej, przy uwzględnieniu nowych wyników badań dotyczących zachowania się tłucznia, szyn i nawierzchni twardej.
PL
Nowe zasady eksploatacji sieci kolejowej wymagają wprowadzenia instrumentów umożliwiających zarządzającym infrastrukturą szacowanie rozdziału ponoszonych kosztów na ruch pasażerski i towarowy oraz - w miarę obiektywnego rozdziału dysponowanych środków - na podległe zakłady linii kolejowych. Podstawą obu narzędzi powinny być wielkości techniczno-eksploatacyjne, od których w największym stopniu koszty te zależą. W artykule omówiono techniczne podstawy rozdziału kosztów, z uwzględnieniem degradacji drogi kolejowej i wymaganego jej standardu oraz zarysowano koncepcję systemu, którego zastosowanie umożliwiłoby obiektywny rozdział środków na poszczególne zakłady.
EN
New principles of railway system operation requires new means for infrastructure administers enabling costs distribution for passenger and freight traffic and infrastructure institution. The most important for both of them are technical operations volumes. In the article technical bases of the costs distribution, taking into consideration railway degradation and required their standard are talked over; system conception for objective funds distribution on infrastructure and subordinated operation sections is described
EN
The paper presents the numerical analysis of solid and axisymmetric model of railway wheel set. There is assumed acting loads as: service load, assembly load and initial stresses in hardening surface of axle. The component stresses calculated separately for each cases and next combined resultant stresses using superposition. The aim of the paper is the test of estimate the influence of hardening surface of axle on the effort of the railway wheel set. The finite element method is applied.
PL
W ostatnich 20-30 latach stosunek nakładów na prace naprawcze w stosunku do działań zapobiegawczych, dla utrzymania pojazdów szynowych i ich podzespołów w dobrym stanie technicznym, wzrósł średnio z 0,5 do ponad 3. W skali przedstawionej na rysunku 1 odpowiada to zwiększeniu parametru wzrostu z 6 do 8 w czasie, w którym jednocześnie ceny pojazdów wzrosły o oko?o 5.
PL
W artykule przedstawione są działania PKP zmierzające do ograniczenia prądów błądzących poprzez zastosowanie systemu uszynień grupowych w układzie otwartym. Opisano kilkuletnie doświadczenia eksploatacyjne ze stosowania tego systemu w warunkach PKP, wpływ tego systemu na prądy błądzące, jak też inne wymagania i uwarunkowania z tym związane.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.