Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  eksmisja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Od 15 kwietnia 2022 r. przestał obowiązywać art. 15zzu ust. 1 tzw. ustawy antycovidowej1, który nie pozwalał na przeprowadzenie eksmisji - nawet w sytuacjach, gdy stan budynku zagrażał życiu i zdrowiu lokatorów.
PL
Zasoby mieszkaniowe kraju, według stanu na koniec 2018 r., liczyły 14,6 mln mieszkań, o łącznej powierzchni użytkowej 1084,2 mln m2, w których znajdowało się 55,9 mln izb. W tej liczbie zasoby komunalne stanowiły 840,4 tys. mieszkań, to jest niecałe 5,8% ogółu zasobów mieszkaniowych w Polsce.
PL
Choć w Polsce eksmisja "na bruk", czyli bez prawa do lokalu socjalnego lub tymczasowego, jest niedopuszczalna, to nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów idzie właśnie w tym kierunku.
PL
Eksmisja to wykonanie orzeczenia sądowego, które rozwiązuje stosunek prawny uprawniający do używania lokalu oraz nakazuje opróżnienie lokalu. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu mieszkalnego sąd orzeka, czy osoba, której nakaz dotyczy, ma prawo do otrzymania lokalu socjalnego, czy też nie.
EN
The article discusses the issue of the obligation on municipalities to provide temporary living quarters (temporary residential premises) to people who have not been granted the right to social housing or substitute accommodation by the court. This obligation, implemented as part of the municipality’s own task, has been characterised by a broad outline of its legal background and a practical presentation of the problems of managing municipal property resources. Statutorily prescribed ways of creating housing resources of the municipality contributed to presenting the discussed issues as one of the aspects of the management of municipal property resources.
PL
Artykuł omawia kwestię obowiązku gmin do udostępniania lokali tymczasowych, osobom, którym nie zostało przyznane, przez sąd, prawo do lokali socjalnych lub lokali zastępczych. Charakter tego obowiązku, realizowanego w ramach zadań własnych gminy, cechuje szeroki zakres jego prawnego tła i praktycznej prezentacji problemów związanych z zarządzaniem zasobami komunalnymi. Ustawowo określone sposoby tworzenia zasobów komunalnych gminy przyczyniły się do przedstawienia omawianych zagadnień, jako jeden z aspektów zarządzania zasobami komunalnymi i nieruchomościami.
PL
Jak samorządy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe mieszkańców o niskich dochodach i osób bezdomnych, sprawdziła Najwyższa Izba Kontroli. Choć problemy z zakwaterowaniem tej ostatniej grupy są w gminach rozwiązywane na bieżąco, to w przypadku budowania i przekazywania lokali socjalnych samorządy nie mają się czym pochwalić. Sytuacja w gminach jest w tym aspekcie wręcz tragiczna.
PL
Analizując rozwiązania normatywne przewidziane w kolejnych ustawach dotyczących lokali mieszkalnych, należy zauważyć, że nie zawsze występowała ochrona przed eksmisją z lokalu mieszkalnego bez zapewnienia pomieszczenia, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Według Ustawy z 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (DzU nr 10, poz. 59, ze zm.) eksmisja następowała w trybie egzekucji administracyjnej. W sytuacji, gdy osobie wezwanej do opuszczenia lokalu przysługiwało prawo do lokalu zastępczego, organ administracji państwowej był zobowiązany takowy wskazać, w pozostałych zaś przypadkach - pomieszczenie zastępcze.
8
Content available remote Zakaz eksmisji na bruk a kredyty hipoteczne
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.