Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  efekt szklarniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Szkło jako materiał budowlany wciąż pozostaje symbolem postępu i nowoczesności. Szczególny podziw, wśród tego typu struktur wzbudzają budynki wielkoskalarne. Jednocześnie jednak w budynkach takich pojawiają się problemy natury użytkowej, a w szczególności problem utrzymania właściwych warunków mikroklimatycznych spowodowany efektem szklarniowym. Problematyka ta została omówiona w 1 części artykułu, zamieszczonej w numerze 12/2006. W kształtowaniu budynków wielkoskalarnych jako struktur szklarniowych znaczenie mają zagadnienia projektowe o szerokim charakterze, począwszy od makroskali architektonicznej (np. otoczenie, lokalizacja) na detalach skończywszy (np. elementy zacieniające).
PL
Fascynacja szkłem we współczesnej architekturze osiąga swe apogeum w tworzeniu całkowicie przeszklonych budynków, stanowiących swoisty rodzaj struktur szklarniowych. Szkło jako materiał budowlany wciąż pozostaje symbolem postępu i nowoczesności. Szczególny podziw, wśród tego typu struktur wzbudzają budynki wielkoskalarne, w których zalety szkła jako elementu budowlanego, ale i artystycznego środka wyrazu, wyrażają się najpełniej. Jednocześnie jednak w budynkach takich, jak żadnych innych, pojawiają się problemy natury użytkowej, a w szczególności problem utrzymania właściwych warunków mikroklimatycznych spowodowany efektem szklarniowym. Do rozwiązania pozostają też inne kwestie użytkowe, jak kontrola dostępu światła słonecznego, kontakt wzrokowy z otoczeniem – problemy, które nigdzie indziej nie występują z taką mocą. Budynki takie stanowią wielkie wyzwanie dla rzeszy projektantów, technologów i konstruktorów. Implikują jednak nietuzinkowe rozwiązania, które w wielu przypadkach popychają współczesną architekturę naprzód i z tego względu warte są przytoczenia.
PL
W dzisiejszych czasach szukamy rozwiązań pozwalających zrealizować obiekty budowlane tanio, przy jednoczesnym wykorzystaniu czynników środowiska naturalnego. Jednym z najistotniejszych jest energia słoneczna. Dzięki przezroczystym przegrodom (świetliki punktowe i naświetla połaciowe) obniżamy koszty oświetlenia i ogrzewania (efekt szklarniowy). Nie bez znaczenia jest też wykorzystanie do oświetlenia naturalnego światła słonecznego zdrowszego dla oczu od oświetlenia sztucznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.