Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dzikie wysypisko śmieci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Proceder porzucania odpadów na tzw. dzikich wysypiskach, zapełnionych halach magazynowych, w opuszczonych budynkach i placach nie są nowym problemem ani dla organów Inspekcji Ochrony Środowiska ani dla władz samorządowych. W statystykach obserwuje się natomiast wzrost odnotowywanych przypadków pozostawianych ładunków, stających się powoli bombą ekologiczną nafaszerowaną całą tablicą Mendelejewa.
PL
Na terenach administracyjnych Poznania strażnicy miejscy rocznie ujawniają ponad 500 dzikich wysypisk śmieci. Od szeregu lat poziom ten jest podobny, z tą jednak różnicą, że dawniej zdecydowaną większość śmietnisk stanowiły odpady komunalne zmieszane (tzw. kuchenne) oraz stare meble, natomiast obecnie prym wiodą odpady budowlane i części samochodów. Nielegalnie wyrzucane odpady nadal stanowią poważny problem społeczny. Jak mu zaradzić?
PL
Zagłębiając się w polskie lasy można zauważyć między drzewami większe lub mniejsze stosy śmieci. Nie są od nich wolne również tereny Natura 2000. Istotnym jest określenie ile tych odpadów znajduje się w lasach i jakiego są rodzaju. W roku 2010 i 2011 przeprowadzono działania na terenie lasów gminy Ostrów Mazowiecka, które miały na celu między innymi określenie położenia śmietnisk i ich wielkości. Dane zebrane przy użyciu techniki GPS zostały wprowadzone do systemu GIS (Geographical Information System). Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie analiz przestrzennych badanego zjawiska. Ocenę porównawczą stanu zaśmiecenia tych samych terenów wykonano w roku 2014, po rocznym obowiązywaniu nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uchwalonej w roku 2013 [1].
EN
Out of all the people who visit Polish forests, not even one would fail to notice the trash, so often hidden here and there between the trees. Nature 2000 area is not free of it either. It is essential to define how much and what kind of litter is in these forests. Operations where carried on in 2010-2011 on the grounds of the Ostrów Mazowiecka community forests in order to determine the trash location and its amount. Data gathered thanks to the GPS techniques where inserted into the GIS system. This greatly helped in carrying out spatial analysis of the phenomenon under investigation. Comparative assessment of the state of littering the same areas were made in 2014, after one year of binding force of a new law on maintaining cleanliness and order in municipalities enacted in 2013.
PL
Dzikie wysypiska śmieci czy podrzucanie odpadów do osiedlowych pojemników to nadal w Poznaniu częste problemy, które mieszkańcy zgłaszają do straży miejskiej. Tylko w 2010 r. poznańscy strażnicy realizowali ponad 23 tys. interwencji dotyczących zaniedbań porządkowych. W wyniku podjętych działań ujawnili ponad 400 nielegalnych wysypisk odpadów komunalnych, zalegających w zdecydowanej większości na terenach miejskich.
PL
Pomimo licznych kontroli nieruchomości, przeprowadzanych przez strażników miejskich z Poznania, i setek nakładanych mandatów za naruszanie przepisów szeroko pojętej ochrony środowiska daleko nam jeszcze do ideału. Dzikie wysypiska śmieci, bałagan w kamienicach wielokondygnacyjnych czy duszący i nieprzyjemny dym z kominów - to w okresie jesienno-zimowym najczęściej powtarzające się zgłoszenia mieszkańców.
PL
Od lat pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie odbioru i transportu odpadów a władzami samorządowymi toczy się spór o to, kto powinien być właścicielem strumienia odpadów wytwarzanych na terenie gminy. Jak podkreślają samorządowcy, ustawowy zapis o referendum jest tylko pozornym kompromisem między interesami obu grup.
PL
Prawie 1,5 mln zł z budżetu miasta Poznania corocznie przeznacza się na sprzątanie dzikich wysypisk śmieci, zlokalizowanych na tych terenach miejskich, które nie mają przydzielonego podmiotu odpowiedzialnego za czystość. Kolejne setki tysięcy złotych z kieszeni podatników wydawane są na sprzątanie lasów komunalnych, parków i pasów drogowych.
PL
Istotnym problemem dla gospodarki narodowej jest istnienie grupy osób, która uchyla się od ponoszenia kosztów zorganizowanego usuwania z gospodarstw domowych wytwarzanych przez siebie odpadów komunalnych. Jeżeli postępowanie dla ochrony środowiska przyrodniczego wymaga nakładów czasu i energii lub powoduje wzrost kosztów finansowych, to bardzo często nie jest realizowane.
PL
Mimo postępów w gospodarce odpadami ciągle poważnym problemem są w Polsce dzikie wysypiska śmieci. Wciąż nie ma pełnego rozpoznania tego zjawiska, zwłaszcza w warstwie jego uwarunkowań. Można przyjąć, że charakter tego problemu na terenie dużych miast jest inny niż na terenach wiejskich, o niskim poziomie organizacji gospodarki odpadami.
PL
Dzikie wysypiska śmieci w lasach i przy drogach, spalanie różnego rodzaju odpadów w piecach czy podrzucanie ich w okolice ogólnodostępnych pojemników - taki obraz polskich gmin nie zmieni się, dopóki nie zacznie być przestrzegane prawo. Na szczęście w wielu miejscowościach wypowiedziano wojnę wszystkim, którzy nie realizują ustawowych obowiązków.
PL
Bydgoska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła, jak stałymi odpadami komunalnymi gospodarowało 45 gmin z 8 województw. Kontrolą, która miała pozwolić na ocenę realizacji polityki i ustawowych obowiązków gmin w tym zakresie, został objęty okres od stycznia 1999 r. do I półrocza 2001 r. Sprawdzono także sposób wydatkowania środków na obiekty związane z zagospodarowaniem odpadów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.