Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dystrybucja energii elektrycznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
EN
After the rapid increase in the population demography and industrial revolution, many researchers focus on maintaining the balance between the consumption and the production; in this regard, decentralized production plays an important role to achieve this balance, because of its technical economic aspect such as power losses reduction and voltage profile improvement. These advantages can better exploited through the optimal assessment of Distributed Generation (DG). This paper is interested in the study of the optimal location and size of one and multiple DG based on photovoltaic solar sources PV-DG in Radial Distribution Network (RDN) using the Time Varying Acceleration Particle Swarm Optimization Algorithm (TVA-PSO). This algorithm implemented to maximize the Multi-Objective Functions (MOF) based on the Environmental Pollution Reduction Level (EPRL), the Voltage Deviation Level (VDL), Active Power Loss Level (APLL), the Net Saving Level (NSL), and finally the Short Circuit Level (SCL). The proposed method is tested on the standard IEEE 33-, 69-and 118-bus RDN. Outcomes proves that the proposed TVA-PSO is more efficient to solve the optimal allocation of multiple DGs with high convergence rate and minimum power loss reduction.
PL
W roku 2022, cena energii elektrycznej wzrosła o ponad 50% w stosunku do cen obowiązujących i przyjętych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie w poprzedniej taryfie za wodę i ścieki. Spółka radziła sobie z tym wzrostem poprzez wprowadzanie ograniczeń w wydatkach do poziomu zabezpieczającego ciągłość świadczenia usług. Jednakże, dodatkowo nastąpił znaczący wzrost opłat za dystrybucję energii elektrycznej, który skonsumował wprowadzane ograniczenia.
PL
W listopadzie 2018 roku w Warszawie odbyły się warsztaty PolEx2018, zorganizowane przez PSE S.A. oraz SANS Institute, NERC, ICS Lab ze Stanów Zjednoczonych przy wsparciu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. W szkoleniach wzięło udział łącznie 400 osób. Wśród uczestników 81 proc. stanowili specjaliści z obszaru cyberbezpieczeństwa. Tylko 14 proc. deklarowało znajomość zagadnień bezpieczeństwa przemysłowego ICS. Bardzo ważnym elementem był udział kadry kierowniczej odpowiedzialnej za obszar cyberbezpieczeństwa, które stanowiło 5 proc. uczestników PolEx. Największą grupę, bo 43 proc. uczestników szkolenia, reprezentowały firmy dystrybuujące energię elektryczną. Natomiast operatorów przesyłowych reprezentowało 37 proc. szkolących się podczas PolEx. W szkoleniu wzięli udział reprezentanci firm z Polski, Litwy, Estonii, Niemiec, ze Stanów Zjednoczonych i ze Szwajcarii. Zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni są jednymi z najpoważniejszych dla sektora elektroenergetycznego. Wynika to zarówno z coraz większego znaczenia technologii informacyjnych i automatyzacji w codziennej pracy systemów elektroenergetycznych, lecz także z coraz doskonalszych narzędzi, którymi dysponują przestępcy. W artykule na przykładzie szkolenia PolEx omówiono współpracę firm z sektora dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej oraz instytucji państwowych w zakresie przeciwdziałania cyberzagrożeniom.
EN
Cyber threats are among the biggest risks for the electricity sector. This results both from the growing importance of information technology and automation in the daily operation of power systems, but also from new tools available to criminals. The article discusses the cooperation of electricity distribution and transmission companies in counteracting new threats.
PL
Organizacja techniki prac pod napięciem (PPN) na urządzeniach prądu przemiennego 50 Hz o różnych poziomach napięcia nie jest objęta w Polsce systemowym rozwiązaniem. Krajowe koncerny energetyczne kształtują ją pod kątem własnych możliwości starając się poprawić jakość i efektywność pracy sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. W artykule zamieszczono aktualny przegląd osiągnięć i zamierzenia rozwojowe w technice PPN w sieciowej energetyce zawodowej.
PL
W artykule zostanie wyjaśniony problem oraz metodyka jego rozwiązania spełniająca regułę n+1, która w odniesieniu do zasilania urządzeń przeciwpożarowych jest wymogiem obligatoryjnym.
PL
Zgodnie z treścią art. 23 ust. 2a i 2c ustawy – Prawo energetyczne, Prezes URE sporządza i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, co 2 lata, w terminie do 30 czerwca danego roku, raport przedstawiający i oceniający: 1) warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, 2) realizację planów, o których mowa w art. 16 ust. 2 i 4 ustawy ‒ Prawo energetyczne, z uwzględnieniem zamierzeń inwestycyjnych wynikających ze sprawozdania, o którym mowa w art. 15b ust. 3 tej ustawy, w dalszej części zwany także „raportem”. Raport ten, zgodnie z treścią przywołanego wyżej przepisu, swym zakresem obejmuje funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego i gazowego oraz informacje o projektach inwestycyjnych znajdujących się w obszarze zainteresowania Unii Europejskiej. Tegoroczny raport przedstawia i ocenia warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w latach 2017-2018 w zakresie wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej i paliw gazowych oraz realizację planów rozwoju operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych elektroenergetycznych i gazowych, z uwzględnieniem zamierzeń inwestycyjnych wynikających ze sprawozdań z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i paliw gazowych.
PL
W dniu 11 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie o sygn. akt VII AGa 243/18 ("Wyrok VII AGa 243/18"), w której autor niniejszego artykułu reprezentował powodowe przedsiębiorstwo energetyczne ("Operator"). Uwzględniwszy zarzuty apelacji pełnomocnika powoda, sąd uchylił wyrok sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Według autora uzasadnienie tego orzeczenia zasługuje na szczególną uwagę, zwłaszcza, że przy publikowaniu go w najważniejszych systemach informacji prawnej osoby tezujące nie wychwyciły istoty problemu. A problem ten jest złożony i potencjalnie istotny dla całej branży energetycznej, bowiem może dotyczyć nie tylko operatorów sieci dystrybucyjnych, ale potencjalnie również każdego odbiorcy.
PL
W ramach zaszłości historycznych i dawnych systemów regulacyjnych nadal funkcjonuje w Polsce wiele zakładów przemysłowych posiadających własne sieci dystrybucyjne i własnych odbiorców. Inwestorzy lokujący kapitał w nowo powstałych biurowcach w ramach strategii inwestycyjnych i optymalizacji kosztów energii elektrycznej poszukują możliwości zakwalifikowania wewnętrznych sieci jako sieci dystrybucyjnych, co umożliwia uzyskanie koncesji na dystrybucję energii elektrycznej. Podobne rozwiązania stosują kompleksy mieszkaniowe czy galerie handlowe. Co łączy wszystkie wyżej wymienione podmioty? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta - każdy z nich mógłby być kwalifikowany jako Operator Systemu Dystrybucyjnego w zamkniętym systemie dystrybucyjnym (OSDn). I każdy z nich oczekuje na uporządkowanie regulacyjne w tym zakresie.
PL
W KSE funkcjonują liczne przedsiębiorstwa, realizujące różne zakresy działalności energetycznej. Zgodnie z zasadą unbundlingu, przedsiębiorstwa energetyczne odrębnie organizują i prowadzą działalność polegającą na wytwarzaniu, przesyłaniu lub dystrybucji oraz obrocie energią elektryczną. Istnieje jednak w gospodarce polskiej liczna grupa przedsiębiorstw energetycznych mających odmienny status. Nie dość, iż łączą w sobie działalność konkurencyjną i regulowaną, czyli dystrybucję i obrót energią, to dodatkowo występują w dwojakiej roli: jako odbiorca energii i jednocześnie jej dystrybutor (a niejednokrotnie także sprzedawca energii). Działalności w zakresie sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej podmioty te prowadzą na skalę ograniczoną pod względem wolumenu, wartości energii, a w szczególności obszaru. Mowa o zamkniętych systemach dystrybucyjnych (ZSD).
PL
Zgodnie z treścią art. 23 ust. 2a i 2c ustawy – Prawo energetyczne, Prezes URE w zakresie funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i gazowego oraz informacji o projektach inwestycyjnych znajdujących się w obszarze zainteresowania Unii Europejskiej, sporządza i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, co 2 lata, w terminie do 30 czerwca danego roku, raport przedstawiający i oceniający: 1) warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, 2) realizację planów, o których mowa w art. 16 ust. 2 i 4 ustawy ‒ Prawo energetyczne, z uwzględnieniem zamierzeń inwestycyjnych wynikających ze sprawozdania, o którym mowa w art. 15b ust. 3 tej ustawy, w dalszej części zwany także „raportem”.
PL
Zgodnie z treścią art. 23 ust. 2a ustawy – Prawo energetyczne, Prezes URE w zakresie funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i gazowego oraz informacji o projektach inwestycyjnych znajdujących się w obszarze zainteresowania Unii Europejskiej, sporządza i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej i paliw gazowych oraz realizacja przez operatorów systemu elektroenergetycznego i gazowego planów rozwoju uwzględniających zaspokojenie obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną i paliwa gazowe 4 Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki nr 3 (93) 30 września 2015 RAPORT PREZESA URE WARUNKI PODEJMOWANIA I WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W ZAKRESIE WYTWARZANIA, PRZESYŁANIA LUB DYSTRYBUCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ I PALIW GAZOWYCH co 2 lata, w terminie do 30 czerwca danego roku, raport przedstawiający i oceniający: 1) warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, 2) realizację planów, o których mowa w art. 16 ust. 2 i 4, z uwzględnieniem zamierzeń inwestycyjnych wynikających ze sprawozdania, o którym mowa w art. 15b ust. 3, w dalszej części zwany także „raportem”.
12
Content available Electricity Distribution Effectiveness
EN
This paper discusses the basic concepts of cost accounting in the power industry and selected ways of assessing the effectiveness of electricity distribution. The results of effectiveness analysis of MV/LV distribution transformer replacement are presented, and unit costs of energy transmission through various medium-voltage line types are compared. The calculation results confirm the viability of replacing transformers manufactured before 1975. Replacing transformers manufactured after 1975 – only to reduce energy losses – is not economically justified. Increasing use of a PAS type line for energy transmission in local distribution networks is reasonable. Cabling these networks under the current calculation rules of discounts for excessive power outages is not viable, even in areas particularly exposed to catastrophic wire icing.
PL
W artykule rozważono wybrane zagadnienia z zakresu rachunku kosztów oraz sposobów wykorzystywanych do oceny efektywności w elektroenergetyce. Przedstawiono wyniki analizy efektywności wymiany transformatorów dystrybucyjnych SN/nn oraz porównano jednostkowe koszty przesyłania energii, przy wykorzystaniu różnych typów linii średniego napięcia. Wyniki obliczeń potwierdzają opłacalność wymiany transformatorów wyprodukowanych przed 1975 rokiem. Wymiana transformatorów wyprodukowanych po 1975 roku – tylko w celu ograniczenia strat energii – nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego. Jeśli chodzi o przesyłanie energii w terenowych sieciach rozdzielczych, to zasadne jest bardziej powszechne wykorzystywanie linii typu PAS. Kablowanie tych sieci przy obecnych zasadach naliczania bonifikat za przekroczenie dopuszczalnych czasów przerw w zasilaniu nie jest opłacalne, nawet na terenach szczególnie narażonych na występowanie katastrofalnego oblodzenia przewodów.
PL
Dystrybucja energii elektrycznej wymaga niezawodnej pracy urządzeń. Aby energia elektryczna dostarczana była bez przerw do klientów, konieczna jest właściwa eksploatacja stacji linii, transformatorów i aparatury rozdzielczej na wszystkich poziomach napięcia. Urządzenia, chociaż systematycznie modernizowane wymagają okresowych oględzin, przeglądów, pomiarów a w przypadku awarii niezwłocznej naprawy.
EN
Distribution of electricity requires reliable operation of the equipment. For electricity was supplied without interruption to customers, it is necessary to proper operation of the station, lines, transformers and switchgear at all voltage levels. Devices, although systematically modernized require periodic inspection, maintenance, measurement, and in case of failure of immediate repair.
15
Content available remote A Fast Harmony Search Algorithm for solving Economic Dispatch problem
EN
The Harmony Search Algorithm (HSA) is a newly developed meta-heuristic that uses a stochastic random search. The HSA is simple in concept, few in parameters and easy in implementation. Moreover, it does not require any derivative information. These features increase the applicability of the HSA, particularly in power system applications, where the problems have a large amount of variables and constraints. In this paper, a Fast method based on Harmony Search Algorithm (FHSA) for solving Economic Dispatch (ED) problem is proposed. The performance of FHSA is investigated and compared with HSA, Improved HSA (IHSA), Global HSA (GHSA) and Matpower method. Numerical results reveal that FHSA can find optimum solutions with reduced number of “improvisations” when compared to the other methods.
PL
Harmony Search Algorithm jest metodą meta-heurystyczną wykorzystującą poszukiwanie stochastyczne. Jest prosty w użyciu i nie wymaga informacji cząstkowej. Dlatego jest obecnie stosowany w optymalizacji systemów zasilania, gdzie problem składa się z wielu danych. A artykule przestawiono możliwość wykorzystania algorytmu do rozwiązania problemu ekonomicznego rozsyłu energii. Porównano różne metody. Wyniki wskazują, że szybki algorytm HSA pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie z ograniczoną liczbą "improwizacji".
16
Content available remote Characteristics of logistic balance in transport networks
EN
The report presents issues of logistic balance in transport networks. The analysis of functioning of these networks constitutes one of the major factors influencing the costs of transport by delivering goods and energy products to the ultimate receivers. It is also crucial for taking the right decisions. Such analysis can be made with usage of logistic method or based on calculations of mathematical description of the network. Regardless of the method chosen, the analysis enables to choose the optimal solution that leads to increased efficiency of the transport networks. The methodology described in the article was designed for energy distribution network. The starting point is the scheme of the 110 kV network with indication of supply points (points of energy purchase of the company) and points of distribution (points of sale to the ultimate receiver). It was assumed that external supply points are located by intersections of the supply line and the contour of the distribution company area. The points of internal supply constitute the stations of the highest voltage - their location describe co-ordinates from the scheme. Additional data related to the distribution company include energy supplied to the point s of purchase and sale and co-ordinates of points of energy collection. Apart from that the analysis referring to the networks of the lower voltage has been presented that depicts recording of the networks in raster and vector forms. The ultimate objective of the presented research is to develop the complex methodology for implementation of efficient operation of various transport systems in the country's economy.
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia poszukiwania zrównoważenia logistycznego w sieciach transportowych. Analizy funkcjonowania tych sieci to jeden z najbardziej ważnych czynników dotyczących poziomu kosztów transportowych przy dostarczaniu towarów lub czynników energetycznych do odbiorcy. Jest to niezbędne także dla podejmowania właściwych decyzji. Takie oszacowanie może być wykonane za pomocą logistycznej metody, albo za pomocą obliczeń opartych o matematyczny zapis sieci. Bez względu na zastosowaną metodę analizy dostarczają podstawy do tworzenia optymalnego rozwiązania, pozwalającego na podnoszenie sprawności sieci transportowych, niezależnie jaki charakter ma rozpatrywany przesył. Proponowana w artykule metodologia została opracowana w odniesieniu do sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej. Punktem wyjścia do analiz jest geograficzny schemat sieci 110 kV z zaznaczeniem punktów zasilania (punkt zakupu energii przez spółkę), punktów dystrybucji - odbioru (punkt sprzedaży energii końcowemu odbiorcy.) Przyjęto, że zewnętrzne punkty zasilania są umieszczone przy punktach przecięcia linii zasilającej z konturem obszaru spółki dystrybucji. Punkty wewnętrznego zasilania to stacje najwyższych napięć, dla nich lokalizację określają współrzędna położenia tych stacji na schemacie. Dodatkowe dane dotyczące spółki dystrybucyjnej obejmują energię dostarczoną do punktów zakupu i sprzedaży oraz współrzędne punktów odbioru energii elektrycznej. Ponadto zaprezentowano analizy odnoszące się do sieci niższych napięć, pokazując zapis tych sieci w formie rastrowej i wektorowej. Celem ostatecznym prezentowanych badań jest wypracowanie kompleksowej metodologii wdrażania innowacyjnej efektywności pracy różnorodnych systemów transportowych w gospodarce państwa.
PL
Ogłoszone w 1997 roku Prawo Energetyczne spowodowało automatyczne powstanie w Polsce kilkuset nowych „Przedsiębiorstw Energetycznych”. Takim przedsiębiorstwem energetycznym stała się również PCC Rokita S.A., ze swoimi kilkunastoma kilometrami linii napowietrznych 110 kV i kilkudziesięcioma kilometrami linii kablowych 6 kV wraz z trzydziestoma stacjami wysokiego i średniego napięcia - a nie są to wielkości szokujące, bo są w Polsce dużo więksi.
PL
Omówiono prawną i organizacyjną restrukturyzację przedsiębiorstw zajmujących się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej. Przedstawiono wymagane działania zapewniające wprowadzenie konkurencyjnego rynku energii oraz rolę nadzoru właścicielskiego i zarządzania korporacyjnego w przedsiębiorstwach Skarbu Państwa.
EN
The paper presents legal and organizational restructuring of enterprises busy with electric power transmission and distribution. Action required to bring into effect the free power market and role of supervising and corporate management in Treasury enterprises - are presented.
20
Content available remote Analiza ekonomaiczna dystrybucji energii elektrycznej w wybranych spółkach
PL
Koszty w spółce dystrybucyjnej są zestawiane w różnych przekrojach. Typowe układy, tj. kalkulacyjny, rodzajowy, dzielący koszty na stałe i zmienne, stanowią podstawę wyznaczania kosztów logistycznych. Szczególne znaczenie w energetyce mają koszty przesyłu energii elektrycznej, które można określić jako koszty dystrybucji. Są to wszystkie rodzane kosztów związane z dostarczaniem energii elektrycznej do jej odbiorców na poszczególnych poziomach napięciowych w ramach danej spółki dystrybucyjnej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.