Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dyrektywa WEEE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono w sposób poglądowy historię produktu, na przykładzie kas fiskalnych, uwzględniając ekoinnowacyjną technologię wytwarzania, która ogranicza negatywne oddziaływanie na środowisko oraz gwarantuje bezpieczeństwo, a także ergonomiczność produktu (właściwe dostosowanie do człowieka), która wpływa pozytywnie na jego funkcjonalność i użyteczność oraz zaspokaja potrzeby estetyczne i komfort użytkowania.
EN
It present in article, to visual manner, history of product, on example of fiscal cash registers, taking into consideration ecoinnovative technology fabricate which limits negative interaction on environment and safety guarantees, as well as ergonomic product (proper (suitable) fitting for person), which effects on its funcionality positively and utility and it alleviates esthetic requirements and comfort of use.
PL
Jeden z najbardziej ciekawych i najtrudniejszych procesów legislacyjnych na poziomie Unii Europejskiej dotyczący gospodarowania odpadami zakończył się w grudniu 2011 r. porozumieniem pomiędzy Radą a Parlamentem UE.
PL
Problemy branży odpadowej znane są wszystkim i wielokrotnie były opisywane, również w „Recyklingu”, chociaż, co oczywiste, przyczyny niezadowalającego stanu systemu oraz recepty na uzdrowienie są często różne. Na łamach „Recyklingu” rozpoczęła się dyskusja o niezbędnych zmianach w przepisach polskiego prawa regulującego rynek odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Niewątpliwym zaproszeniem do prezentacji poglądów i zgłaszania propozycji był artykuł ministra Piotra Woźniaka („Recyklingu” 6/2012). Jako przedsiębiorcy działający na rynku gospodarki odpadami ZSEE: zbierający, przetwarzający czy prowadzący procesy odzysku i recyklingu, postawiliśmy sobie niezwykle trudne zadanie wypracowania i prezentacji maksymalnie zobiektywizowanego stanowiska praktyków w kontekście prac nad transpozycją nowej dyrektywy do polskiego prawa.
PL
Statystyki podają, że każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wytwarza przeciętnie ponad 500 kg odpadów rocznie, z czego ok. 17-20 kg to odpady elektryczne i elektroniczne. Nieprzetworzone negatywnie oddziaływują na ludzkie zdrowie i środowisko. Z tego względu zarządzanie tymi odpadami jest bardzo ważne, a wręcz konieczne.
PL
Żaden akt prawny nie daje całościowej odpowiedzi na pytanie dotyczące recyklingu elektronicznych i elektrycznych części pojazdów samochodowych. Tymczasem dyrektywy europejskie nakładają na państwa członkowskie (od 2006 r.) obowiązek zbiórki złomu elektronicznego i elektrycznego w wysokości 4 kg na mieszkańca.
EN
Worldwide a lot of regulations are affecting the business transactions of all companies within the electronic and electrical industry. The special consequence of two of these regulations from the European Union - namely the WEEE directive 2002/96/EC (waste electrical and electronic equipment) and the RoHS directive 2002/95/EC (restriction of the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment) - will be described below. But not only the European Union is implementing such legislation. That is why also an overview of similar regulations from outside Europe will be presented.
PL
Hewlett-Packard jest firmą, która od lat jest zaangażowana w różnego rodzaju inicjatywy ekologiczne, których celem jest zmniejszenie wpływu jej produktów na środowisko naturalne. HP projektując swoje produkty od lat stara się je tworzyć z myślą o środowisku uwzględniając zasadę "Projektowanie dla Środowiska". Program ten stanowi podstawę optymalizacji standardów ekologicznych charakteryzujących produkty HP. Oprócz elementarnych zasad, jakimi są spełnienie wymagań prawnych i norm bezpieczeństwa, HP stawia sobie za cel projektowanie produktów pochłaniających mniej materiałów, energooszczędnych i łatwo poddających się recyklingowi przy jednoczesnym zachowaniu użytkowych funkcji produktu. Dlatego też nowe wymagania wynikające z prawa ochrony środowiska, które jest teraz wprowadzane lub będzie w najbliższej przyszłości wdrażane nie będzie dla firmy HP stanowiło żadnych problemów.
EN
Hewlett-Packard is environmentally friendly company, which for many years pay the special attention for solutions in the area of environment. In 1992 the company has launched to its policy the program "Design for Environment". Basic of this program are covered significantly with basis incorporated in WEEE, RoHS and EuP directives, however the WEEE directive has enforced in 2005 (in a few countries) and the other directives - RoHS and EuP will enter into force in the foreseeable future. The "Design for Environment" program is a basis for the optimalization of ecological standards which characterizes HP's products. The environmental protection is strongly considered already on the design phase while HP analyses in details product lifecycle. The network of Product Stewards has been developed within this project. Its main task is the cooperation with designers, research and developments teams and users. This is the group in charge of continuous stimulation of improvement of HP's products and their affect for the environment. Team of Product Stewards together with the Environmental Business Management Organisation monitor the environmental law since many years in order to adjust HP's products to the law and market demands.
PL
Mamy nową ustawę opierającą się na zasadzie odpowiedzialności przemysłu za odpady powstałe z ich produktów. Ustawa jest implementacją dyrektywy 2002/96/WE z 27 stycznia 2003 r. Każdy kraj członkowski (w tym również te kraje, które wstąpiły do Unii 1 maja ubiegłego roku) miał obowiązek wdrożenia jej do swojego prawa do 13 sierpnia 2004 r.
PL
Wraz z rozwojem techniki wzrasta ilość sprzętu elektronicznego i elektrycznego wykorzystywanego w gospodarstwach domowych, biurach itp. Dlatego od paru lat zagospodarowanie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego stanowi problem, który próbuje się rozwiązywać.
PL
Jedną z dyrektyw, która powinna obowiązywać w Polsce już od sierpnia 2004 r., jest Dyrektywa o odpadach sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) z 27 stycznia 2003 r. (2002/96/EC). Rząd polski i przedsiębiorcy bezpośrednio zainteresowani kształtem, w jakim zostanie ona zaimplementowana, wiedzieli już w 2003 r. o konieczności jej wdrożenia ...
PL
Dyrektywa WEEE nakłada na państwa członkowskie, w tym Polskę, obowiązek selektywnego zbierania, odzysku oraz recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pod pojęciem sprzętu elektrycznego i elektronicznego są rozumiane te urządzenia, obojętnie jakiego przeznaczenia, dla których funkcjonowania potrzebna jest energia elektryczna pochodząca z sieci lub baterii.
PL
Głównym zadaniem stowarzyszenia Ceced Polska na rok 2004 jest praca nad właściwym wdrożeniem dyrektywy WEEE 2002/96 do polskiego systemu prawnego. Ceced Polska jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD.
PL
W niniejszym artykule dyrektywy WEEE (ang. Waste Electrical and Electronic Equipment) - dyrektywa o odpadach z urządzeń elektrycznych i elektronicznych i RoHS (ang. Reduction of Hazardous Substances in Electrical and Electronic Equipment) - dyrektywa o ograniczeniu stosowania substancji niebezpiecznych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych zostaną omówione z perspektywy ekologicznie efektywnego wdrożenia, tzn. mając na celu osiągnięcie maksymalnego zysku ekologicznego przy zastosowaniu minimum kosztów. Stricte prawne i dosłowne wprowadzenie w życie dyrektyw WEEE i RoHS mogłoby prowadzić do wyników dalekich od optymalnych, a w niektórych przypadkach mogłoby okazać się nawet antyekologiczne przy niepotrzebnie wysokich kosztach. Sytuacja ta nie jest zgodna z początkowymi założeniami dyrektyw i należy zaproponować alternatywy ulepszeń.
PL
Coraz mniej czasu pozostało nam do 1 maja 2004 r. Będziemy wtedy świętować podwójnie: Święto Pracy i święto przystąpienia do Unii Europejskiej. Od naszego przygotowania zależy, które z tych świąt będzie obchodzone radośniej. Obecnie w polskim prawie w zakresie gospodarki odpadami pozostają obszary nieuregulowane, nie wspominając już o niezbędnej nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców. Niezależnie od zapewnień przewodniczącego Sejmowej Komisji Europejskiej o wysiłkach czynionych przez polskich parlamentarzystów w dziedzinie dostosowania prawa polskiego do europejskiego nie możemy się spodziewać, że w momencie wejścia do Unii Europejskiej wszystko już będzie dobrze.
PL
Środowisko zajmuje ważne miejsce w programach politycznych Unii Europejskiej. Podjęte zostały przede wszystkim kroki w kierunku stworzenia dyrektyw i odpowiednich strategii mających na celu minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Temat ten jest przedmiotem m.in. dyrektywy o odpadach z urządzeń elektrycznych i elektronicznych WEEE (ang. Waste Elecrical and Electronic Equipment), dyrektywy o ograniczeniu stosowania substancji niebezpiecznych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych RoHS (ang. Reduction of Hazardous Substances), projektu zintegrowanej polityki produktu IPP (ang. Proposal on Integrated Product Policy) oraz projektu dyrektywy o nieszkodliwości dla środowiska urządzeń elektrycznych i elektronicznych EuP (ang. Proposal Directive on Environmental Conformity of Electronic and Electric Equipment).
PL
Do 13 sierpnia br. ma być transponowana na grunt polski dyrektywa WEEE 2002/96, odnosząca się do zużytych wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Jako osoba nowa w branży muszę stwierdzić, iż środowisko recyklingu jest dość hermetyczne i mało zrozumiałe dla przeciętnego obywatela. Przede wszystkim trudny jest dostęp do jasnych definicji podstawowych pojęć - znaleźć je można w odnośnikach do załączników innych ustaw.
PL
Wprowadzanie nowych technologii w przemyśle elektronicznym spowodowało skrócenie cyklu życia produktu, stąd ilość odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego systematycznie rośnie. Miniaturyzacja urządzeń elektronicznych przyczynia się do zmniejszenia wielkości odpadów, ale równocześnie powoduje, że zbiórka tego typu urządzeń, ich naprawa i powtórny przerób są utrudnione. Dodatkowo coraz częściej opłacalne staje się serwisowanie urządzeń drogich, gdyż koszt naprawy tanich niejednokrotnie przewyższa zakup nowego urządzenia. Problem złomu elektronicznego to również jego zawartość – z reguły są to substancje, które podczas nieodpowiedniego składowania stają się niebezpieczne dla środowiska.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.