Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dyrektywa ErP
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Polityka unijna związana z ochroną środowiska, w tym dyrektywa ErP, w istotny sposób modyfikuje w ostatnich latach nasz rynek urządzeń grzewczych. Dotyczy to także kotłów gazowych, które po spopularyzowaniu techniki kondensacyjnej - jak sądzono - mogły się stać jego niekwestionowanym liderem. Dziś muszą się mierzyć z szybko rosnącą konkurencją rozwiązań bazujących na OZE i spełniać wyśrubowane wymagania związane z efektywnością energetyczną i emisją zanieczyszczeń. Coraz mocniej są też akcentowane zalecenia związane z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak z tymi wyzwaniami radzą sobie producenci kotłów?
PL
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują kolejne wymagania dla systemów wentylacyjnych wynikające z dyrektywy w sprawie ekoprojektu. W procesie projektowania i doboru urządzeń należy brać pod uwagę zmieniające się wymagania dla urządzeń wentylacyjnych, gdyż za parę lat, w trakcie budowy i montażu, niektórych urządzeń nie będzie już na rynku. Nowe wymagania mają też wpływ m.in. na rozmiary urządzeń, co ma istotne znaczenie podczas projektowania i zapewnienia miejsca na ich montaż.
EN
Starting from 1st January 2018 next regulations of Ecodesign Directive enter into force. Changing regulations must be taken into consideration when designing the ventilation system. In a couple of years our designed devices may not exist in the market due to some new restrictions. Ecodesign directives affect also the size of the air handling units so the space designed for the machinery must be of enlarged size.
PL
Praktyczne zastosowanie przepisów dyrektywy ErP w istniejących budynkach wielorodzinnych wyposażonych w instalacje z gazowymi kotłami z zamkniętą komorą spalania już w chwili wdrażania dyrektywy ErP w Polsce, ponad dwa lata temu, budziło sporo wątpliwości wśród ekspertów branży instalacji. Kwestia ta nie została wyjaśniona. Obecnie coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych może mieć z tym problem, co pokazuje przykład SM „Projektant" w Rzeszowie, która zwróciła się do redakcji „Polskiego Instalatora" z prośbą o wskazanie rozwiązania. Członkowie tej spółdzielni stanęli przed problemem wymiany części starych kotłów z zamkniętą komorą spalania na nowe urządzenia. W swoim piśmie podkreślają, że obecnie, ze względów formalnych, nie ma możliwości zastąpienia starych kotłów nowymi o takich samych parametrach. Tymczasem istniejące w budynku zbiorcze przewody powietrzno-spalinowe są dostosowane tylko do współpracy z kotłami z zamkniętą komora spalania. Ponadto instalacja przystosowana jest do wysokich parametrów czynnika grzewczego: 75/55°C. Pytają, czy taka instalacja, po wymianie części kotłów na kondensacyjne, nadal będzie prawidłowo funkcjonować. Sprawą zajęło się Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, które uzgodniło praktyczne zalecenia w tej kwestii, prezentowane poniżej.
5
Content available remote Standardy emisji z instalacji spalania węgla
PL
W artykule omówiono problematykę związaną z polityką Unii Europejskiej dotyczącą zaostrzania wymogów środowiskowych dla instalacji spalania paliw kopalnych. Artykuł dotyczy zwłaszcza aspektów spalania węgla kamiennego i brunatnego. W artykule przywołano obecny i przyszły stan prawny dotyczący określenia standardów emisji z instalacji z podziałem na wielkość źródeł spalania paliw począwszy od źródeł LCP objętych Konkluzjami BAT, na źródłach poniżej 1 MWt kończąc.
EN
This article present the problem of tightening environmental requirements for combustion of coal and lignite. The article cites existing and future directives from the combustion of fuels depending on the size of the installation. Presented range of emission level’s for large, small and medium-sized combustion plants. It also presents a potential future date of application of Directives MCP, ErP and Conclusion BAT.
PL
Wdrożenie I etapu Dyrektywy ErP zakończyło się z dniem 01.01.2013 roku. Jakie zmiany przyniosło wdrożenie? Które urządzenia wentylacyjne podlegają nowym przepisom? Czy w istniejących instalacjach należy wymienić urządzenia energetycznie nieefektywne? Czy Dyrektywa ErP obowiązuje na całym świecie? Jak rozpoznać urządzenia spełniające aktualne wymogi prawne?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.