Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  drying of sewage sludge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Niedawno minęło dziesięć lat od oddania do eksploatacji pierwszej w Polsce, słonecznej suszarni osadów na oczyszczalni ścieków w Rzeszowie. Od tego czasu wybudowano i uruchomiono już blisko trzydzieści tego typu obiektów. To wystarczająco dużo, by ocenić, jak w praktyce eksploatacyjnej sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych rozwiązania technologiczne stosowane w suszarniach słonecznych i jakie wnioski na przyszłość należałoby wyciągnąć.
PL
Zdrowie ludzi przede wszystkim - to dewiza, która powinna przyświecać wszystkim, wykorzystującym komunalne osady ściekowe do nawożenia gruntów rolnych, pod uprawy wszystkich płodów rolnych przeznaczonych do spożycia czy produkcji pasz. Osady ściekowe od dawna wykorzystywane są właśnie w taki sposób i trzeba przyznać, że jest to zarówno jeden z najbardziej popularnych, jak i najtańszych sposobów ich ostatecznego zagospodarowania.
PL
Suszenie osadów ściekowych jeszcze 10 lat temu wydawało się w naszym kraju metoda, niszową i nieco abstrakcyjną techniczno-technologicznie. Jednocześnie ogłoszony w grudniu 2006 r. Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO 2010} zakładał bardzo dynamiczny wzrost metod termicznych wśród pozostałych metod zagospodarowania osadów ściekowych - zgodnie ze znanym scenariuszem (Rysunek 1) Tymczasem u progu 2011 r. - w niespełna 5 lat po uruchomieniu pierwszej w Polsce profesjonalnej suszarni osadów (na terenie warszawskiej oczyszczalni ścieków "Południe") - mamy w kraju ok. 15 tego typu instalacji, eksploatowanych lub bliskich uruchomienia, o sumarycznej teoretycznej przepustowości ponad 80.000 Mg s.m./rok (w praktyce nie jest ona osiągana, o czym w dalszej części artykułu), co w przybliżeniu odpowiada ilości osadów z oczyszczania ścieków pochodzących od ok. 4,5 min RLM (przyjmując realny w nowoczesnych oczyszczalniach wskaźnik produkcji osadu ustabilizowanego na poziomie 50 g s.m./RLM'db), i przekracza planowany w KPGO na rok 2010 udział metod termicznych w przekształcaniu osadów ściekowych, praktycznie nie pozostawiając "pola" dla pozostałych technologii z tego nurtu (w tym: monospalania).
PL
Bardzo modna w ostatnich latach niekonwencjonalna metoda słonecznego suszenia osadów ściekowych zyskuje coraz większe zainteresowanie na krajowym rynku oczyszczalni ścieków. Autorzy artykułu spotykali się z obiegowymi opiniami, że podczas słonecznego suszenia następuje higienizacja osadów w tzw. "pryzmach higienizacyjnych". Ponieważ suszenie solarne jest procesem niskotemperaturowym, owa powielana opinia o higienizacji osadów w "pryzmach higienizacyjnych" zaintrygowała ich na tyle, że postanowili przeprowadzić szeroko zakrojone badania nad przeżywalnością mikroorganizmów w osadach poddawanych suszeniu w suszarni słonecznej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.