Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  drinking water contamination
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Z powodu licznych zanieczyszczeń jakość wody wodociągowej może ulec pogorszeniu. Z pogorszeniem walorów użytkowych wody można sobie w prosty sposób poradzić w warunkach domowych poprzez stosowanie filtrów. Ze względu na postęp technologiczny coraz częściej stosuje się zaawansowane metody uzdatniania wody, takie jak np. system odwróconej osmozy, które wpływają na poprawę składu chemicznego wody oraz podniesienie jej walorów smakowych. Filtry tego typu nie powinny być jednak stosowane w sytuacji, gdy jest zwiększone zapotrzebowanie organizmu na magnez oraz wapń.
EN
A review, with 33 refs., of issues related to the quality of tap H2O and ways of its treatment. The impact of used treatment methods on the content of micronutrients (Ca, Mg) was taken into consideration.
PL
Stosowanie urządzeń i materiałów służących do uzdatniania, doczyszczania, przesyłania i czerpania wody może być związane ze zwiększeniem zawartości szeregu metali w wodzie przeznaczonej do spożycia. W związku z tym celowym jest badanie stężeń niektórych metali w wodzie, pozostającej w kontakcie z wyżej wymienionymi urządzeniami i materiałami, za pomocą odpowiednio czułych metod spektrometrii atomowej, np. spektrometrii emisyjnej ze wzbudzeniem w plaźmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES). Przeprowadzone badania potwierdziły występowania zjawiska uwalniania się srebra z filtrów węglowych, modyfikowanych tym pierwiastkiem, stosowanych do doczyszczania wody. Dodatkowo materiały, służące do budowy instalacji i armatury, mogą być odpowiedzialne za znaczne zwiększenie w wodzie wodociągowej obserwowanych stężeń metali, takich jak: chrom, nikiel, miedź, cynk i ołów. Materiały stosowane do uzdatniania wody w procesach technologicznych wodociągów, takie jak piasek, grys czy też wapno hydratyzowane, zazwyczaj nie powodują wtórnego zanieczyszczenia wody metalami ciężkimi.
PL
Długoletnia ekspozycja populacji ludzkiej na mikrozanieczyszczenia wody pitnej, często niemożliwy do wyodrębnienia spośród innych czynników ich wpływ na zdrowie ludzi stwarza konieczność ścisłego ich monitorowania także w aspekcie potencjalnej genotoksyczności. Wielokrotnie wykazywana mutagenność organicznych ekstraktów wody w skriningu bakteryjnym, ograniczone dane dotyczące kancerogenności w długoterminowych badaniach na zwierzętach i w badaniach epidemiologicznych, a także potwierdzona potencjalna kancerogenność kilku ubocznych produktów dezynfekcji przyczynia się w istotny sposób do zintensyfikowania prac nad unifikacją metod badania genotoksyczności wody pitnej. Rozpoczęcie procedur standaryzacyjnych w odniesieniu do UMU testu i testu Amesa stanowi jednak dopiero wstęp do opracowania jednolitego systemu badań i stworzenia odpowiednich normatywów. Decydujące znaczenie w tym procesie odegrają doświadczenia zdobyte w wieloletnich i wszechstronnych badaniach wody pitnej w bakteryjnych testach skriningowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.