Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dopasowanie soczewki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zakres działalności optometrystów jako specjalistów ochrony wzroku jest szeroki i wielowymiarowy. Praca w tym zawodzie pozwala na rozwój w wielu różnych kierunkach, od najbardziej powszechnych badań refrakcji, przez dobór soczewek kontaktowych, aż po specjalizowanie się w zakresie postępowania w zaburzeniach widzenia obuocznego czy też prowadzenia terapii widzenia. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż pomocy ze strony optometrysty potrzebuje pacjent w każdym przedziale wiekowym. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje żaden podział specjalizacyjny, który umożliwiałby udzielanie pomocy w określonych grupach wiekowych, jak chociażby optometrysta pediatryczny czy optometrysta geriatryczny, a przecież pacjenci z obu tych grup wiekowych zwykle zmagają się z zupełnie odrębnymi od siebie problemami wzrokowymi i wymagają kompleksowego podejścia specjalisty, który będzie dysponował odpowiednią do tego wiedzą i umiejętnościami. Co więcej, aktualnie istnieje bardzo niewielka grupa specjalistów współpracujących z osobami słabowidzącymi. Jednym z głównych powodów dla powyżej wspomnianych kwestii jest fakt, że zawód optometrysty wciąż nie został prawnie uregulowany, co tworzy swoiste błędne koło, i często skutkuje „nierzetelnością zawodową”.
2
Content available remote Kontaktologia dla doradców, cz. 3
PL
W poprzednich częściach z serii artykułów o kontaktologii dokonaliśmy podziału soczewek kontaktowych ze względu na materiał, rodzaj korekcji czy zastosowanie. Opisane zostały parametry, które określają właściwości różnych soczewek kontaktowych. Różnice w module sztywności, uwodnieniu czy konstrukcji soczewki kontaktowej mogą wpływać na komfort oraz jakość widzenia naszych pacjentów. Pomimo faktu, że umożliwiają one korygowanie niemalże każdej wady wzroku, to nadal najczęściej wybieraną przez Polaków metodą korekcji wad wzroku są okulary (30% vs 7% soczewki kontaktowe, dane na rok 2017) [1]. Ciekawym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się łączona metoda korekcji, w której to pacjent, w zależności od zaplanowanych na konkretny dzień aktywności, decyduje, z którego rozwiązania chce korzystać. Chociaż dla większości z nas wybór ten jest oczywisty, to pacjenci często tych alternatyw nie dostrzegają, a idealnym miejscem na ich poznanie jest właśnie salon optyczny. W poniższym artykule zostaną przedstawione najważniejsze zalety stosowania soczewek kontaktowych oraz różnice konstrukcyjne względem okularów.
3
Content available remote Kontaktologia dla doradców, cz. II
PL
W poprzedniej części dokonaliśmy podziału soczewek kontaktowych m.in. ze względu na materiał. Wyróżniliśmy najbardziej popularne, ogólnodostępne dla pacjentów soczewki miękkie, zyskujące popularność soczewki sztywne gazoprzepuszczalne, które dają zarówno użytkownikowi, jak i specjaliście większe możliwości korekcji wad wzroku oraz owiane największą tajemnicą soczewki hybrydowe, których dostępność w Polsce jest nadal bardzo niska. Pierwszą z tych grup dzielimy dalej na soczewki miękkie hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe, a także opisujemy każdy z materiałów według wielu cech dla niego charakterystycznych. Ich znajomość pomaga doradcom dokładniej wytłumaczyć różnicę między soczewkami, a specjaliście skuteczniej i szybciej dopasować je konkretnemu pacjentowi.
4
Content available remote Kontaktologia dla doradców, cz. I
5
Content available remote Sport a soczewki kontaktowe
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.