Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  disassembly station
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Planowane zmiany w systemie recyklingu pojazdów są niewątpliwie rewolucyjne. Projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji zakłada bowiem zlikwidowanie dopłat do demontażu pojazdów. Taki kierunek działań narusza zapisy dyrektywy 2000/53/WE, która jednoznacznie stwierdza, że każde państwo członkowskie ma podjąć niezbędne środki w celu zobowiązania producentów (ale również oficjalnych importerów) do pokrycia wszystkich lub części kosztów odbioru pojazdów wycofanych z eksploatacji.
PL
Zmiany w przepisach prawnych dotyczących prowadzenia ewidencji gospodarki odpadami przez prowadzących stacje demontażu pojazdów zmuszają przedsiębiorców do nowego podejścia i zapoznania się z odmiennymi zasadami ewidencji odpadów.
PL
Większość nowoczesnych pojazdów samochodowych wyposażonych jest w klimatyzację. Umożliwia ona kierowcom eksploatację auta w klimatach ciepłych i umiarkowanych. Ze względu na łatwość i komfort montażu, systemy chłodzenia powietrza w samochodach stały się pewnego rodzaju koniecznością, a nie luksusem.
PL
W ciągu ostatnich kilkunastu lat instalowanie poduszek powietrznych w nowych samochodach stało się bardzo powszechne. Pierwsze poduszki powietrzne w autach zaczęto montować od 1980 r. W Stanach Zjednoczonych od 1998 r. wszystkie nowe samochody, które były sprzedawane, musiały posiadać je po stronie kierowcy oraz pasażera. Statystyki dowodzą, że poduszki powietrzne zmniejszają ryzyko zgonu w bezpośrednich kolizjach czołowych o 30%. Współczesne samochody dysponują sześcioma, a nawet ośmioma poduszkami powietrznymi.
PL
Ponad dwa lata temu przedstawione zostały spostrzeżenia z kontroli zagospodarowania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wykazano wówczas, że nieprawidłowości wiązały się przede wszystkim z działalnością „szarej strefy”. Skala nielegalnej działalności w Wielkopolsce była znaczna i dotyczyła co najmniej połowy dokonywanych tu demontaży. Przez ponad dwa lata wzrosła wiedza i doświadczenie inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu w zakresie postępowania z wrakami samochodowymi, ale stwierdzone niegdyś naganne praktyki nie zostały ograniczone. Działania kontrolne inspektorów WIOŚ w Poznaniu w stacjach i w innych miejscach demontażu pojazdów ujawniły nieprawidłowości w pracy kontrolowanych.
PL
Katalizator w samochodach jest jednym z kilku elementów układu wydechowego, który zmniejsza emisję szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak tlenek węgla (CO), węglowodorów (HC) i tlenków azotu (NOx).
PL
Szkło ma długą historię i zostało po raz pierwszy użyte ponad 7000 lat temu w starożytnym Egipcie. Obecnie jest ono produkowane z różnych materiałów ceramicznych (głównymi składnikami są tlenki).
PL
Wzrastająca ilość aut wymusza nowe rozwiązania w recyklingu pojazdów samochodowych.
PL
Aby proces osuszania przebiegał prawidłowo, stacja demontażu musi posiadać odpowiednie wyposażenie Wejście w życie Ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji zmieniło sytuację ekonomiczną, organizacyjną oraz prawną tych podmiotów, które zajmują się autorecyklingiem. Do takiego działania Polska jest zobligowana w ramach postępowania z odpadami w kontekście samochodów wycofanych z eksploatacji (SWE), które reguluje w Unii Europejskiej Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2000/53/EC z 18 września 2000 r. w sprawie wraków samochodowych (Dz. Urz. WE L 269 z 21 października 2000 r., z późn. zm.).
PL
Ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji określa zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w sposób bezpieczny dla życia i zdrowia ludzi oraz zapewniający ochronę środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
PL
We współczesnym świecie coraz więcej ludzkich działań wymaga wsparcia maszyn i narzędzi. Jeżeli chce się zajmować recyklingiem w sposób zorganizowany i na skalę przemysłową, to trzeba dysponować odpowiednimi urządzeniami.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.