Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  diagram Jabłońskiego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote J. Szudy, A. Bielski - książka o Aleksandrze Jabłońskim
PL
Józef Szudy, Andrzej Bielski - Aleksander Jabłoński (1898-1980), Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2010. Książka przedstawia życie Aleksandra Jabłońskiego, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych, pioniera współczesnej fotofizyki molekularnej, po II wojnie światowej związanego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym stworzył liczący się w świecie ośrodek fizyki. Jego dziełem jest powszechnie w nauce znany diagram Jablońskiego, tłumaczący mechanizm zjawisk fluorescencji i fosforescencji - obecnie podstawa badań w zakresie nie tylko fotofizyki, ale także fotochemii i fotobiologii. Tej dziedzinie działalności Jabłońskiego autorzy poświęcają najwięcej uwagi, wykorzystując jego publikacje oraz dokumenty archiwalne dotyczące poszczególnych etapów kariery naukowej badacza.
PL
W niemal każdej poważnej monografii, podręczniku czy publikacji poświęconej fotofizyce i luminescencji, niezależnie od kraju wydania, figuruje termin "diagram Jabłońskiego". Patron Instytutu Fizyki UMK zaproponował w latach trzydziestych poprawny opis układu poziomów energetycznych w cząsteczkach. Schemat ten, bardzo podstawowy, szybko utorował sobie drogę do publikacji związanych z oddziaływaniem promieniowania z materią, zaś nazwisko Aleksandra Jabłońskiego trwale zapisało się w historii fizyki i w podręcznikach. Warto o tym pamiętać, gdyż niewiele polskich nazwisk wiąże się z powszechnie stosowanymi prawami czy pojęciami fizycznymi. Drogę życiową oraz liczne osiągnięcia naukowe i organizacyjne twórcy toruńskiej szkoły fizyków przedstawił niedawno na łamach Postępów Fizyki prof. Stanisław Dembiński (PF 49, nr 4 (1998)). W tyrn roku przypada setna rocznica urodzin Profesora, wieloletniego prezesa i członka honorowego PTF. Z tej okazji Instytut Fizyki UMK zorganizował w dniach 22-28 lipca 1998 r. dużą, międzynarodową konferencję naukową. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. Józef S. Kwiatkowski, jeden z ostatnich doktorów wypromowanych przez Profesora, sekretarzem dr Piotr Targowski, zaś rzecznikiem prasowym Konferencji - autor niniejszej notatki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.