Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  diagnozowanie napędów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono wnioski z obserwacji podpór łożyskowych o zwiększonych lu-zach promieniowych za pomocą metod FAM-C1 i FDM-A2. Opisano rolę filmu olejowego w tego typu zużyciu łożysk tocznych. Omówiono objawy, parametry i zagrożenia stanu rezonansowego w węzłach łożyskowych oraz możliwości jego diagnozowania przy pomocy metod FAM-C i FDM-A. Przedstawiono hipotezy dotyczące kolejnych etapów zużywania się podpór łożyskowych lotniczego silnika turboodrzutowego z powstawaniem stanu rezonansu włącznie. Opisano mechanizm rezonansu łożysk tocznych, znaczną uwagę poświęcając oddziaływaniu momentów żyroskopowych na podpory łożyskowe, zarówno w skali mikro, jak i makro. Rozważania teoretyczne uzupełniono wynikami badań diagnostycznych autorów oraz danymi weryfikacji mechanicznej silników z ich komisyjnych demontaży.
PL
W artykule przedstawiono problematykę drgań wymuszonych łopatek wirnikowych sprężarek i turbin. Opisano źródła wymuszeń: cechy konstrukcyjne, wpływ niejednorodności strumienia powietrza i spalin - ze szczególnym naświetleniem zwykle występującego nierównomiernego (zwłaszcza obwodowo) pola temperatury spalin przed turbiną. Podkreślono konieczność eksperymentalnych badań drgań na pracującym silniku w celu wyznaczenia niebezpiecznych wartości amplitud mogących spowodować zmęczeniowe uszkodzenia łopatek. Wskazano na przydatność stosowania monitoringu z wykorzystaniem systemu diagnostycznego każdego silnika.
PL
W artykule przedstawiono problematykę drgań części w lotniczych silnikach turbinowych, skupiając się na najbardziej "delikatnych" i silnie obciążonych elementach, tj. łopatkach wirnikowych sprężarek i turbin. Przeprowadzono analizę wpływu różnych czynników na częstotliwość drgań własnych - poczynając od dokładności wykonania, poprzez zakresy pracy silników, aż do warunków lotu. Wykazano, że uwzględnienie wymienionych czynników wskazuje na występowanie całych obszarów częstotliwości drgań własnych - wprawdzie obejmujących, ale znacznie różniących się od obliczeniowych częstotliwości dla warunków "znamionowych" pod względem dokładności wykonania, montażu i stanu cieplnego analizowanej części.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.