Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń alarmowych.
W polskim prawie nie było dotychczas przepisów regulujących zagadnienia parkowania w garażach samochodów, których silniki zasilane są LPG. Od 8 lipca 2009 r. garaże zamknięte, w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu i w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan, powinny być wyposażane w wentylację mechaniczną sterowaną czujkami poziomu stężenia tego gazu. W artykule przedstawia problematykę dotycząca parkowania w garażach samochodów, których silniki zasilane są LPG w kontekście braku w polskim prawie przepisów regulujących te zagadnienia oraz o rozwiązania techniczne zapewniające bezpieczeństwo ludzi i mienia, tj. wyposażania takich garaży w systemy wentylacji mechanicznej sterowanej czujkami poziomu stężenia gazów zawartego w LPG.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.