Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  deszczówka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dyskusja o wodzie w przestrzeni naszego życia nie milknie. I milknąć nie może, skoro żyjemy w okresie przewlekłej suszy. W społeczeństwie slogan „woda to życie” ma wydźwięk starej prawdy – przecież wszyscy to wiemy. Jednak w nauce zdanie to staje się gorącym tematem, w szczególności w momencie gorącego lata.
PL
W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, stale mówi się o konieczności racjonalnego zagospodarowania wód opadowych. Proces ten jest istotny dla strategicznego zarządzania zasobami wody pitnej oraz regulacji stosunków wodnych – np. na terenie miast, gdzie równowaga wodna pozwala łagodzić skutki gwałtownych zjawisk klimatycznych, takich jak susze, powodzie czy ekstremalne deszcze, a wręcz im zapobiegać.
PL
Do ujmowania wód podziemnych, ale także do obsługi zbiorników, np. z deszczówką, stosuje się najczęściej pompy głębinowe. Te kompaktowe urządzenia mogą zapewnić wysoką wydajność i niewielkie zużycie energii oraz wyróżniać się stabilną pracą i wysoką żywotnością - pod warunkiem prawidłowego doboru i bardzo starannego montażu, uwzględniającego szereg detali o pozornie niewielkim znaczeniu.
PL
Truizmem jest stwierdzenie, że zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych generuje różnorodne wyzwania, kłopoty i wątpliwości. W tym „problematycznym” zbiorze poczesne miejsce zajmują kwestie natury prawnej, ogniskujące się z grubsza wokół próby udzielenia odpowiedzi na następujące pytanie: za pomocą jakich narzędzi prawnych można bezpiecznie i skutecznie wprowadzić opłaty za odprowadzenie deszczówki?
PL
Obowiązujące i nowelizowane akty prawne wymuszają zastosowanie w procesie projektowania przestrzeni miejskiej i obiektów budowlanych rozwiązań do retencji wód opadowych i roztopowych. Uwzględnienia retencji wymagają zarówno inwestycje nowo wznoszone, jak i rozbudowy czy rewitalizacje.
PL
Na łagodzenie i równoważenie skutków niekorzystnych zmian klimatu pozytywnie wpływa retencja wód opadowych i ich późniejsze zagospodarowanie. W Polsce odzyskiwane jest zaledwie 6,5% wody opadowej – ten poziom powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy. Zagospodarowanie wód opadowych w miejscu ich powstania musi odbywać się na wielu polach. Bardzo ważnym i złożonym zagadnieniem jest strategiczne stosowanie rozwiązań technicznych i inżynierskich na terenach zurbanizowanych.
PL
Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie oczka wodnego i może w przyszłości pozwoli obniżyć opłaty za zabudowę powierzchni, przyczyni się też do poprawy stanu środowiska w najbliższym otoczeniu.
PL
Na temat retencjonowania powiedziano już prawie wszystko. Wiemy, że to potrzebne i możliwe, że opłaca się. Deszczówkę „zbierają" miasta i miasteczka, duże osiedla i małe domki. Utworzono specjalne fundusze, spodziewamy się dotacji. Politycy dali już stosowne „błogosławieństwa". Zatem – jest nie za dobrze, ale będzie wspaniale. Czy na pewno?
PL
W Polsce coraz bardziej są widoczne efekty zmieniającego się klimatu. Częściej niż kiedyś doświadczamy niebezpiecznych zjawisk pogodowych, np. burz i nawalnych deszczów, albo suszy. Konsekwencją jest znaczące obniżenie się poziomu wód gruntowych i zmniejszenie zasobów wody słodkiej. Nie ma wątpliwości, że w pilnym trybie trzeba upowszechniać już dostępne technologie oszczędzające wodę i poszukiwać nowych rozwiązań.
EN
In article was analyzed procedure of determining fees for water services connected with discharging rain water and snow water to water, as a result of the new Water Law, which came into force on the 1st of January 2018. First of all, authors compare the scope of water law permits – connected with the aforementioned matter – issued under the Water Law of 2001 (currently not in force) to those issued under the new Water Law of 2017 (currently in force since the 1st of January 2018). Authors indicate that – within the new Water Law – water law permit issued before the 31st of December 2017 is the fundamental source of information related to determining fees for discharging rain water and snow water to water. Such situation can lead to interpretational doubts of legal provisions related to the aforementioned matter. Results of the analysis conducted by the authors of this paper indicate crucial differences within amounts of fees for discharging rain water and snow water, paid by the obliged entities. Such differences result from the method of determining certain amounts of fees and also from the interpretation of the new Water Law and implementing regulations.
PL
Zbiornik na deszczówkę jest jak duża skarbonka. Kropla po kropli napełnia się wodą, która „spada z nieba" i do tego nic nas to nie kosztuje. Bardzo szybko, zebrane setki litrów wody można wykorzystać do nawadniania ogrodu, spłukiwania WC, prania i innych prac porządkowych.
PL
Lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem roku w Polsce. To właśnie latem, a nie jesienią na terenie kraju notuje się najbardziej obfite opady deszczu, wzrasta też ryzyko powodzi i podtopień. W tym deszczowym kontekście jeszcze bardziej aktualne wydaje się zagadnienie gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, czyli tzw. deszczówką.
PL
24 sierpnia 2017 r., w życie weszła część przepisów szeroko dyskutowanej od miesięcy w środowisku wodociągowo-kanalizacyjnym Ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566, dalej także: „nPW"). Jedną z najważniejszych konsekwencji już obowiązujących przepisów jest zmiana definicji ścieków w Ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 328, dalej także: „UZZW”)
PL
Woda opadowa na terenach mocno zurbanizowanych szybko się pojawia i równie szybko znika w studzienkach kanalizacyjnych. Czas obiegu wody deszczowej i zanieczyszczeń w zlewni można jednak znacznie wydłużyć, a oczyszczoną wodę wykorzystać. Zyskają na tym nie tylko miasta, ale przede wszystkim ich mieszkańcy i środowisko.
PL
Koncepcja gospodarowania deszczówką stała się już na tyle atrakcyjna, by trafić do folderów reklamowych nowo budowanych osiedli mieszkaniowych. Jednak jej rzeczywista realizacja ciągle pozostaje wyzwaniem.
PL
Zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej ostatnio nabiera szczególnego znaczenia globalnego. Jak pozyskuje się ją i zagospodarowuje na świecie? W Singapurze w 15-metrowym wieżowcu woda z dachu kierowana jest do dwóch zbiorników i przeznaczona tylko do spłukiwania. W dzielnicy Mukojima w Tokio zgromadzona z dachów prywatnych domów woda jest wykorzystywana do polewania ogrodów.
PL
Przypominacie sobie państwo tegoroczne lato? Suche, upalne, wręcz męczące, zaskakujące nas od czasu do czasu gwałtownymi burzami i nawałnicami. Chwilowe zalania czy podtopienia ani na moment nie poprawiły sytuacji. Wręcz przeciwnie. Wyschnięta, spękana ziemia nie była w stanie przyjąć wody. Ile to wówczas pojawiło się projektów, jak będziemy zabezpieczać się w przyszłości...
PL
Zrównoważona gospodarka wodna oznacza proekologiczne wykorzystanie wód opadowych. Do tego służą specjalne systemy.
PL
Eksploatowanie wody opadowej do nawadniania roślin to nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny sposób na dbanie o nasze najbliższe otoczenie. Dzięki temu metody stosowane już od starożytności mogą być wykorzystywane także dzisiaj.
PL
W publikacji m.in. definicja wód opadowych i ścieków powstających na nieruchomościach jednorodzinnych oraz spojrzenie na nie z punktu widzenia ewentualnych opłat za odprowadzenie wód deszczowych, wymagań ich rozsączania, a także uwarunkowań technicznych w przypadku odprowadzania takich ścieków na ulicę lub do sąsiada.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.