Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  deposit system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w gospodarce opakowaniami w Polsce budzi liczne obawy zarówno lokalnych samorządów, jak i operatorów zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Nowe regulacje mają na celu ustabilizowanie rynku i zwiększenie odpowiedzialności producenta, ale ich implementacja staje się przedmiotem dyskusji ze względu na potencjalne konsekwencje dla systemów gminnych oraz zakładów przetwarzania odpadów.
PL
Jak informują gminy, wprowadzenie systemu kaucyjnego spowoduje mniejsze wpływy do ich kas. Ponadto ograniczone zostaną możliwości finansowania gospodarki odpadami. To może skutkować wzrostem opłat dla mieszkańców czy zmniejszeniem częstotliwości odbioru odpadów. Jednak nie brakuje pomysłów na poprawę tej sytuacji.
PL
Rok 2023 przyniósł ogrom zmian w zakresie gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Realne wydaje się również, że w bieżącym roku będzie miało miejsce, tak długo wyczekiwane, podpisanie noweli Ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
PL
Prace nad system kaucyjnym w Polsce przypominają telenowelę i jak tak dalej pójdzie, przebiją odcinkowo znany amerykański serial „Moda na sukces”. Tymczasem rząd przyjął 6 czerwca br. stosowny projekt ustawy, ale wcale nie jest pewne, że prawo zostanie ustanowione jeszcze w tej kadencji parlamentu.
PL
Nie będziemy mieli efektywnej gospodarki obiegu zamkniętego bez pomocy legislatorów. W przypadku opakowań po napojach (butelki z tworzyw sztucznych oraz puszki stalowe i aluminiowe) elementem uzupełniającym jest system kaucyjny. Dla pozostałych opakowań podstawowym instrumentem powinien być ROP. Takie rozwiązanie mogłoby pomóc przedsiębiorcom wydajniej wspierać gminy w realizacji selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, a następnie poddawać je recyklingowi.
EN
The introduction of a deposit-return system for certain packaging in Poland, scheduled for 2025 will be a significant change to the system of waste management instruments. The aim of the article is to identify and analyze the economic effects of the introducing such a system, with particular emphasis on plastic beverage bottles. Analysis of the newly introduced regulations, as well as projections based on data on packaging placed on the market and its recycling allowed us to estimate the scale of these effects, in quantitative and monetary terms. We concluded that the introduction of a deposit system in Poland would contribute to achieving the objectives set out in the Single Use Plastic directive; a goal that is unlikely to be met with the current system. This will be done at a lower cost than if the system remained in its current form.
PL
Urządzenia niezbędne do wprowadzenia w życie powszechnego systemu kaucyjnego w Polsce są tak drogie jak elektryczne samochody osobowe. I to modele z górnej półki. Wiadomo, że wszystko, co dobre, a tym bardziej ekologiczne i związane z nowoczesnym recyklingiem, musi kosztować. Tak też będzie z systemem kaucyjnym w Polsce.
PL
Wyniki najnowszych badań konsumenckich, wykonanych przez firmę SW Research w grudniu 2021 r., wskazują, że polscy konsumenci widzą potrzebę włączenia puszek po napojach do przyszłego systemu depozytowo-kaucyjnego. A jak na kwestię tę spoglądają przedstawiciele branż związanych z opakowaniami po napojach?
PL
Polski rynek gospodarowania odpadami opakowaniowymi już niedługo może przejść prawdziwą rewolucję. Szanse na nią dają prace nad zmianą ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. W jakim kierunku powinny iść? Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepsze efekty w gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi daje mocne ich oparcie na koncepcji rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), połączone ze skutecznym systemem kaucyjnym.
PL
Nowoczesne sposoby gospodarowania odpadami, stosowane w różnych krajach europejskich, oraz coraz bardziej wyśrubowane wymagania dotyczące poziomów zbiórki odpadów i recyklingu powodują, że konieczne staje się wdrażanie najlepszych praktyk i rozwiązań. Niebagatelną rolę w gospodarce odpadami odgrywają efektywne systemy depozytowe – jako część większego systemu gospodarowania odpadami.
PL
Dyskusja nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta (ROP), tocząca się w Polsce już od lat, wciąż wywołuje wiele emocji. Jednak szczególnie interesującym, a jednocześnie stosunkowo nowym aspektem tego zagadnienia jest system depozytowy. Nic tak nie rozgrzewa konferencyjnych dyskusji jak pytanie, czy w Polsce taki system należy wprowadzić. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się komentarze, że po prostu nie mamy innego wyboru.
PL
Pod koniec stycznia tego roku Ministerstwo Klimatu zorganizowało kolejne spotkania konsultacyjne dotyczące wdrażania strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz stworzenia systemu kaucyjnego dla opakowań po napojach. W dialogu z resortem udział wzięli liczni przedstawiciele wszystkich branż i sektorów zainteresowanych usprawnieniem obecnego systemu gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Czy liczba głosów pojawiających się w dyskusji faktycznie przełoży się na urealnienie ministerialnej propozycji?
PL
W maju minął rok od momentu, gdy komisja Europejska uchwaliła dyrektywę dotyczącą ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Single Use Plastic). Od tamtego czasu temat wdrożenia w Polsce systemu kaucyjnego pojawia się w wielu dyskusjach toczonych między przedstawicielami biznesu a stroną rządową.
PL
Podczas gdy w Polsce wprowadzenie systemu kaucyjnego (depozytowego) pozostaje na poziomie deklaracji, znaczna część europejskich krajów albo już taki system posiada, albo właśnie go wdraża. Jakie rozwiązania zostały zastosowane i czy Polska może zaczerpnąć pozytywnych wzorców z cudzych doświadczeń?
PL
W styczniu 2020 r. w Ministerstwie Klimatu odbyły się drugie konsultacje dotyczące nowego systemu ROP, którego implementacja do krajowych przepisów powinna nastąpić do lipca br., a wdrożenie do 2023 r. Ministerstwo, w celu umożliwienia udziału wszystkim chętnym podmiotom, musiało zorganizować aż trzy spotkania konsultacyjne. Warto podkreślić, że obecni byli na nich nie tylko przedstawiciele firm wprowadzających opakowania na rynek oraz organizacje odzysku opakowań, ale także samorządowcy, producenci opakowań, recyklerzy i duża grupa przybyła w imieniu organizacji branżowych.
PL
Butelki PET są najpopularniejszymi opakowaniami wykorzystywanymi w przemyśle napojowym. Alpla, globalny lider rynku opakowań i recyklingu, opracował innowacyjną jednolitrową butelkę PET pozwalającą na jej wykorzystywanie w systemie butelek zwrotnych wielokrotnego użytku.
PL
Coraz wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych są wynikiem chęci zmniejszenia ich oddziaływania na środowisko. Kluczowa kwestią nie jest więc zebranie odpadów, a zapewnienie ponownego użycia tych opakowań lub poddanie ich recyklingowi. Spotkanie branży, takie jak 10. Międzynarodowa Konferencja „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, nie tylko pozwala na zdobycie nowej wiedzy w zakresie gospodarowania odpadami, ale także jest okazją do wymiany opinii i przemyśleń na temat całego rynku. Interesującą częścią tegorocznej Konferencji były dyskusje i prezentacje dotyczące systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów za produkty w opakowaniach oraz za produkty z tworzyw sztucznych.
PL
Recykling surowcowych odpadów komunalnych kuleje, a standardy selektywnej zbiórki zaczną obowiązywać nieprędko. Dlatego spełnienie celów stawianych przez Unię Europejską w pakiecie gospodarki o obiegu zamkniętym będzie dla Polski ogromnym wyzwaniem. Pojawiają się więc rozmaite pomysły na „szybkie, skuteczne metody”, aby zaradzić sytuacji. I znów jak zombie odżywa idea depozytu.
PL
Artykuł jest kontynuacją rozważań podjętych w części pierwszej. Przedstawiony zostanie tu problem, jaki powstał w Niemczech w związku z funkcjonowaniem systemu kaucyjnego obejmującego opakowania wielokrotnego użytku oraz opakowania jednorazowe, polegający na zmniejszeniu się udziału opakowań wielokrotnego użytku w rynku opakowań na napoje. Następnie zostanie podjęta próba wyjaśnienia tego zjawiska. Przedstawiona też zostanie ocena całego systemu pod kątem spełniania przez niego założeń koncepcji zrównoważonego rozwoju. Myślą przewodnią rozważań jest stwierdzenie, że efektywność ekonomiczna, ekologiczna i społeczna systemu jest zmienna w czasie, do czego przyczynia się wiele rozmaitych czynników. Oznacza to, że system wymaga stałego monitorowania i modyfikowania, aby realizował założenia przyjęte podczas jego tworzenia.
EN
This paper is a continuation of the considerations presented in Part One. It presents the problem which arose in Germany in connection with the implementation of deposits paid on both returnable and non-returnable beverage containers, which actually resulted in the share of returnable containers in the beverage container market becoming smaller. Next, an attempt is made to explain the reasons for this particular phenomenon. The system will also be evaluated in terms of its meeting the premises of the sustainable development concept. The main thought in the presented considerations is the statement declaring that economic, environmental and social effectiveness of the system changes over time, to which a number of various factors contribute. This means that the whole system needs to be continuously monitored and modified in order to fulfill the assumptions made at the time when it was being created.
PL
Artykuł jest pierwszą z dwóch części artykułów poświęconych zagadnieniu logistyki zwrotnej i wdrażania za jej pomocą koncepcji zrównoważonego rozwoju. Problematyka ta została tu zaprezentowana na przykładzie systemu kaucji na opakowania na napoje istniejącego w Republice Federalnej Niemiec. Wprowadzono tu podwójny system obejmujący kaucję zarówno na opakowania wielokrotnego użytku jak i na opakowania jednorazowe, którego głównym celem była ochrona środowiska naturalnego, ale przy zachowaniu efektywności ekonomicznej i celów społecznych. W prezentowanym artykule przedstawiona zostanie ewolucja obu systemów oraz podjęta zostanie próba ukazania, czy i w jakim stopniu oba systemy spełniają założenia koncepcji zrównoważonego rozwoju.
EN
This paper is the first of the two parts of papers devoted to reverse logistics and implementing it by way of using the concept of sustainable development. The issue is presented on the example of a deposit paid on beverage containers in the Federal Republic of Germany, where a dual deposit system was introduced. Comprising both returnable and non-returnable containers, the system addresses the issue of environment protection while still maintaining economic effectiveness and social aims. The paper will present the evolution of both systems and will attempt to show if and to what extent both systems meet the premises of the sustainable development concept.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.