Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  degradacja środowiska naturalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wpływ człowieka i jego działalności na środowisko naturalne podlega obecnie gruntownej ocenie i jest przedmiotem licznych badań naukowych. Dzieje się tak ze względu na silnie postępującą jego degradację będącą skutkiem rabunkowej gospodarki człowieka prowadzonej przez wiele poprzednich lat. Degradacja ta w dużej części spowodowana jest także przedostawaniem się do środowiska naturalnego produktów ropopochodnych, które uważane są przecież za odpady niebezpieczne. Najbardziej destruktywny wpływ na środowisko naturalne mają jednak wycieki produktów ropopochodnych do akwenów morskich oraz wód śródlądowych.
EN
Influence of humans and human activities on the environment is currently undergoing a thorough assessment and is the subject of numerous scientific studies. This is due to its highly progressive degradation which is the result of predatory human activity carried out by many previous years. This degradation in large part is due to the intrusion of the environment of petroleum products, which are considered as hazardous waste after all. The most destructive effect on the environment are, however, spills of petroleum products for sea areas and inland waters.
PL
Ciągle eksploatowane złoża paliw stałych, ciekłych i gazowych spalane w konwencjonalnych źródłach ciepła mają ograniczone zasoby i w dłuższej perspektywie nie będą w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych świata. Spalanie paliw wpływa na degradację środowiska naturalnego, spowodowaną przez emisję tlenków siarki i azotu, pyłów i CO2, Nie bez znaczenia pozostają też ciągle rosnące ich ceny. Dlatego też od wielu lat obserwuje się zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii. Coraz szerzej wykorzystuje się energię słoneczną, wiatr, cieki wodne, wody powierzchniowe i gruntowe, biomasę, źródła geotermalne, a także na szeroką skalę stosuje się odzysk energii. Celem artykułu jest ocena możliwości i opłacalności zastosowania pompy ciepła do pokrycia zapotrzebowania ciepła na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla budynku biurowo-magazynowego. Na pod-stawie dobranego układu zasilania w ciepło dla tego obiektu, opartego na pompie ciepła woda-woda, dokonano porównawczej analizy ekonomicznej zastosowania pompy ciepła z metodami ogrzewania budynku za pomocą kotłów da różne paliwa. Koncepcję zastosowania pompy ciepła do zasilania w ciepło rozpatrywanego budynku przedstawiono na rysunku. Jako niskotemperaturowe, dolne źródło ciepła dla sprężarkowej pompy ciepła wykorzystano wodę powierzchniową ze zbiornika wodnego znajdującego się w pobliżu rozpatrywanego budynku. W zbiorniku wodnym zostanie ułożona i przymocowana do dna wężownica wykonana z rur PCV o odpowiedniej długości i średnicy. Stanowić ona będzie wymiennik w dolnym źródle ciepła . Wężownica ta połączona będzie z wymiennikiem płytowym - parownikiem pompy ciepła, a nośnikiem ciepła między wężownicą a parownikiem będzie 38% roztwór glikolu. Woda z powyższego zbiornika jest wykorzystywana do chłodzenia skraplaczy w elektrociepłowni, stąd zimą nie ma zagrożenia jej zamarznięcia. W rozwiązaniu zostanie wykorzystana pompa ciepła dwusystemowa, mająca za zadanie przygotować wodę do instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Analizę możliwości zastosowania pompy ciepła w porównaniu do innych źródeł ciepła dokonano na przykładzie budynku biurowo-magazynowego. Przy doborze pompy ciepła dużą wagę odgrywa dobór dolnego źródła ciepła pod względem technicznym i ekonomicznym. Przy ocenie opłacalności stosowania pomp ciepła należy uwzględ-nić różne kryteria jak: wskaźnik SPBT, czas trwania amortyzacji, wskaźnik NPV. Pompa ciepła jest zdecydowanie najtańsza w eksploatacji w porównaniu z ogrzewaniem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe. Jest też korzystna dla środowiska zmniejsza bowiem zanieczyszczenie powietrza i emisję CO2 do atmosfery.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.